Meklēs veidus, kā glābt putnus no ietriekšanās Vairogu pārvada stikla sienās, Mixnews.lv

Meklēs veidus, kā glābt putnus no ietriekšanās Vairogu pārvada stikla sienās

фото

Sabiedrība | 2013. gada 3. martā plkst. 20:15

Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departaments kopīgi ar ornitologiem apņēmies meklēt risinājumus, lai novērstu to, ka daudzi putni iet bojā pie Vairogu pārvada, ziņo aģentūra LETA.

Pagājušā gada novembrī putnu pētnieki apsekoja izbūvēto Vairogu pārvadu, lai pārbaudītu, cik daudz putnu nositušies, ielidojot stikla sienās, kas tika uzstādītas pārvada augstākajā posmā - uz tilta, kas iet cauri priežu mežam.

Caurspīdīgie stikli gar autoceļu ir izvietoti vairāk nekā 500 metrus garā posmā abās pusēs, to augstums ir ap diviem metriem. Uz stikliem attēloti melni putnu silueti ar nolūku atbiedēt pārlidojošos putnus. Šajā vietā pārvada augstums sasniedz priežu vainaga daļu, kuru migrācijas laikā izmanto tūkstošiem putnu. Putnu pētnieki, apsekojot teritoriju, uz tilta vai nedaudz nostāk no tā atrada vairākus bojā gājušus putnus.

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja šonedēļ atbalstīja 2981 lata piešķiršanu no Vides aizsardzības fonda līdzekļiem putnu bojāejas novēršanas pasākumiem pie Vairogu pārvada, taču Vides aizsardzības fonda projektus vēl vērtēs Finanšu un administrācijas lietu komiteja, bet gala lēmumu par līdzekļu sadali pieņems Rīgas dome.

Rīgas domes Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš stāstīja, ka putni gar autoceļu izvietoto stikla sienu nepamana, tādēļ ietriecas tajā, iet bojā uzreiz vai pēc neilga laika nedaudz tālāk no pārvada.

Par piešķirto finansējumu kopā ar ornitologiem paredzēts veikt eksperimentu, uz caurspīdīgā stikla uzlīmējot digitāli drukātu plēvi, kas varētu palīdzēt putniem novirzīties no izraudzītās lidošanas trajektorijas, tādā veidā novēršot viņu bojāeju. Eksperimentālā kārtā sākumā izvēlētais materiāls uz Vairogu pārvada stikla tiktu izlīmēts nelielā platībā, taču, ja tas palīdzēs, tad to varētu jau izlīmēt lielākā platībā.

Putnu pētnieki jau pagājušā gada rudenī skaidroja - lai mazinātu bojā gājušo putnu skaitu, nepieciešams stiklus padarīt necaurspīdīgus, vislabāk tos būtu aplīmēt ar krāsainu līmplēvi. Pelēka un balta krāsa šajā gadījumā nederētu, jo miglas laikā putniem tā varētu būt grūti pamanāma.

Foto: Aleksejs Kuročkins, no vietnes dabasdati.lv

Komentāri