LTV: Šogad brīvībā varētu nonākt katrs trešais Latvijas ieslodzītais, Mixnews.lv

LTV: Šogad brīvībā varētu nonākt katrs trešais Latvijas ieslodzītais

фото

Sabiedrība | 2013. gada 4. martā plkst. 15:28

Gandrīz divi tūkstoši ieslodzīto jeb aptuveni trešā daļa no visiem, kas mīt Latvijas cietumos, šī gada laikā varētu atkal tikt atbrīvoti, svētdien ziņoja Latvijas televīzijas raidījums "De Facto".

Kā skaidro Tieslietu ministrijā (TM), gaidāmo izmaiņu mērķis ir plašāk lietot alternatīvos sodus un samazināt cietumsodu apmēru no vidēji sešiem līdz aptuveni četriem gadiem. Alternatīvie sodi izmaksās lētāk nodokļu maksātājiem un būs efektīvāki. Jaunā soda sistēma gan neattieksies uz slepkavām un izvarotājiem - izmaiņas galvenokārt skars mantiskos noziegumus, kas veido aptuveni 60% no visas valsts kriminālās ainas.

Izmaiņas varētu skart jau notiesātos - ja viņu jau izciestā sodu ilgums pārsniegs jaunās soda robežas, viņi tiks atbrīvoti. Lai gan TM nav aprēķinu, cik daudz šādu cilvēku varētu nonākt atpakaļ sabiedrībā, pēc Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšnieka Visvalža Puķītes aprēķiniem tuvākajā laikā cietumus varētu pamest 20%-30% ieslodzīto, jeb apmēram 2000 notiesāto.

TM pagaidām gan nav prognožu, kā šis solis ietekmēs noziedzības tendences valstī. Šādu prognožu neesamību TM skaidro ar faktu, ka valstī jau 20 gadus nav veiktas apjomīgas kriminoloģijas ekspertīzes par noziedzību kopumā, tāpēc jebkādu prognožu izteikšana būtu melošana.

Šo situāciju nav modelējusi arī Valsts policija (VP). Pēc VP priekšnieka Inta Ķuža domām, zināmās kategorijās varētu būt manāms noziedzības pieaugums. Tajā pašā laikā TM pārstāvji uzskata, ka, ja Valsts probācijas dienests strādās tikpat efektīvi kā līdz šim, noziedzības pieaugumam nevajadzētu būt.

Izmaiņu vēsmas ir jūtamas arī tiesās. Lai arī jau izdarītos noziegumos iztiesās pēc vecās kārtības, sodi nedrīkstēs būt bargāki, kā to paredz jaunā sistēma. Tādējādi, pēc Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesneses Ievas Kaluginas teiktā, gaidot izmaiņas, tiesājamie dažādos veidos cenšas novilcināt lietu izskatīšanu.

Tai pat laikā raidījums norāda, ka, piemērojot jauno kārtību Latvijas cietumos situācija uzlabosies - kamerās būs vairāk vietu, un Latvija varēs beidzot izpildīt Eiropas prasību, ka uz vienu ieslodzīto jābūt vismaz četru kvadrātmetru lielai platībai.

Foto: vladimir.mk.ru, tengrinews.kz

Komentāri