Latvijā, iespējams, atrasts piektais nokritušais meteorīts (VIDEO), Mixnews.lv

Latvijā, iespējams, atrasts piektais nokritušais meteorīts (VIDEO)

фото

Sabiedrība | 2013. gada 4. martā plkst. 18:26

Uziets, iespējams, Latvijas vēsturē piektais mūsu valsts teritorijā nokritušais meteorīts. Pēc vairāk nekā simts gadu pārtraukuma kādas atpūtas mājiņas dēļos tā saimnieks uzgājis, domājams, vēl vienu vēstnesi no kosmosa, raksta "kasjauns.lv"

Kāds skatītājs Artūrs "TV3" raidījumam "Bez Tabu" apgalvo, ka pērnajā gadā, iespējams, atradis meteorīta daļiņu. Eksperti uzskata, ka meteorīts dēļos bija ietriecies vēl pirms mājiņas uzbūvēšanas – kamēr dēļi bija sakrauti kaudzē.

Iespējamā meteorīta daļiņa nav liela. Tas ir pagaidām nezināmas ģeoloģiskas izcelsmes akmens gabaliņš, kuru viegli var paņemt plaukstā, tomēr tas izraisījis lielu Latvijas zinātnieku interesi. Astronoms Ilgonis Vilks atzina, ka atrastā akmens "pazīmes ir ļoti cerīgas" un tas varētu būt arī meteorīts.

Atgādinām, ka Latvijas teritorijā līdz šim nokrituši četri meteorīti, kuri nav bijuši lielāki par futbola bumbu. Neviens meteorīta krāteris Latvijā gan nav atrasts.

фото

фото

1820.gadā Daugavpils novada Līksnā nokrita līdz šim lielākais Latvijā – 16 kilogramus smags – meteorīts. Dažas atlūzas iekrita Dubnas upē un mežā. 1857.gadā piecus kilogramus smags meteorīts nokrita Salas pagasta Biržos netālu no Jēkabpils, bet pēc desmit mēnešiem nokrita vēl viens Neretā. Pēdējais meteorīts, sešus kilogramus smags, Latvijā nokrita 1890.gadā netālu no Baldones skolas.

Jāpiebilst, ka pirms vairāk nekā 120 gadiem virs Latvijas, iespējams, arī sprāga tāds pats meteorīts kā pavisam nesen virs Čeļabinskas Krievijā. 1892. gadā meteorīts kā spoža uguns bumba bijis redzams virs Odzienas. Tā sprādziens debesīs bijis dzirdams Koknesē, Pļaviņās, Lazdonā, Rīgā, Valmierā un Valkā.

Foto: ekrānšaviņš no video

Komentāri