Probācijas dienests neprognozē būtisku bijušo ieslodzīto skaita palielināšanos pēc 1.aprīļa, Mixnews.lv

Probācijas dienests neprognozē būtisku bijušo ieslodzīto skaita palielināšanos pēc 1.aprīļa

фото

Sabiedrība | 2013. gada 5. martā plkst. 09:21

Ir sacelta nepamatota ažiotāža par ieslodzīto skaita palielināšanos, kas šogad varētu atgriezties sabiedrībā, no ieslodzījuma vietām katru gadu tiek atbrīvoti ap 2000 cilvēku, šogad pēc 1.aprīļa to skaits nepalielināsies, intervijā Latvijas Radio sacīja Valsts probācijas dienesta (VPD) vadītājs Aleksandrs Dementjevs.

Portāls Mixnews jau ziņoja, ka 1.aprīlī stāsies spēkā Krimināllikuma (KL) grozījumi, kuru mērķis ir samazināt cietumsodu apmēru vidēji no sešiem gadiem uz aptuveni četriem. Uz slepkavām un izvarotājiem izmaiņas neattiecas, tās galvenokārt skar mantiskos noziegumus, kas veido aptuveni 60%.

Dementjevs sacīja, ka pēc 1.aprīļa katrā reģionā saistībā ar šiem KL grozījumiem pirms termiņa tiks atbrīvots viens divi cilvēki, vairāk varētu būt vienīgi Rīgā.

VPD jau ir apzinājis visas tās personas, uz kurām ieslodzījumā varētu attiekties šie KL grozījumi - soda mīkstināšana vai atcelšana, ar tiesu ir saskaņoti lietu pārskatīšanas laiki. Lietas pārskatīšana notiek pēc VPD sagatavotas dokumentācijas, ko tas iesniedz tiesai, un tiesa lemj par soda izmaiņām, skaidroja Dementjevs.

Galīgo KL grozījumu efektu sabiedrība varēs novērtēt pēc pieciem sešiem gadiem, nevis uzreiz jau šogad, norādīja Dementjevs.

Dementjevs minēja ārvalstu pētījumu rezultātus, kas liecina, ka cilvēks apzinās un saprot savu nodarījumu 55 dienās, līdz ar to pamatots ir jautājums, kāpēc viņš būtu ieslodzījumā jātur krietni ilgāku laiku, apzinoties, ka "cietums cilvēku nelabo". Latvijā vidējais ieslodzījuma termiņš ir seši gadi, Eiropā - divi, Norvēģijā - divi mēneši. VPD darbinieki esot gatavi darbam ar bijušajiem ieslodzītajiem, - no 1.janvāra dienests atsācis darbu pilnā apjomā, darbinieki saņem atalgojumu par 40 stundu darba laiku, ir sociālās garantijas - dzīvība apdrošināšana, no šī gada arī veselības apdrošināšana, kā arī piemaksas par bīstamu darbu. VPD gan plāno vērsties valdībā ar lūgumu palielināt šīs piemaksas.

Dementjevs sacīja, ka bijušajiem ieslodzītajiem atgriešanos sabiedrībā kavē informācijas trūkums par darba iestādēm, atbildīgajām institūcijām darbā ar viņiem. Galvenā problēma, kas traucē bijušajiem ieslodzītajiem atrast darbu, ir zemais izglītības līmenis, turklāt 70% ieslodzīto ir atkarīgie - narkomāni, alkoholiķi.

Foto: dailytech.com

Komentāri