Meklē risinājumu kliedzošajai vardarbībai skolās, Mixnews.lv

Meklē risinājumu kliedzošajai vardarbībai skolās

фото

Sabiedrība | 2013. gada 6. martā plkst. 09:20

Ik gadu skolās notiek pieci līdz septiņi kliedzoši bērnu agresijas gadījumi skolās. Palīdzību pie speciālistiem meklē pat prestižas skolas, kas parasti par vardarbību savā iestādē klusē, vakar ziņoja ziņo Latvijas Televīzija.

Sakāvi cietis pērnā gada augustā izskanējušais ierosinājums agresīvos skolēnus uz laiku izslēgt no mācību procesa. Sagatavotie Ministru kabineta noteikumu grozījumi tā arī neieraudzīja dienasgaismu. Tagad sagatavoti atkal citi noteikumi cīņai ar tiem, kas apdraud visu klasesbiedru, skolotāju un arī savu veselību un dzīvību.

"Klasesbiedru apģērba dedzināšana, žņaugšana. To ir pat grūti aprakstīt. Bērna uzvedība tajā brīdī, kad viņš sevi nekontrolē. Reizēm ir tā, ka skolas ir spiestas izsaukt psihiatru brigādi un viņi atbraucot saka, ka arī viņi savā pieredzē nav redzējuši tādu bērnu uzvedību," atklāj Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa.

Bieži šādi gadījumi ir ģimenēs ar augstu sociālo statusu. Nereti tas ir šķirtajās ģimenēs, kur mammas visu savu mīlestību pārnes uz bērnu, attaisno jebkuru viņa rīcību un nenosprauž robežas. Mamma visu laiku stāv kā mūris un saka – ja vajag, algosim advokātu. Bijuši arī precedenti, kad 6. klasē uz vecāku sapulci mammas vietā nāk advokāts, atzīst Rieksta-Riekstiņa.

Vairākas organizācijas uzstāja – bērnu nedrīkst izslēgt no skolas. Tāpēc pārstrādātie noteikumu grozījumi paredz rūpīgāku darbu ar bērnu.

"Pirmkārt, šī problēma jārisina skolas ietvaros. Ja tas nav iespējams, nākamais solis, direktors ir tiesīgs lūgt atbalstu pašvaldībai un pašvaldības pienākums ir nodrošināt ar nepieciešamajiem speciālistiem. Un arī sadarbību ar vecākiem," norāda IZM Izglītības departamenta direktora vietniece Baiba Bašķere.

Skolu pārstāvji saka - noteikumi, kas skolai soli pa solim noteiktu rīcības plānu, jau sen tiek gaidīti. Paredzēts, skolotājs varēs atļauties to, kas pašlaik ir liegts, proti, izslēgt bērnu no mācību stundas, nodrošinot viņam atsevišķu apmācību citā telpā.

Āgenskalna sākumskolas direktora vietniece Judīte Rubina norāda, ka Latvijai tuvākais ir Lietuvas variants. "Izņemšana no stundas ārā un šī atzīšana, ka skolotājs drīkst arī fiziski pieskarties un pie rokas paņemt un izņemt no stundas ārā bērniņu, ja viņš tajā brīdī ir kļuvis satraukts un agresīvs," uzsver Rubina.

Sagatavotie priekšlikumi tagad jādod izskatīt pārējām ministrijām. Ja būtisku iebildumu nebūs, tie visticamāk varētu stāties spēkā ar nākamo mācību gadu.

Foto: no vietnes kpoxa.info

Komentāri