Pētījums: Jaunākās paaudzes vidū lielāka vēsturisko uzskatu dažādība, Mixnews.lv

Pētījums: Jaunākās paaudzes vidū lielāka vēsturisko uzskatu dažādība

фото

Sabiedrība | 2013. gada 13. martā plkst. 08:06

Viens no Latvijas sabiedrību tradicionāli šķeļošākajiem vēstures posmiem - Otrais pasaules karš - turpina saglabāt šādu statusu, secināts pētnieku sekcijas "Latvijas sociālā atmiņa un nacionālā identitāte" veiktajā monitoringā, ziņo LETA.

Pētnieki secinājuši, ka pēdējos gados visizteiktāk ir radikalizējusies jaunu cilvēku attieksme pret Otro pasaules karu un tā dalībniekiem. "Jaunākās paaudzes vidū ir augstāks konfrontācijas risks starp latviešiem un krievvalodīgo kopienu, jo šīs paaudzes ietvaros vērojama vislielākā viedokļu polaritāte attieksmē pret Otrā pasaules kara notikumu piemiņas rituāliem un piemiņas vietām. Taču nav pamata uzskatīt, ka sabiedrības šķelšanos attiecībā uz kara notikumu izpratni nosaka tikai etnolingvistisko grupu pretnostatījums - sašķelta izpratne valda arī katras grupas iekšienē, kas mazina starpgrupu konflikta potenciālu," norādīts pētījumā.

Iegūtie dati liecina, ka latviešiem un krievvalodīgajiem nav vienprātības attieksmē pret vācu armijas pusē karojušajiem Latvijas iedzīvotājiem, un arī priekšstatos par sarkanarmiešiem nedominē kāda noteikta izpratne. Daļai latviešu un krievvalodīgo kopīga ir abās pusēs karojušo Otrā pasaules kara dalībnieku atzīšana par kara upuriem.

Kopumā krievvalodīgie esot vairāk noskaņoti par labu viedokļu plurālismam Otrā pasaules kara notikumu un to dalībnieku vērtējumā, viņi gan drīzāk tendēti akceptēt klusējošu līdzāspastāvēšanu, nevis diskusiju par atšķirīgajām kara interpretācijām. Savukārt latvieši ir atvērtāki polemikai, vairāk orientēti uz savas pozīcijas publisku aizstāvēšanu, taču tajā pašā laikā viņi ir vērsti uz konfrontāciju, teikts pētījumā.

Foto: fotos.sc

Komentāri