Taksistu pikets: VID sola nesodīt par kavēšanos ar skaitītāju nomaiņu

фото

Sabiedrība | 2017. gada 3. oktobrī plkst. 10:59

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvju tikšanās ar taksistiem, kuri otrdienas rītā pie dienesta galvenās ēkas Talejas ielā 1, rīkoja piketu, protestējot pret neskaidrajām prasībām taksometru skaitītājiem, notika sakāpinātā gaisotnē, no taksistu puses vairākkārt izskanot pārmetumiem dienesta pārstāvjiem, novēroja aģentūra LETA.

Tostarp tikšanās laikā taksisti VID pārmeta neilgo termiņu taksometru skaitītāju nomaiņai, neieklausīšanos un situācijas nozarē neizpratni, "gestapo metožu" pielietošanu u.c..

Savukārt dienesta pārstāji solīja sākotnēji nepiemērot sodus par laikus nenomainītiem taksometru skaitītājiem, izprotot, ka laika tam nav daudz, bet pieprasījums liels. Tajā pašā laikā no taksistiem VID sagaida informāciju par to, kādā termiņā skaitītājus būs iespējams nomainīt.

Latvijas Taksometru pārvadātāju darba devēju biedrības valdes loceklis Ilmārs Lancers sanāksmes sākumā paziņoja, ka galvenais iemesls piketam ir termiņš taksometru skaitītāju nomaiņai. Tam atvēlēts mēnesis, taču vienīgais uzņēmums, kas nodrošina tehniskajām prasībām atbilstošus skaitītājus, norādījis, ka kapacitāte ir nomainīt 20-25 skaitītājus dienā.

Lancers uzsvēra, ka tādējādi nav iespējams nomainīt 2000 skaitītāju mēnesī, tāpēc termiņš jāpagarina.

VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule pateicās taksistiem par izrādīto iniciatīvu, paužot cerību, ka visām iesaistītajām pusēm ir viens mērķis - sakārtot nozari, mazināt ēnu ekonomiku un nomaksāt nodokļus. Pēc viņas teiktā, taksometru nozare gadā nodokļus samaksā 1,6 miljonus eiro gadā, taču darba algas plaisa, kas tiek saņemta, nenomaksājot nodokļus, vispārējā nodokļu režīmā ir 40%, bet mikrouzņēmumu nodokļu režīmā - pat 60%.

VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmina pauda, ka sākotnēji dienests nepiemēros sodus par laikus nenomainītiem taksometru skaitītājiem, izprotot, ka laika tam nav daudz, bet pieprasījums liels. Tajā pašā laikā no taksistiem VID mēneša laikā sagaida informāciju par to, kādā termiņā skaitītājus paredzēts nomainīt.

Vienlaikus viņa apliecināja gatavību par šo situāciju komunicēt ar citām kontrolējošām iestādēm, piemēram, pašvaldības policiju, Rīgas domes Satiksmes departamentu.

Kārkliņa-Ādmina norādīja, ka pie attiecīgās reformas darbs notiek jau septiņus gadus. Sākotnēji bija plānots, ka izmaiņas stāties spēkā 2014.gadā, taču termiņš jau vairākkārt atlikts.

Tikšanās noslēgumā Latvijas Taksometru pārvadātāju darba devēju biedrības valdes loceklis pauda, ka taksisti tiek sadzirdēti tikai tad, kad paziņo par piketu, savukārt citos gadījumos, piemēram, tiesību aktu grozījumu izstādē, netiek aicināti uz tikšanos ar VID. Lancers pauda cerību, ka situācija turpmāk uzlabosies.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka otrdienas rītā pie VID galvenās ēkas Talejas ielā 1, Rīgā, bija sabraukuši vairāki desmiti taksometru, piketējot pret neskaidrajām prasībām taksometru skaitītājiem.

Tostarp redzamākie no tiem bija dzeltenas krāsas taksometri ar zīmolu "Panda", taču uz VID centrālo ēku bija atbraukuši arī vairāku citu uzņēmumu taksometri. Starp piketa dalībniekiem nebija manāmi lielāko zīmolu taksometri, proti, "Baltic Taxi" un "Rīgas taksometru parka", kas strādā ar zīmolu "Red Cab", taksometri.

Savukārt neilgi pirms plkst.8.30 piketa dalībnieki devās uz tikšanos ar VID pārstāvjiem, lai pārrunātu taksistus interesējošos jautājumus. Uz sanāksmi bija ieradušies apmēram 50 taksistu.

Lancers iepriekš norādīja, ka 15.septembrī taksometru skaitītāju lietotājiem VID izsūtīja informāciju, ka dienesta vienotajā datubāzē ir reģistrēts jaunajām tehniskajām prasībām atbilstošs taksometra skaitītājs - "MICROTAX-06 MTC-06 LE6MEUD85".

Taksometru skaitītāju "MICROTAX-06" lietotāji tika aicināti sazināties ar taksometra skaitītāja apkalpojošo dienestu SIA "Optumplus" un veikt jaunajām tehniskajām prasībām atbilstošas versijas "MICROTAX-06 MTC-06 LE6MEUD85" instalēšanu.

"Tā kā līdz pat 2017.gada 1.jūlijam ne VID, ne atestācijas institūcijām nebija skaidrības, vai Ministru kabineta noteikumi, kas regulē kases aparātu lietošanu un to tehniskās prasības, ir attiecināmi arī uz taksometru skaitītājiem, par to netika informēti arī taksometru pakalpojumu sniedzēji, kuri bija spiesti ierastajā kārtībā iegādāties un reģistrēt līdz šim tirgū esošos taksometru skaitītāju modeļus. Bez tam, metroloģiskās prasības taksometru skaitītājam ir jau noteiktas Eiropas Savienības un Latvijas nacionālajos normatīvajos aktos, pēc analoģijas šādi būtu jābūt definētām arī uz taksometru skaitītājiem attiecināmajām fiskālajām prasībām," klāstīja biedrībā.

Lancers atzīmēja, ka taksometru skaitītāju nomaiņas nelietderību un bezjēdzību rada arī tas, ka Saeima trešajā lasījumā pieņēma izmaiņas Autopārvadājumu likumā, paredzot virkni izmaiņu vieglo taksometru pārvadājumu jomā un ieviešot jaunu pārvadājumu veidu - pasažieru pārvadājumi ar vieglo automobili bez taksometra skaitītāja izmantošanas jeb kopbraukšanas pakalpojums. Attiecīgi prognozējams būtisks taksometru pārvadājumu tirgus kritums.

"Pēdējā gada laikā taksometru pārvadātāju skaits jau tā ir samazinājies par vairāk nekā 30%. Plānotā taksometru skaitītāju nomaiņa budžeta ieņēmumus noteikti neveicinās," piebilda biedrībā.

Pēc tajā vēstītā, Eiropas Komisija ir pieņēmusi izskatīšanai Latvijas Tirgotāju asociācijas sūdzību par kases aparātu reformas realizāciju Latvijā, šai sūdzībai ir pievienojušies arī taksometru pārvadātāji. Valsts pārvalde arī attiecībā pret taksometru pārvadātājiem nav ievērojusi labas pārvaldības un vienlīdzības principus, un to biedrība norādīs savā vēstulē, kura tiks nosūtīta finanšu ministrei, satiksmes ministram, ekonomikas ministram un VID ģenerāldirektorei.

Latvijas Taksometru pārvadātāju darba devēju biedrības valdes loceklis Genādijs Aksjonovs iepriekš piebilda - ja plānotā piketa rezultātā atbildīgās institūcijas nepagarinās jaunu, tehniskām prasībām atbilstošu taksometru skaitītāju nomaiņu vismaz par sešiem mēnešiem un nepievērsīsies taksometru nozares problēmām, biedrība būs spiesta aizstāvēt savu biedru intereses tiesā.

Tāpat ziņots, ka šogad 1.janvārī stājās spēkā noteikumi par jaunajām kases aparātu un sistēmu prasībām. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem atbilstošo kases aparātu, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu lietošana visiem nodokļu maksātājiem, izņemot padziļinātās sadarbības programmas dalībniekus, obligāti jāsāk ne vēlāk kā 2017.gada 1.janvārī.

Tomēr, tā kā uzņēmēju gatavība pielāgoties jaunajām prasībām vērtējama kā zema, Valsts ieņēmumu dienests iepriekš paziņoja par sešu mēnešu pārejas periodu. Tas nozīmē, ka jaunām prasībām atbilstošus kases aparātus un sistēmas bija jāsāk lietot no 1.jūlija.

Savukārt padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku reģistrā iekļautiem nodokļu maksātājiem jaunajām tehniskajām prasībām atbilstošos kases aparātus, hibrīda kases aparātus un kases sistēmas jāsāk lietot ne vēlāk kā 2019.gada 1.janvārī.

Komentāri