"Zaļā lampa": Palīdzēsim Jēkabam sākt runāt!, Mixnews.lv

"Zaļā lampa": Palīdzēsim Jēkabam sākt runāt!

фото

Sabiedrība | 2018. gada 15. maijā plkst. 11:07

Jēkabam ir 8 gadi. Viņš ar mammu un tēti dzīvo Valmierā. Viņš ir mīļš un kautrīgs puisītis. Viņa istabas siena ir apzīmēta ar multeņu varoņiem. Jēkabs labprāt rāda mums savas spēļmantiņas un grāmatas – no „Mašas un Lāča” līdz „Bērnu Bībelei” un dažādām ilustrētām enciklopēdijām.

Viņu viss interesē, viņam ļoti patīk komunicēt un gribas pastāstīt par visu. Bet runāt Jēkabs pagaidām nespēj.

Ģimene lūdz sabiedrības atbalstu, lai Jēkabs 2018. gadā varētu saņemtrehabilitācijas pakalpojumus.

Radio Baltkom programmas "Zaļā lampa" labdarības tālrunis 90006383 (zvans maksā 1,42 eiro) darbojas Jēkabam līdz 23.maijam. Palīdzēt Jēkabam var arī ziedot.lv mājaslapā.

фото

Katra skaņa zēnam padodas ar lielām grūtībām, viņam sanāk izrunāt tikai atsevišķus vārdus. Bet mamma perfekti viņu saprot un pastāvīgi uzdod jautājumus, veicinot dēliņu atbildēt. „Nu, pasaki pats, kādas dziesmiņas tev patīk,” lūdz viņa, maigi apskaujot puisīti.

Viņš cenšas izrunāt vārdu un arī maigi glaužas klāt mammai. Visa Agitas dzīve šo astoņu gadu laikā ir nesaraujami saistīta ar dēla ārstēšanu.

Zēns ir cietis ārstu kļūdas dēļ dzemdībās. Agita nonāca dzemdību nodaļā Līgo svētkos. Tobrīd visi ārsti nebija uz vietas, viņu noturēja slimnīcā gandrīz nedēļu. Atceroties to laiku, viņa saprot, ka ar pareizu ārstu pieeju un uzmanību varētu novērst ar puisīti notikušo nelaimi. Dzemdībās mazulis ieguva traumu.

Rezultāts – skābekļa bads, smadzeņu darbības traucējumi un spazmi. Veselu nedēļu bērniņš bija ļoti smagā stāvoklī, gandrīz bez dzīvības pazīmēm. Pēc tam mēnesi nespēja pats elpot un nonāca kopā ar mammu intensīvās terapijas nodaļā.

„Līdz gadam mums neviens neko neteica, tikai novēroja. Nekādas speciālas ārstēšanas nebija, tāpat kā diagnozes,” atceras Agita. „Bet es ļoti uztraucos, un mēs pārgājām pie cita neirologa. Jaunais dakteris beidzot noteica diagnozi un nozīmēja ārstēšanu. Tad noformēja arī invaliditāti. Bet rehabilitācijai ļoti svarīgais laiks tika zaudēts.”

фото

Pēc dēla piedzimšanas Agita vairs nestrādāja, jo bērnu ne uz vienu brīdi nevarēja atstāt nepieskatītu. Mazulim visu laiku bija vajadzīgas nodarbības, un par Agitas „pamatdarbu” kļuva viņai visdārgākais projekts „Jēkaba veselība”, kam viņa veltījusi visus savus spēkus, laiku un mīlestību.

Par laimi, intelekts puikam ir saglabājies. Viņš ir ļoti kustīgs, labprāt skraida un dara nedarbus, kā jau visi zēni. Galvenā problēma ir runas trūkums. Pašlaik Jēkabs mācās mazā skolā, klasē skolēnu nav daudz, un viņam viss patīk, kaut arī mācīties nav viegli.

фото

фото

Jēkabs sapņo par sunīti, jo viņa mīļotā multene ir „Ķepu patruļa”, un mīlētākais varonis ir sacīkšu braucējs Čeizs – jautrs, bet ļoti atbildīgs suņuks.

Jēkabam viegli padodas dators, kaut arī neviens viņu nav mācījies ar to rīkoties. Viņš pats atrod „Youtube” programmas, kas viņam patīk, un jau saprot angliski. Ļoti labprāt klausās mūziku, īpaši dziedātāju Donu, kas nesen koncertēja Valmierā. Mīlētākā dziesma ir „Salauzta sirds”.

Mēs jautājām Jēkabam, par ko viņš sapņo un par ko gribētu kļūt. Atbildes vietā viņš ātri sameklēja savās mašīnītēs lielu sarkanu autobusu, ko arī atnesa mums. Kad izaugs liels, Jēkabs labprāt kļūtu par autobusa šoferi un pārvadātu cilvēkus, piemēram, no Valmieras uz Rīgu.

Jēkabs ar mammu ir spiesti bieži braukt uz Rīgu. Puikam ir nepieciešamas neiropsiholoģiskās korekcijas nodarbības, kas Valmierā nav pieejamas. Rīgā viņš apmeklē attīstības centru „Kamertons”, kur ar viņu divreiz nedēļā nodarbojas speciālisti, kas uzlabo smadzeņu neiropsiholoģisko sensomotoro darbību. Šāda korekcija ir smags darbs gan bērnam, gan viņa mammai. Jāstrādā ne tikai nodarbību kursa laikā, bet arī pēc tam mājās, katru dienu.

фото

Pateicoties šīm nodarbībām pēdējā mēneša laikā Jēkabs sāka veidot teikumus no 3 vārdiem.Ar katru dienu uzlabojas zēna valoda. Pavisam nesen ir piepildījies Agitas sapnis, kas ir dārgākais visām mammām, kuru bērniem ir runas traucējumi.Jēkabs pirmo reizi pateica: “MAMMĪT, ES TEVI MĪLU!”.

1.jūlijā Jēkabam paliks 9 gadi, un mamma cer, ka līdz tam brīdim viņas dēliņš iemācīsies izrunāt vēl kādu svarīgu frāzi. Viņa tic un gaida.

Pati Agita plāno atrast laiku un iet mācīties par sociālo darbinieku, lai varētu kvalitatīvāk palīdzēt gan savam bērnam, gan citiem vecākiem ar bērniem, kas nonākuši grūtā situācijā. Viņa pati ir daudz ko izgājusi un labi saprot, cik svarīgi ir, lai blakus būtu saprotoši, labsirdīgi cilvēki, kas spēj vismaz kaut ko izmainīt uz labo pusi.

Papildus speciāli Jēkabam izstrādātajai korekcijas programmai zēns apmeklē arī ergoterapeitu, kas palīdz apgūt prasmes, kuras ļauj bērnam būt neatkarīgam ikdienas dzīvē. Un logopēda nodarbības valodas attīstībai.

фото

Ģimene dzīvo Valmierā, bet neiropsiholoģiskās sensomotorās korekcijas nodarbības ir pieejamas tikai Rīgā, ceļš ir ļoti tāls un dārgs.

Ģimene lūdz sabiedrības atbalstu, lai Jēkabs 2018. gadā varētu saņemt:

  • Ergoterapiju (43 nodarbības)– 645 eiro;

  • Neiropsiholoģisko sensomotoro korekciju (87 nodarbības) – 3045 eiro;

  • Logopēda palīdzību (43 nodarbības) – 645 eiro.

Lai nodrošinātu Jēkabam rehabilitācijas pakalpojumus 2018.gadā, kopā nepieciešami 4335 eiro, no kuriem 431 eiro jau ir pieejams no 2017. gada saziedotās, bet vēl neizmantotās summas. Līdz ar to 2018. gadā no ziedotājiem tiek lūgts 3904 eiro.

Radio Baltkom programmas "Zaļā lampa" labdarības tālrunis 90006383 (zvans maksā 1,42 eiro) darbojas Jēkabam līdz 23.maijam. Palīdzēt Jēkabam var arī ziedot.lv mājaslapā.

Ja vēlaties izmantot citu maksāšanas veidu, varat maksāt ar bankas pārskaitījumu:

Fonds "Ziedot.lv", reģ.Nr - 40008078226

SWEDBANK, bankas kods - HABALV22

Konta numurs - LV95HABA0551006150241

Mērķis - Atbalsts Jēkabam Bluķim

Nekādi procenti no saziedotās naudas iekasēti netiek. Visa summa tiek novirzīta rehabilitācijas apmaksai.

Zaļā lampa – žurnālistu Olgas Avdēvičas un Ritas Troškinas raidījums, kas veidots sadarbībā ar ziedot.lv un Borisa un Ināras Teterevu fondu un iznāk radio Baltkom ēterā katru otrdienu.

Komentāri