VID "sāk medīt" pagrīdes izīrētājus, Mixnews.lv

VID "sāk medīt" pagrīdes izīrētājus

фото

Sabiedrība | 2018. gada 5. jūnijā plkst. 13:03

Izmantojot interneta sludinājumu portālos ievietotos dzīvokļu īres piedāvājumus, Valsts ieņēmumu dienests (VID) šogad sācis sūtīt dzīvokļu īpašniekiem paziņojumus par pienākumu reģistrēt saimniecisko darbību un maksāt valstij iedzīvotāju ienākuma nodokli, raksta Latvijas avīze.

Šādu paziņojumu saņēmusi kāda Preiļu iedzīvotāja, kura lūgusi viņas vārdu publiski neatklāt un kura ar portālā ss.com ievietotā sludinājuma palīdzību bija meklējusi īrnieku viņai piederošajam dzīvoklim. VID Nodokļu pārvaldes nereģistrētās saimnieciskās darbības un uzraudzības daļas vadītāja I. Leičenko piedāvājusi viņai reģistrēt saimniecisko darbību vai paskaidrot iemeslu, kāpēc līdz šim tas nav izdarīts.

Kā paskaidro VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance, nereģistrētas saimnieciskās darbības veicēju, tostarp pagrīdes izīrētāju, atklāšana esot viena no galvenajām jomām, kurām VID pievērsies jau kopš pagājušā gada.

Preiļu iedzīvotāja neesot vienīgā, kas saņēmusi šādus paziņojumus. Izmantojot sludinājumu portālus ss.com, pieJuras.lv, booking.com un citus, šā gada četros mēnešos VID jau atklājis 705 dzīvokļu un namu īpašniekus, par kuriem radušās aizdomas, ka viņi paslepen kaut ko izīrē, nemaksājot nodokļus. Aizdomīgajiem nosūtīti paziņojumi ar uzaicinājumu reģistrēt VID saimniecisko darbību vai īres līgumus. Aizdomīgo noskaidrošanai izmanto arī iedzīvotāju ziņojumus par izīrētājiem, kuri, iespējams, nemaksā valstij nodokļus.

Pēc paziņojumu saņemšanas viena daļa iznākusi no pagrīdes.

Aizvadītajos šā gada četros mēnešos VID jau paguvuši reģistrēties 334 dzīvokļu un namu īpašnieki, to skaitā 300 reģistrējuši īres līgumus, maksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli 10% apmērā no ienākumiem.

Kā atklāj VID Nodokļu pārvaldes pārstāve, cita starpā līdzīgus paziņojumus saņēmuši arī 62 dažādu preču tirgotāji interneta portālos. No viņiem 28 jau ir reģistrējuši saimniecisko darbību.

Uz jautājumu, vai mājokļa izīrētājam var likt samaksāt nodokli un vēl soda naudu, ja īres līgums ar īrnieku bijis noslēgts pagājušajā gadā un nav bijis reģistrēts, Ilze Borance atbild, ka par 2017. gadu iedzīvotāju ienākumu deklarācijas bija jāiesniedz no 2018. gada 1. marta līdz 1.jūnijam.

Ja šajā laikā deklarācija bijusi iesniegta, tad soda nauda netiek piemērota. Bet tiem mājokļu izīrētājiem, kuri nav reģistrējuši saimniecisko darbību VID, nav tiesību atskaitīt attaisnotos izdevumus, izņemot nekustamā īpašuma nodokli.

Kā atzīst VID Nodokļu pārvaldes pārstāve, uzreiz nevienu atklāto nereģistrēto izīrētāju gan nesoda. Vispirms tiekot veikti preventīvi pasākumi, proti, izīrētājam vai tirgotājam nosūta vēstuli ar uzaicinājumu reģistrēt saimniecisko darbību VID vai Komercreģistrā. Ja vēstules saņēmējs neliekas ne zinis, tad parasti seko kontroles pasākumi.

Foto: pixabay.com

Komentāri