Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Jēkabpils un Viesīte, Mixnews.lv

Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Jēkabpils un Viesīte

фото

Sabiedrība | 2018. gada 21. septembrī plkst. 14:37

Latvijā ir 76 pilsētas, katrai no tām ir sava seja. Viena ir slavena ar savu skaisto pili, otra - tiltu, trešā ar bagātāko etnogrāfijas muzeju un ceturtā - ostu. Bet pilsētas seja ir ne tikai arhitektūrā, dabā vai vēsturē. Tās galvenā bagātība ir tās iedzīvotāji. Katru dienu viņi veido savu pilsētu citādu.

Par godu Latvijas 100. gadadienai sadarbībā ar Sabiedrības Integrācijas fondu esam sagatavojuši jaunu projektu "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!".

19.septembī mēs stāstījām par Jēkabpili un Viesīti.

Jēkabpils

Jēkabpils (vācu: Jakobstadt) ir viena no deviņām Latvijas Republikas nozīmes pilsētām, viena no 119 administratīvajām teritorijām. Jēkabpils kā apdzīvota vieta izveidojusies līdzās Daugavas labajā krastā 1237. gadā uzceltajai Krustpils pilij. Apbūve Daugavas kreisajā pusē attīstījusies, pateicoties plostnieku un strūdzinieku darbībai, un 1670. gadā Kurzemes hercogs Jēkabs šai apmetnei piešķīris pilsētas tiesības un nosaukumu Jakobstadt – Jēkaba miests, Jēkabpils.

Jēkabpilī krustojas valsts galvenās tranzīta dzelzceļa līnijas, kurām ir starptautiska nozīme. Latvijas ietvaros šīs līnijas savieno Jēkabpili ar Rīgu, Jelgavu, Rēzekni un Daugavpili. Krustpils stacija uz šīm maģistrālēm ir svarīgs transporta mezgls, kas apstrādā kravas un sadala transporta plūsmas pirms galamērķiem.

Jēkabpils ir mazākā Latvijas republikas pilsēta pēc iedzīvotāju skaita. Iedzīvotāju skaits Jēkabpilī samazinās gan negatīva dabiskā pieauguma, gan migrācijas rezultātā.

Jēkabpils ir Daugavas izauklēta pilsēta, kurā apvienojušās kādreiz divas atsevišķas pilsētas – Krustpils un Jēkabpils.

Pilsētā notiek daudz un dažādi Latvijas 100. gadei veltīti pasākumi. Piemēram, sākot ar 2016. gada 1. jūliju, Jēkabpils novadā tika uzsākta akcija-izaicinājums "Iepazīsti savu novadu". Akcijas mērķis ir iesaistīt 100 Jēkabpils novada ģimenes 100 sava novada skaistāko vietu atrašanā un popularizēšanā līdz Latvijas simtgades svinībām 2018. gadā. Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Jēkabpilī varat lasīt šeit.

Viesīte

Viesīte ir pilsēta Sēlijā, Viesītes novada centrs. Tās kopējā platība ir 2,3 km2 un iedzīvotāju skaits 2016. gada 1. janvārī bija 1705. Pēc iedzīvotāju skaita tā ir trešā lielākā apdzīvotā vieta Sēlijā (neskaitot republikas nozīmes pilsētas Jēkabpili un Daugavpili, kas abas atrodas daļēji).

Nozīmīgu lomu apdzīvotās vietas attīstībā deva Viesītes šaursliežu dzelzceļš, kas pastāvēja no 1916. līdz 1972. gadam. Tā pastāvēšanas laikā miests strauji attīstījās — te atradās dzelzceļa depo un vairākas sabiedriskas iestādes.

Mūsdienās Viesīte ir neliela mazpilsēta, galvenā iedzīvotāju nodarbošanās ir pakalpojumu sfērā. Gar Viesīti iet reģionālais autoceļš P75, attālums līdz Jēkabpilij ir 30 km, līdz Rīgai — 143 km, līdz Lietuvas robežai 31 km.

Viesītes muzejs "Sēlija" piedāvā apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju par vēsturi, tradīcijām, kultūrvēsturisko mantojumu, Latvijā pazīstamiem novadniekiem.

Viesītes muzeja "Sēlija" nodaļa "Paula Stradiņa skola" ievērojamā Viesītieša profesora Paula Stradiņa piemiņas ekspozīcija iekārtota viņa pirmajā skolā.

4.maijā 2018.gadā ar akciju "Apskauj Latviju", kuras laikā 45 pierobežas pašvaldību teritorijās tika stādīti 100 ozoli, tika atklātas Latvijas simtgades svinības. Viena no pasākuma norises vietām bija Viesīte, kur ozolus – Latvijas garīguma sardzi – stādīja pie pagājušogad iesvētītās Svētā Franciska katoļu baznīcas. Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Viesītē varat lasīt šeit.

"Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" ir programmu cikls latviešu valodā, kas tiek raidīts Baltkom radio ēterā katru nedēļu, trešdienās, no plkst. 14.00 līdz 15.00, un radio MIX FM 102, 7 – ceturtdienās, tajos pašos laikos.

Katrā programmā mēs stāstam par dažādām Latvijas pilsētām, uzzinām, kā tās gatavojas savas valsts gadadienai. Iepazīstinām ar pilsētas vadību, muzeju darbiniekiem, slaveniem pilsētniekiem utt.

Raidījuma izlaidumu varat skatīties ŠEIT.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" saturu atbild SIA RNR LTD.

Komentāri