Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Pļaviņas un Aizkraukle, Mixnews.lv

Raidījumā "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" - Pļaviņas un Aizkraukle

фото

Sabiedrība | 2018. gada 26. septembrī plkst. 17:42

Latvijā ir 76 pilsētas, katrai no tām ir sava seja. Viena ir slavena ar savu skaisto pili, otra - tiltu, trešā ar bagātāko etnogrāfijas muzeju un ceturtā - ostu. Bet pilsētas seja ir ne tikai arhitektūrā, dabā vai vēsturē. Tās galvenā bagātība ir tās iedzīvotāji. Katru dienu viņi veido savu pilsētu citādu.

Par godu Latvijas 100. gadadienai sadarbībā ar Sabiedrības Integrācijas fondu esam sagatavojuši jaunu projektu "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!".

26.septembī mēs stāstījām par Pļaviņām un Aizkraukli.

Pļaviņas

Pļaviņu pilsētas un tuvākās apkārtnes vēsture ir interesanta un aizraujoša. Tā nav attīstījusies pēc klasiskā scenārija: pilskalns – muiža – pilsēta. Pļaviņu kā apdzīvotas vietas tapšanu ietekmējuši daudzi politiski, ekonomiski un sociāli faktori. Grāmatu var iegādāties Pļaviņu novada domē un Pļaviņu novada Tūrisma informācijas centrā.

Tagadējo Pļaviņu un bijušās Stukmaņu muižas apkaime bijusi apdzīvota jau ap 3. gadsimtu, par ko liecina arheoloģiskie izrakumi Lokstenes pilskalnā. Ziņas par Pļaviņām ir no Poļu—zviedru kara laika, kad pie Aiviekstes ietekas Daugavā atradusies zviedru kara nometne un uzceltas skanstis. Šie zviedru laika nocietinājumi ir saglabājušies līdz mūsu dienām.

Pļaviņas savu nosaukumu ieguvušas no zemnieka mājām, kas šeit atradušās. 18. gadsimta beigās Stukmaņu pagastā dažus kilometrus augšpus Stukmaņiem sāka veidoties apdzīvota vieta.

Taču, kad 1902. gadā tika atklāta Stukmaņu—Valkas dzelzceļa līnija, pilsētas attīstība bija nodrošināta. Pirmā Pasaules karalaikā šīs ražotnes tika nopostītas, taču pēc kara Pļaviņu izaugsme turpinājās. Miesta statusu Pļaviņas ieguva 1922. gadā, bet pilsētas tiesības — 1927. gadā.

Pilsētā notiek daudz un dažādi Latvijas 100. gadei veltīti pasākumi. Piemēram, aprīlī notika latviešu komponistu mūzikas koncerts, 4. maijā - Neatkarības dienas velobrauciens un Baltā galdauta svētki, jūlijā - Pikniku Pļaviņu Pļavā un Simtgades zaļumballe, septembrī - Zvaigznes piemiņas koncerts, pasākumā piedalījās Nacionālo bruņoto spēku orķestris un sieviešu koris "Rasa".

Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Pļaviņās varat lasīt šeit.

Aizkraukle

Pilsētas nosaukums atvasināts no viduslaiku latīņu valodā lietotā vietvārda Ascrad vai Asscrade, kas latviski skan "Ašķere'' - tā sauca strautu, Daugavas pieteku.

Aizkraukles līvu pils pirmo reizi pieminēta Livonijas Indriķa hronikas tekstā sakarā ar līvu un lietuviešu uzbrukumu Rīgai 1204. gadā. Tad tā bijusi vistālāk austrumos novietotā līvu osta pie Daugavas ūdensceļa.

Līdz pat 16. gadsimtam Aizkraukle bija Livonijas ordeņa Aizkraukles komturejas centrs.

Mūsdienu Aizkraukles pilsēta radās 20. gadsimta sešdesmitajos gados kā celtnieku ciemats, pateicoties Pļaviņu HES celtniecībai. Celtnieku ciematam strauji augot, tas ieguva pilsētas statusu un tajā paša laikā kļuva par rajona centru.

Pilsētas nosaukums bija Stučka par godu Pēterim Stučkam, bet 1990. gadā ar Augstākās padomes lēmumu pilsēta ieguva nosaukumu Aizkraukle.

Aizkraukle ir pilsēta, kura tapusi tukšā vietā, kad no visas Padomju savienības dažādu tautību cilvēki ieradās celt elektrostaciju un jauno pilsētu. Daudzi palika šeit uz dzīvi. Latvijā nav otras pilsētas ar tik nesenu vēsturi, kura uzbūvēta praktiski neapdzīvotā vietā.

Plašāk par Latvijas jubilejas svinībām Aizkrauklē varat lasīt šeit.

"Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" ir programmu cikls latviešu valodā, kas tiek raidīts Baltkom radio ēterā katru nedēļu, trešdienās, no plkst. 14.00 līdz 15.00, un radio MIX FM 102, 7– ceturtdienās, tajos pašos laikos.

Katrā programmā mēs stāstam par dažādām Latvijas pilsētām, uzzinām, kā tās gatavojas savas valsts gadadienai. Iepazīstinām ar pilsētas vadību, muzeju darbiniekiem, slaveniem pilsētniekiem utt. Raidījuma izlaidumu varat skatīties ŠEIT.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Latvijas pilsētas - Simtgadei gatavas!" saturu atbild SIA RNR LTD.

Komentāri