Nākamgad veikalos vairs nebūs bezmaksas maisiņu, Mixnews.lv

Nākamgad veikalos vairs nebūs bezmaksas maisiņu

фото

Sabiedrība | 2018. gada 5. oktobrī plkst. 09:53

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja Iepakojumu likuma grozījumu projektu, kas paredz no 2019.gada veikalos aizliegt bezmaksas plastmasas maisiņus.

Deputāti atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas priekšlikumu precizēt terminu "ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņi", ievērojot, ka Latvijas normatīvajos aktos vides un pārtikas aprites jomās nelieto jēdzienu "vaļēja pārtika", bet terminu "nefasēta pārtika".

Tāpat Saeima atbalstīja priekšlikumu, lai precīzāk pārņemtu Eiropas Savienības normatīvajos aktos noteikto, ka plastmasas iepirkumu maisiņi ir iepakojums.

Grozījumi paredz, ka par iepakojumu uzskata plastmasas iepirkumu maisiņus, kā arī to iepakojumu un iepakojuma materiālu, ko pakalpojumu sniedzējs pievieno izstrādājumiem un kas pēc pakalpojuma sniegšanas nonāk pie pakalpojuma saņēmēja. Iepakojums tiek atdalīts no preces pirms patērēšanas vai patērēšanas laikā.

Precizēta arī norma, ka iepakojuma iedalījums neattiecas uz plastmasas iepirkumu maisiņiem.

Likumprojekts paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra iepakotāji tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem vairs neizsniegs bez maksas. Ierobežojumi attieksies ne tikai uz vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, bet uz visu veidu plastmasas maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma.

Atkāpe paredzēta tikai attiecībā uz ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu. Šie maisiņi arī turpmāk tirdzniecības vietās patērētajiem būs pieejami bez maksas.

Iepakotāju pienākums tirdzniecības vietās būs aizvietot vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus ar iepakojumu no dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriāliem un informēt patērētājus par plastmasas maisiņu patēriņa samazināšanas nepieciešamību un alternatīviem iepakojuma veidiem.

Likumprojektā nav noteikta plastmasas maisiņu maksa, kuru iepakotāji būs tiesīgi prasīt.

Foto: pixabay.com

Komentāri