“Zaļā lampa”: suns-asistents īpašam bērnam, Mixnews.lv

“Zaļā lampa”: suns-asistents īpašam bērnam

фото

Sabiedrība | 2018. gada 4. decembrī plkst. 07:10

Pieci bērni un viņu ģimenes ir labdarības fonda BeOpen ilgtermiņa programmas ‘’Draugs īpašam bērnam” dalībnieki.

Ir īpaši bērni un īpašas situācijas, kurās bērnu veselību un pašsajūtu uzlabot palīdz dzīvnieki – delfīni un zirgi. Līdztekus delfīnterapijai un reitterapijai arvien biežāk palīgā nāk arī kanisterapija, kur terapeita pienākumus veic speciāli atlasīts un apmācīts suns.

Pieci bērni un viņu ģimenes ir labdarības fonda BeOpen ilgtermiņa programmas ‘’Draugs īpašam bērnam” dalībnieki. Tās mērķis - nodrošināt četriem bērniem ar īpašām vajadzībām suni-asistentu un vienam vājredzīgam puisim - suni-pavadoni.

Līdz 11.decembrim ikviens var atbalstīt šo programmu, piezvanot uz Zaļās lampas labdarības tālruni

9 000 63 84

(maksa par zvanu 1,42 eiro)

vai jebkurā laikā sniegt lielāku atbalstu, veicot ziedojumu:

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.nr.50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Mērķis – Zaļā lampa, programma Draugs īpašam bērnam

Programma ir uzsākta tieši pirms diviem gadiem. Šajā laikā ar fonda finansiālu atbalstu piecās ģimenēs Rīgā, Valmierā, Liepājā un Salacgrīvā ir ienākuši kucēni ar īpašu misiju – kļūt par draugiem, palīgiem un asistentiem saviem īpašajiem saimniekiem – bērniem ar īpašām vajadzībām.

фото

Atšķirībā no citām starptautiskām programmām, šie topošie četrkājainie palīgi kopā ar jaunajiem saimniekiem dzīvo jau no kucēna vecuma. Tādā veidā sarašana notiek pamazām un izveidojas īpaši dziļa psiholoģiskā saikne starp bērnu un viņa topošo asistentu. Atbilstošus kucēnus, kuriem piemīt konkrētajam bērnam piemērotas rakstura īpašības, atlasīja piesaistītie eksperti.

Programmu palīdz realizēt pieredzējuši speciālisti. Kinologi un kanisterapeiti strādā individuāli ar katru no bērniem, viņu ģimenēm un topošajiem asistentiem.

Bērnu diagnozes un veselības stāvokļi ir ļoti dažādi, tāpēc uzdevumi un vajadzības palīdzēt arī ir dažādas. Šāds suns-asistents ne tikai veic vienkāršākās darbības - palīdz ieslēgt gaismu, atnest, aiznest, pacelt priekšmetus, bet diendienā ar savu klātbūtni veic veselu ārstnieciskās rehabilitācijas kompleksu, ko speciālisti sauc par kanisterapiju.

Savukārt neredzīgam vai vājredzīgam cilvēkam suns kļūst par sava saimnieka acīm, pavadot viņu diendienā ārpus mājas. Šāds suns tiek apmācīts brīdināt savu saimnieku par ceļā esošajiem šķēršļiem, pareizi pāriet ielu un nodrošina saimnieka drošu pārvietošanos.

фото

Atsevišķās valstīs kanisterapija jau tiek iekļauta valsts apmaksātās atbalsta programmās, mums pagaidām vēl tāls ceļš ejams līdz šādam atbalstam. Ārvalstu pieredze un pētījumi apliecina kanisterapijas lielo nozīmi un ieguvumus. Šie pieci īpašie bērni un viņu ģimenes ir vieni no pirmajiem un pagaidām nedaudzajiem Latvijā, kas praksē par to arī pārliecinās.

Programmas ietvaros divu gadu laikā ir sasniegti jūtami rezultāti. Būtiskas, ļoti pozitīvas pārmaiņas notiek visu īpašo bērnu ikdienā. Rīdziniecei Katrīnai, valmierietim Robertam, Elīnai no Liepupes un liepājniekam Kirilam topošie suņi-asistenti un suns-pavadonis kļuvuši jau par nozīmīgu stimulu būt aktīvākiem ikdienā, drošāk iekļaujoties ikdienas norisēs un kļūstot pašapzinīgākiem.

фото

Everts un suns Ori.

Savukārt trauslajam Evertam, kurš pasauli izzina pamatā ar dzirdi un tausti, topošais draugs Ori ir kļuvis par nopietnu saikni ar pasauli. Taču pieredze rāda, ka bērniem un viņu topošajiem asistentiem ir nepieciešams atbalsta un kanisterapijas nodarbību turpinājums.

“Programmas dalībniekiem kopā ar kinologiem nodarbības arvien biežāk notiek sabiedriskās vietās, bērni ratiņkrēslos ar saviem četrkājainajam asistentiem mācās apmeklēt veikalus, bibliotēkas, pārvietoties cilvēku piepildītās ielās un kļūt par disciplinētiem satiksmes dalībniekiem. Visiem sunīšiem ir koša atstarojoša vestīte ar uzrakstu “Suns-asistents”. Tādējādi arī sabiedrība tiek pieradināta pie tā, ka šiem īpašajiem asistentiem ir atļauts uzturēties sabiedriskās vietās. Vienlaikus palielinās cilvēku tolerance un izpratne attiecībā uz to, ka šie bērni ar īpašām vajadzībām ir tepat blakus, un mums ir jāpalīdz viņiem iespējami pilnvērtīgi iekļauties sabiedrības ikdienā un savu vienaudžu vidū,” stāsta labdarības fonda BeOpen valdes locekle Ingrīda Šmite.

“Mūsu fonds ir pateicīgs visiem atsaucīgajiem cilvēkiem, kas ir atbalstījuši šo programmu, lai mēs visi kopā varētu palīdzēt šiem īpašajiem bērniem un viņu ļoti izturīgajiem vecākiem,” atzīmē Ingrīda Šmite. “Vienlaikus gribu izteikt vislielāko atzinību kinologiem-kanisterapeitiem, kuri ar savu lielo darbu realizē šo programmu – Vladislavai Akimovai Rīgā, Ligijai Frišfeldei Valmierā, Mārai Semjonovai Liepājā un Ingai Zemītei Limbažos. Mēs ticam, ka kopīgiem spēkiem, pateicoties līdzcilvēku izpratnei un atbalstam, varēsim turpināt šo ilgtermiņa programmu.”

фото

Ikviens tiek aicināts pievienoties šim labdarības projektam, palīdzot bērniem ar īpašām vajadzībām iegūt draugus un nodrošinot profesionālu suņu-asistentu ilgtermiņa mācību programmu.

Kanisterapija ir ārstnieciskā rehabilitācija, kas var palīdzēt bērnam pārvarēt sociālo atstumtību, paaugstināt pašvērtību, mazināt neirozes, uzlabot kustību koordināciju un stiprināt psiholoģisko noturību.

Latvijā petterapija jeb dzīvnieku terapija ir jauna iniciatīva, bet citur pasaulē tā tiek īstenota jau ar labiem panākumiem.

Marendas Zapoļskas foto

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00. Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.