"Zaļā lampa": piecgadīgam zēnam ar autismu nepieciešama delfīnu palīdzība, Mixnews.lv

"Zaļā lampa": piecgadīgam zēnam ar autismu nepieciešama delfīnu palīdzība

фото

Sabiedrība | 2019. gada 19. martā plkst. 07:00

Piecgadīgā Savvas Maļceva māmiņa no Daugavpils lūdz palīdzību rehabilitācijas kursa apmaksai Minskas delfinārijā.

Kāpēc tas ir ļoti svarīgi?

Delfīnu terapija mazajam Savvam nozīmē iespēju saņemt papildu impulsu attīstībai un, ļoti cerams, sākšanai runāt.

Zēna diagnoze ir autisms. Daugavpilī nav specializēta medicīniskā centra, kas profesionāli nodarbotos ar autiskā spektra traucējumu ārstēšanu. Ir māmiņas, kas apvienojušās sabiedriskā organizācijā un saviem spēkiem organizē speciālistu lekcijas un konsultācijas. Speciālisti uzskata, ka nodarbības ar delfīniem Savvas gadījumā dos labus rezultātus. “Mūsu grupā ir vairāki bērni, kas bijuši delfinārijā, un mēs redzam satriecošu efektu. Bērni ir sākuši runāt. Tas ir mūsu lielākais sapnis šobrīd”, saka Savvas māmiņa Olga.

Diemžēl Olgai nav līdzekļu, lai aizvestu zēnu uz delfināriju. Tā ir iznācis, ka šobrīd viņa ir spiesta rēķināties tikai ar saviem spēkiem. Vidējā meita ir iestājusies Daugavpils universitātē un piestrādā par pārdevēju, lai palīdzētu mātei. Vecmāmiņa ir pensijā. Vienīgais atbalsts ir vecākais dēls. Taču viņam pašam jau ir sava ģimene. Atrast darbu Daugavpilī šobrīd nav viegli. Tāpēc Olga ir vērsusies labdarības fondā “BeOpen” ar lūgumu atvērt mērķa kontu rehabilitācijas kursa delfinārijā apmaksai.

Līdz 26. martam līdzekļus Savvas Maļceva rehabilitācijai var ziedot pa tālruni 90006384. Maksa par zvanu 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Savvam Maļcevam speciālu ziedojumu kontu. Līdz 26.martam līdzekļus var pārskaitīt ŠEIT

Bankas rekvizīti pārskaitījumiem ir pieejami šeit

Jebkuru summu var ziedot arī ar karti, klikšķinot ŠEIT

Autisma gadījumā to, kas nav izdarīts bērnībā, vēlāk izlabot ir ļoti grūti. Tāpēc atlikt rehabilitāciju nekādā gadījumā nedrīkst. Ārstiem vilcinoties ar diagnozi, jau tā ir pazaudēts ļoti daudz dārgā laika.

фото

Kā tas notika

“Es nevaru pateikt iemeslu, taču viss notika pēc vakcinēšanas. Slimības dēļ mēs izlaidām vienu plānveida poti, tāpēc nākamajā reizē mums uztaisīja uzreiz divas – vispirms vienā kājiņā, tad otrā. Pēc neilga laika es pārstāju pazīt savu bērnu”, atceras māmiņa. “Dēliņš jau bija sācis runāt, staigāja, spēlēja dažādas spēles, atkārtoja vārdus, smējās… Tad pēkšņi viņš sāka izdzist un kļuva arvien klusāks un klusāks. Pārstāja reaģēt uz savu vārdu un, savādi šūpojoties, ilgu laiku raudzījās vienā punktā. Tad pārstāja izrunāt vārdus, to vietā izdodot vien dīvainas skaņas”.

Daugavpilī nav speciālistu autisma jomā, tāpēc Savvam ilgi nevarēja noteikt diagnozi. Jau Rīgā uzzinot ārstu komisijas slēdzienu, ka nekā laba nav un nākotnē viņu sagaida grūti un dramatiski laiki, Olga divas dienas noraudāja, tad saņēma sevi rokās un sāka mērķtiecīgi darīt visu, kas ir viņas spēkos.

Lai apgūtu jebkuru vienkāršu prasmi, ar bērniem-autistiem ir jāstrādā mēnešiem, pat gadiem ilgi. Pat ja tā ir tikai vizīte pie friziera vai brauciens sabiedriskajā transportā. Nereti šādu īpašo bērnu māmiņām nākas saskarties ar līdzcilvēku neiecietību. Pat bērnu laukumos citu bērnu vecāki pauž savu neapmierinātību, pieprasot, lai īpašais bērniņš tiktu aizvests no smilšukastes vai sodīts par sliktu uzvedību. Īpašo bērnu vecākiem bieži nākas ciest pazemojumus – gan sabiedriskās vietās, gan arī valsts iestādēs, kur viņi vienmēr ir spiesti būt lūdzēju lomā.

Piemēram, šobrīd Olga ir neizsakāmi laimīga, jo tagad viņa ar Savvu var doties uz lielveikalu pēc iepirkumiem. Lai to sasniegtu, viņi mācījās ilgāk par gadu, jo Savvam ir bail no nepazīstamām vietām, svešiem cilvēkiem un lielām telpām. Zēna reakcija var būt pilnīgi neprognozējama. Sākumā māmiņa ar dēlu vairākas nedēļas pēc kārtas gāja uz “Maksimu” skatīties akvāriju, pavadot veikalā ne vairāk par piecām minūtēm. Pēc tam mēģināja kādu brītiņu pastāvēt rindā, tad mācījās paņemt groziņu. Nākamais solis – iemācīties akurāti paņemt no plaukta produktus. Nu jau Savva uzvedas veikalā mierīgi, taču maršrutam obligāti ir jāsākas no akvārija ar zivtiņām.

Vēl Savva ļoti mīl mūziku. Viņš pats ir iemācījies atrast internetā dziesmiņas no dažādām multfilmām, bet apmeklējot Aglonas baziliku kopā ar mammu, zēns aizrautīgi klausās ērģeles. Šeit viņš absolūti nebaidās no skaļām skaņām.

фото

Sapnis par nākotni

“Kas jums bija vissmagākais?”, mēs jautājam Olgai. “Laikam finansiālā puse. Ir, protams, arī morālais nogurums. Taču tam nekādā gadījumā nedrīkst padoties. Gan jau ar pārējo tiksim galā”, saka Savvas māmiņa un pēc mirkļa piebilst: “Un vēl man ir bail no tā, ka varam kādā brīdī apstāties un sākt kāpties atpakaļ. Lai bērns neaizmirstu to, ko ar tādām pūlēm ir izdevies iemācīties, ar viņu ir ļoti daudz jāstrādā. Tāpēc es lieku lielas cerības uz delfīniem”.

Uz jautājumu, par ko viņa sapņo, Olga saka, ka bieži redz vienu un to pašu sapni: “Manā sapnī Savva pēkšņi sāk runāt. Tas ir tik loti negaidīti, ka man pat elpa aizraujas no pārsteiguma. Viņš man saka: “Mammu, tu velti uztraucies, vienkārši viss bija labi, tāpēc es tevi negribēju satraukt. Tāpēc es klusēju. Taču ja tu gribi, mēs runāsim viens ar otru”.”

Vēl Olga kopā ar citām māmiņām grib atrast domubiedrus un organizēt Daugavpilī autisma centru, lai viņu bērni varētu saņemt profesionālu palīdzību un regulāri nodarboties ar speciālistiem.

Bet pagaidām mēs varam palīdzēt Savvam un Olgai iziet delfīnterapijas kursu Minskas delfinārijā un rehabilitācijas kursu Minskas autisma centrā.

Rehabilitācijas kurss un ceļš maksā 2900 eiro. Ģimenei tādas naudas nav. Taču mēs varam palīdzēt.

Līdz 26. martam līdzekļus Savvas Maļceva rehabilitācijai var ziedot pa tālruni 90006384. Maksa par zvanu 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Savvam Maļcevam speciālu ziedojumu kontu. Līdz 26.martam līdzekļus var pārskaitīt ŠEIT

Bankas rekvizīti pārskaitījumiem ir pieejami šeit

Jebkuru summu ar karti var ziedot,pārskaitīt ŠEIT vai arī veicot pārskaitījumu internetbankā:

Labdarības fonds BeOpen

Reģ. nr. 50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Savvam Maļcevam

фото

Par ziedojumiem netiek ieturēta komisijas maksa, un visa ziedotā summa pilnā apmērā tiks nodota zēnam.

Klausieties labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00. Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.

Komentāri