Zaļā lampa: palīdzam Kristoferam ieraudzīt pasauli, Mixnews.lv

Zaļā lampa: palīdzam Kristoferam ieraudzīt pasauli

фото

Sabiedrība | 2019. gada 2. aprīlī plkst. 07:00

Līdz 9. aprīlim līdzekļus astoņgadīgajam Kristoferam Feldmanim var ziedot pa tālruni 90006384. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu. Bankas rekvizīti pārskaitījumiem ir pieejami šeit

Jebkuru summu var ziedot arī ar karti, klikšķinot ŠEIT

Kristofers savu vārdu ir ieguvis par godu grāmatas par Vinniju Pūku varonim Kristoferam Robinam. Apbrīnojami, taču zēns patiešām ir līdzīgs visiem pasakas personāžiem – saimniecisks un prātīgs kā Trusītis, atklāts un dzīvespriecīgs kā Sivēntiņš, viņa mīļākā rotaļlieta ir Tīģeris, turklāt Kristoferam, tāpat kā Vinnijam Pūkam, ļoti patīk sacerēt dažādas dziesmiņas. Jaunākās viņa repertuārā ir dziesmiņas par bizbizmārīti un saulīti ar zvaigznēm.

Vēl Kristofers sapņo kļūt par kuģa kapteini. Un atklāt Bermudu trīsstūra noslēpumu. Uz sienas virs zēna galdiņa karājas liela un koša pasaules karte. Taču Kristofers uz tās var saredzēt vien neskaidrus kontinentu siluetus. Pirms pieciem gadiem, pārciešot insultu un ķīmijterapiju, zēns zaudēja redzi.

“Lai kļūtu par kapteini, ir jāmāk labi skaitīt, lasīt un rakstīt”, nopietni skaidro mums Kristofers. Bet, lai apgūtu skolas programmu, ir jāredz teksts mācību grāmatā. Šobrīd Kristoferam ir palielināmā lupa, ar kuras palīdzību viņš tekstā spēj saskatīt tikai pa diviem burtiem. Lai izlasītu rindkopu, paiet vesela pusstunda.

Kristofera māmiņa Ineta vērsās pēc palīdzības labdarības fondā BeOpen, kurš Kristoferam ir atvēris speciālu ZIEDOJUMU KONTU, lai palīdzētu iegādāties zēnam nepieciešamo elektronisko galda videolupu ClearView C 24 HD.

Šīs speciālās palīgierīces cena ir 3299 eiro. Ar tās palīdzību zēns varēs lasīt, izmantot mācību grāmatas un pildīt mājas darbus.

Sakrāt šādu summu ģimenei nav pa spēkam, pat ja viņi atteiktos burtiski no visa. Dzīvokli ģimene īrē, turklāt strādā tikai tētis. Ineta visu laiku ir kopā ar Kristoferu – viņa ir zēna acis.

фото

Inetas un Kristofera stāsts ir dziļi filozofisks. Par Dieva nodomiem, gribasspēku, ticību un cerību.

Kristofers ir vēlīns un ļoti gaidīts bērns. Kad viņš piedzima, Ineta un Andrejs bija kopā jau deviņus gadus. Visus šos gadus Ineta lūdza Dievu dāvāt viņiem bērniņu. Grūtniecība noritēja ideāli, un mazulis nāca pasaulē vesels, saņemot dzemdību namā augstāko, desmit ballu vērtējumu. Divu un četru mēnešu vecumā Kristoferam tika veiktas plānveida potes, taču zēns uz tām reaģēja smagi – ar augstu temperatūru, drudzi un ādas apsārtumu. Vai šī reakcija ir saistīta ar to, kas notika vēlāk, nav zināms.

Pēc kāda laika, veicot obligāto avotiņa pārbaudi, ārsts nosūtīja zēnu uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu, kura laikā viņam tika diagnosticēts Dendija-Volkera sindroms, kas ir viens no bērnu cerebrālās triekas paveidiem. Jāpiebilst, ka nedz grūtniecības laikā, nedz dzemdību namā mediķiem par to nebija ne mazāko aizdomu.

Pēc diagnozes sākās nebeidzamu pārbaužu, izmeklējumu, rehabilitācijas kursu un procedūru maratons. Trīsarpus gadu vecumā šķita, ka ļaunākais ir aiz muguras – bērns attīstījās normāli, bija apķērīgs un priecēja savus vecākus un mīļotās vecmāmiņas (Kristofers sauc viņas par omīti Dzintru un vecmāmiņu Gaļinu).

Taču atelpas brīdis nebija ilgs – pēc kāda laika ārsti diagnosticēja Kristoferam onkoloģiju, leikozi. Tika nolemts veikt ķīmijterapiju. Kādā brīdī bērna novājinātais organisms neizturēja – notika insults. Desmit dienas zēns pavadīja komā…

Kad Kristofers atmodās no komas, izrādījās, ka viņam ir atrofējušies redzes nervi un viņš ir zaudējis redzi.

“Tagad es domāju, ka Dievam izlūgtie bērniņi nereti tiek sūtīti mums kā pārbaudījums”, saka Ineta. Viņa iztur šo pārbaudījumu ar godu un milzīgu atbildību. Neraugoties uz diagnozi, Kristofers ir ļoti attīstīta personība – ar vispusīgām interesēm un saviem oriģināliem uzskatiem.

Šobrīd Kristofers apmeklē specializēto skolu neredzīgiem bērniem Juglā. Zēns mācās pirmajā klasē un skolā viņam ļoti patīk. Taču, lai pildītu mājasdarbus – lasītu, zīmētu, risinātu uzdevumus un izmantotu mācību grāmatas, Kristoferam nepieciešams speciāls palīglīdzeklis jeb lupa.

Visa nauda ģimenei aiziet ārstēšanai, dzīvokļa īrei, komunālo pakalpojumu apmaksai un ēdienam. Kristofers saņem invaliditātes pensiju – simts ar astīti eiro. “To mazumiņu, kas paliek pāri, izmantojam muzejiem un izstādēm”, stāsta Ineta.

Kristofers ar māmiņu jau ir pabijuši teju visos Rīgas muzejos un cenšas nepalaist garām interesantākās izstādes. “Vai Kristofers spēj tur kaut ko saskatīt”, mēs uzmanīgi jautājam. “Protams. Gaismu, telpu, siluetus. Es viņam pateicu: tu neredzi, bet es tev vienalga parādīšu šo pasauli. Manas mīlestības pietiks visam. Es Kristoferam visu stāstu, viņš uzdod ļoti daudz jautājumu, viņu interesē absolūti viss. Daudzas pazīstamas māmiņas, kuras arī audzina neredzīgus bērnus, uzskata, ka viņu bērniem nav perspektīvas. Mani tas izbrīna. Ja bērnam viss ir kārtībā ar intelektu, kauli ir veseli, rokas un kājas strādā… Tā ir laime”.

Kristofers ļoti grib mācīties un jau ir apguvis visus burtus. Lai “uztaustītu” burtus ar pirkstiņiem, zēns kopā ar māmiņu stundām ilgi veidoja katru burtiņu no smiltīm, liekot tās speciālās formās. Vēl māmiņa ar pirkstu zīmēja burtus Kristoferam uz muguras, lai zēns varētu iztēloties to rakstību.

фото

Uz mūsu jautājumu, par ko viņš sapņo, Kristofers mums atklāja, ka it visur, kur vien iespējams iedomāties vēlēšanos – ejot pāri tiltiņam, pieskaroties pie Brēmenes muzikantu deguntiņiem Vecrīgā, viņš atkārto vienu un to pašu frāzi: “Dieviņ, izdari, lūdzu, tā, lai man būtu laba veselība”. Pagājušajā nedēļā Kristofers ar māmiņu pabija jūrniecības muzejā, kur atrodas Lielā Kristapa skulptūra. Lielajam Kristapam uz pleca sēž mazs puišelis un tur rokās gaismas laternu. Iemetot laternā monētu, var palūgt Kristapam piepildīt kādu sapni. Kristofers palūdza māmiņu iedot viņam monētu un iedomājās savu viskvēlāko vēlēšanos. Zēns ļoti tic, ka kādreiz viss būs labi.

Mēs varam viņam palīdzēt!

Kam nepieciešami līdzekļi

ClearView C 24 HD ir elektroniska galda videolupa, kas ļauj rakstīt, lasīti un skatīties ilustrācijas. Tā palielina un uzlabo teksta un attēlu kvalitāti, individuāli pielāgojot to spilgtumu un kontrastu. Kvalitatīvā lasīšanas virsma dod iespēju pārvietot tekstu un priekšmetus tieši zem kameras.

Labdarības fonds BeOpen Kristoferam ir atvēris speciālu ziedojumu kontu. Bankas rekvizīti pārskaitījumiem ir pieejami šeit

lai palīdzētu iegādāties zēnam nepieciešamo elektronisko galda videolupu ClearView C 24 HD.

фото

Ierīces cena ir 3299 eiro.

Līdz 9. aprīlim līdzekļus astoņgadīgajam Kristoferam Feldmanim var ziedot pa tālruni 90006384. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu. Bankas rekvizīti pārskaitījumiem ir pieejami šeit

(Laukā “Maksājuma mērķis” obligāti norādiet: “Palīdzība Kristoferam Feldmanim).

Jebkuru summu var ziedot arī ar karti, klikšķinot ŠEIT

фото

Klausieties labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00. Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.

Komentāri