“Zaļā lampa”: palīdzam īpašajiem bērniem slidot!, Mixnews.lv

“Zaļā lampa”: palīdzam īpašajiem bērniem slidot!

Palīdzam īpašajiem bērniem slidot!

фото

Sabiedrība | 2019. gada 9. aprīlī plkst. 07:15

Daiļslidošana palīdz bērniem uzlabot veselību, palīdz staigāt, uzlabo runas spējas. Bērni ar Dauna sindromu un pat cerebrālās triekas diagnozi – slido! Tam spēj noticēt tikai tie, kas to ir piedzīvojuši savām acīm!

Līdz 16. aprīlim līdzekļus var ziedot pa tālruni 90006384. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu. Bankas rekvizīti pārskaitījumiem ir pieejami šeit

Jebkuru summu var ziedot arī ar karti, klikšķinot ŠEIT

(Mērķis - palīdzība Olgas Nečajevas audzēkņiem)

Olga Ņečajeva ir unikāla trenere. Daiļslidošana ir visa viņas pasaule. Olgas audzēkņu vidū ir visdažādākie bērni – gan pavisam parasti, gan ļoti talantīgi, gan starptautisko čempionātu laureāti, gan bērni ar smagām diagnozēm, kuru vecākiem Olgas nodarbības ir pēdējais cerību stars. Olga spēj paveikt neiespējamo.

Neiespējamais ir iespējams

фото

Pirms 12 gadiem pie Olgas uz nodarbībām atnāca 8 gadus vecais liepājnieks Deniss Kargins, zēns, kura diagnoze bija bērnu cerebrālā trieka (BCT). Viņš vienkārši pienāca klāt un kautrīgi pajautāja, vai trenere nevarētu ar viņu nodarboties. Deniss runāja un staigāja ar grūtībām. Olga, ka, iespējams, varēs iemācīt zēnu slidot pa apli. Taču Deniss izrādījās ļoti neatlaidīgs un centīgs audzēknis.

Jau pēc gada ārsti konstatēja, ka Denisam ir uzlabojušies kustību refleksi un runas spējas. Sākumā viņš spēja iziet uz ledus, turoties pie speciāliem dzelzs vārtiņiem, tad iemācījās taisīt piruetes un pat lēcienus. Pēc kāda laika Deniss sāka uzstāties ar solo numuriem, kā arī piedalīties sacensībās un šova programmās. Kad Deniss parādīja savu numuru sacensībās Tukumā, skatītāji zālē raudāja. Pateicoties daiļslidošanai, zēns ir sācis drošāk staigāt. Vēl viena būtiska detaļa – visus šos gadus trenere Olga Ņečajeva ir nodarbojusies ar Denisu bez maksas.

Šodien Denisam ir 20 gadi. Viņš ir pabeidzis skolu un turpina mācības. Čempionātā “Special Olimpics”, kas notika februārī Sanktpēterburgā, Deniss ieguva pirmo vietu. Aizbraukt uz sacensībām Denisam, viņa mammai un trenerei nebija viegli, galvenokārt, no finansiālā viedokļa. Taču rezultāts pārspēja visas cerības – Deniss izcīnīja čempiona titulu.

Redzot Denisa panākumus, pie Olgas Ņečajevas sāka vērsties citu īpašo bērnu vecāki. Lai nodarbotos ar šādiem bērniem, Olga izstrādāja speciālu sistēmu, kas ātri vien pierādīja savu efektivitāti. Veselības uzlabojumi ir redzami ar neapbruņotu aci. Savukārt rehabilitācijas centra “Vaivari” ārsti regulāri dod Olgas tālruņa numuru vecākiem, kuru bērni sirgst ar nopietnām slimībām. Speciālisti mudina Olgu uzrakstīt grāmatu par savu unikālo metodiku, taču situācija ir tāda, ka trenere ar grūtībām spēj savilkt galus, jo atbalsta praktiski nav.

Olgas izveidotais daiļslidošanas klubs TWIZZLS šogad svinēs savu 20. jubileju. Nodarbības notiek Rīgā un Liepājā. Olga pati ir rīdziniece, taču vairākas reizes nedēļā viņa mēro 200 km garo ceļu uz Liepāju, lai satiktos ar saviem audzēkņiem. Taču ar gadiem vadīt klubu kļūst arvien grūtāk. Nākas maksāt gan par slidotavas nomu, gan par ģērbtuvēm un inventāru, dārgas ir arī slidas un tērpi.

Īpašo bērnu vecāki, ņemot vērā viņu milzīgos izdevumus par ārstēšanu un rehabilitāciju, vienkārši nespēj to visu apmaksāt, nemaz nerunājot par piedalīšanos sacensībās. Tāpēc Olga ar bērniem ar īpašām vajadzībām strādā pilnīgi bez maksas. Trenere varētu un gribētu paņemt vairāk tādus audzēkņus, it īpaši bērnus ar Dauna sindromu, taču bieži viņai vienkārši nav naudas, lai samaksātu par slidotavu un segtu citus izdevumus.

Brīnums savām rokām

Olga Ņečajeva ir sporta meistare dejās uz ledus, kādreizējā Latvijas čempione un daudzu starptautisko sacensību dalībniece. Viņa ir pabeigusi Sporta akadēmiju un Krievijas teatrālās mākslas institūtu, iegūstot baleta režisores specialitāti. Olga ir ne tikai augstākās raudzes profesionāle un sava darba entuziaste, bet arī cilvēks ar zelta sirdi.

Olgas trenētie deju pāri ne reizi vien ir ieņēmuši augstākās vietas Latvijas sacensībās un pat piedalījušies pasaules čempionātos junioriem. Taču īpašu atdevi Olga izjūt, strādājot ar īpašajiem bērniem. Kad bērns tavu acu priekšā mainās un viņa stāvoklis uzlabojas, tas ir neaprakstāms brīnums. Brīnums, ko radām savām rokām.

Daudzās pasaules valstīs īpašajiem bērniem tiek rīkotas dažādas sacensības un čempionāti. Olga sapņo, lai arī viņas audzēkņiem būtu iespēja piedalīties šādās sacensībās, lai bērni redzētu, ka pasaule viņiem ir atvērta. Runa nav par medaļām vai kādiem īpašiem sasniegumiem, lai gan bērniem ir svarīgs arī tas. Nodarbojoties ar daiļslidošanu, bērni atbrīvojas no bailēm un sāpēm, no sajūtas, ka viņi nevienam nav vajadzīgi. Bērni mācās uzvarēt, ne tikai sacenšoties uz ledus, bet arī cīnoties ar savu slimību. Viņi sāk labāk staigāt un runāt.

Kam nepieciešama palīdzība

Pēc Denisa Kargina pie Olgas uz nodarbībām sāka nākt arvien vairāk audzēkņu ar visdažādākajām diagnozēm. Viņu vidū - Aleksandrs Taraškēvičs un Ornel a Dančenko (abiem bērniem ir Dauna sindroms), kā arī ar Anna Jakubovska, meitene ar ļoti smagu diagnozi – Ležēna sindromu, kuru dēvē arī par “kaķa brēciena sindromu”. Vecāki noriskēja, un viņu risks attaisnojās. Šo bērnu sasniegumi liek ticēt brīnumam un vislabāk raksturo tos veselības uzlabojumus, ko sniedz šīs daiļslidošanas nodarbības.

Ornela фото

Kad Ornela sāka apmeklēt nodarbības, viņai bija 8 gadiņi. Meitenei ir Dauna sindroms un problēmas ar sirdi. Tobrīd viņa jau bija pārcietusi divas operācijas un vispār nerunāja. Savus pirmos soļus uz ledus meitene mācījās spert ar speciāla krēsliņa palīdzību. Tagad Ornelai ir 11 un viņa jau var lepoties ar pirmajiem sasniegumiem. “Ornela ir mūsu kluba saulīte. Viņa vienmēr smaida, ir sākusi mazliet runāt un iemācījusies skaitīt,” stāsta Olga. Trenere sagatavoja Ornelu Santa Klausa daiļslidošanas sacensībām, kas notika Somijā. Meitene tajās izcīnīja otro vietu. Arī čempionātā Sanktpēterburgā Ornella ieņēma otro vietu.

Aleksandrs

фото

Aleksandrs Taraškēvičs sāka nodarboties pirms trim gadiem. Fiziski zēns bija ļoti vājš. Viņam ir Dauna sindroms un ar to saistītās slimības. Taču nodarbojoties ar daiļslidošanu, Saša neatlaidīgi, soli pa solim iet pretī saviem pirmajiem mazajiem sasniegumiem. Bērns ir burtiski atdzīvojies. “Es mācu bērnus ticēt sev,” saka Olga. “Un cerības piepildās. Februārī Aleksandrs kopā ar Denisu devās uz čempionātu Sanktpēterburgā un izcīnīja tur trešo vietu. Tā ir iedvesma un balva mums visiem.”

Anna

фото

Anniņa sākumā vienkārši gulēja uz ledus, nespēdama piecelties. “Mēs sākām ar to, ka cēlām viņu kājās un mudinājām stāvēt, turoties pie speciāliem vārtiņiem. Šodien viņa var ne tikai nostāvēt uz slidām, bet arī izpildīt dažādus elementus. Annai ir 13 gadi un viņai ir ļoti labi sasniegumi.”

Lai bērniem būtu dzīves jēga

“Mēs esam komanda. Viena es neko nespētu izdarīt,” atklāj Olga. “Tie ir gan vecāki, kas strādā ar mani, gan arī ārsti, rehabilitologi, psihologi, ar kuriem es pastāvīgi konsultējos.”

Rīgā Olgai grupā ir desmit īpašie bērni, vēl pieci ir Liepājā. To skaits noteikti varētu būt lielāks, līdz ar to būtu vairāk priekā mirdzošu acu un mazāk māmiņu asaru.

Būtu jauni sasniegumi cīņā ar slimību un, iespējams, arī pasaule kļūtu nedaudz labāka. Olga ir gatava strādāt uz visiem simts procentiem. Vēlreiz pieminēsim, ka visi īpašie bērni nodarbojas par brīvu. “Es zinu, cik šo bērnu vecākiem ir jāmaksā par logopēdiem, fizioterapeitiem, masāžām u.t.t. Viņiem vienkārši nav naudas, lai samaksātu par manām nodarbībām,” stāsta Olga.

Šobrīd, lai aizvestu bērnus uz sacensībām, Olga ir spiesta izlaist nodarbības ar audzēkņiem, kuri par nodarbībām maksā. Olga saka, ka arvien biežāk un biežāk viņu pārņem nespēks un nogurums, ir mirkļi, kad rokas vienkārši nolaižas. “Es ļoti gribētu, lai mūsu sabiedrība izmainītu savu attieksmi pret īpašajiem bērniem. Lai tas, ka klubā nodarbojas bērns ar mentālām problēmām, tiktu uzskatīts par goda lietu.”

Olga sapņo sagatavot trīs no pašreizējiem audzēkņiem - Ornelu, Aleksandru un Annu - sacensībām “Special Olimpics”, kas 2021. gada notiks Zviedrijā, kā arī sagatavot dejām uz ledus pāri “parastais bērns + īpašais bērns”. Šādu pāru sacensības arī ir iekļautas programmā. Olga tic, ka viņas audzēkņi var uzvarēt.

Labdarības mērķis – 5040 EUR, kas nodrošinātu bērniem rehabilitāciju gada garumā – nodarbības daiļslidošanā.

Līdzekļus īpašo bērnu nodarbībām daiļslidošanā var ziedot pa labdarības fonda BeOpen ziedojumu tālruni 90006384. Maksa par zvanu ir 1,42 eiro.

Labdarības fonds BeOpen

Reģ.Nr. 50008218201

Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 0001 0

Mērķis: Zaļā lampa – palīdzība Olgas Nečajevas audzēkņiem.

фото

Klausieties labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00. Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.

Komentāri