“Zaļā lampa”: uzdāvināsim iespēju 60 īpašajiem bērniem un viņu vecākiem, Mixnews.lv

“Zaļā lampa”: uzdāvināsim iespēju 60 īpašajiem bērniem un viņu vecākiem

фото

Sabiedrība | 2019. gada 7. maijā plkst. 07:07

Piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (1,42 eiro par zvanu), jūs palīdzēsiet

bērniem no bērnu namiem un ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām,

doties uz četru dienu specializēto nometni Skultē “Taureņu vasaras 2019”.

Labdarības fonds BeOpen ir atvēris mērķa kontu, lai savāktu naudu īpašo bērnu atelpas brīža un rehabilitācijas apmaksai.

Saite uz ziedojumu kontu ŠEIT

Neaizmirstiet norādīt maksājuma mērķi: Zaļā lampa, atbalsts vasaras nometnei

Jūsu atbalsts ir nepieciešams, lai uzdāvinātu kripatiņu laimes tiem, kas ikdienā cīnās ar grūtībām, sāpēm un slimībām. Labdarības organizācijas Palīdzēsim.lv entuziastu komanda organizē vasaras nometni bērnu namu audzēkņiem un ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

Šogad nometne notiks jau ceturto reizi. Bērniem šī nometne ir milzīgs notikums, viņi to gaida pat vairāk nekā Ziemassvētkus. Savukārt māmiņām, kas ne uz mirkli nevar atstāt savus īpašos bērnus bez uzraudzības un palīdzības, šīs četras dienas ir iespēja kaut nedaudz atvilkt elpu, iegūt jaunu pieredzi, emocijas un sarunas biedrus.Tā ir maza saujiņa laimes un sirds siltuma, kas vēl ilgi paliek atmiņā.

Šādas nometnes organizēšanai ir nepieciešami 10 000 EUR. Visiem dalībniekiem nometne ir bez maksas.

Doties uz nometni ir aicināti 60 dalībnieki – īpašie bērni, viņu vecāki, kā arī pusaudži no bērnu namiem.

фото

Lai uzdāvinātu viņiem šīs četras neaizmirstamās dienas, projektā katru gadu piedalās brīvprātīgie – gan jomas speciālisti, kas vada kursus, nodarbības un seminārus, gan palīgi, kas pieskata un izklaidē bērnus, asistē viņus nodarbībās, kā arī sniedz māmiņām fizisku atbalstu, piemēram, palīdz aizstumt ratiņkrēslu un pārnest bērnu no mašīnas līdz ratiņiem vai vienkārši pavada laiku ar bērnu, kamēr māmiņa apmeklē psihologa semināru.

Katru gadu nometnes ietvaros tiek rīkoti dažādi pasākumi un aktivitātes – gan bērniem, gan viņu vecākiem. Viens no spilgtākajiem pagājuša gada pasākumiem bija “Skaistuma terapijas” diena, kas bija veltīta īpaši māmiņām. To organizēt palīdzēja kompānija L’Oreal Baltic –profesionāli meistari bez maksas palīdzēja māmiņām piemeklēt atbilstošu matu krāsu, izveidot stilīgas frizūras un izveidot skaistu make-up. Rezultāts bija satriecošs.

“Mūsu acu priekšā ikdienas rūpju nomāktās māmiņas pārvērtās par valdzinošām skaistulēm, atgādinot, ka viņas ir sievietes. Viņas iztaisnoja plecus, pacēla galvas un uzkrāsoja lūpas ar koši sarkanu lūpu krāsu… Mēs sveicām viņas ar aplausiem,” stāsta Palīdzēsim.lv vadītāja Ilze Skuja.

Pēc savas būtības šī nometne nav atpūta un izklaide vecākiem un bērniem, bet gan dzīves skola ļoti koncentrētā formātā. Katrs nometnes programmas solis ir pārdomāts un veltīts kādai konkrētai prasmju attīstīšanai.

фото

Diemžēl valsts nesteidz tērēt naudu un pūliņus īpašo bērnu rehabilitācijai un apmācībai. Nereti ierēdņi mēģina pierunāt vecākus atdot šādus bērnus uz specializētiem internātiem. Šī ir nometne māmiņām, kas nepadodas. Kā arī tiem, kas uzņem savās ģimenēs bērnus no bērnu namiem.

Viena no nometnes dalībniecēm – Agnese– ir divu īpašo bērnu māmiņa, savus bērnus viņa ir adoptējusi no bērnu nama. Agnesei ir ļoti svarīgi, lai viņas bērni iemācītos “nekompleksēt” par to, ka viņi ir īpaši. Nometnē viņi satiek citas ģimenes ar tādiem pašiem bērniem, vēro viņu attiecības, mācās komunicēt. Lēmumu adoptēt abus bērnus ģimene pieņēma pirms septiņiem gadiem. Skaidrs, ka veselu un “bezproblēmu” mazuļu bērnu namos praktiski nav, adopcijai tiek piedāvāti bērni ar diagnozēm. Kad pienāca viņas kārta, Agnese neizvēlējās, bet gan paņēma tos, kurus piedāvāja.

Šodien Agneses vecākajam dēlam Jānim jau ir septiņi gadi, bet jaunākajam Aleksandram – četri. Mazo Aleksandru ģimene adoptēja pirms gada – triju gadu vecumā bērns nerunāja, bet viņa medicīnas kartē bija vesela buķete diagnožu.

“Kā rāda mana personīgā un manu paziņu pieredze, bērniem dzīvojot ģimenē, daudzas bērnu namā noteiktās diagnozes ar laiku izzūd. Mūsu Aleksandrs jau ir sācis runāt, kļuvis sabiedriskāks, tas ir pavisam cits bērns. Es zinu gadījumu, kad ģimene paņēma no bērnu nama mazuli ar diagnozi AIDS, bet pēc pāris gadiem viņam bija ideālas analīzes. Šo brīnumu neviens nevar izskaidrot, taču tā tas ir.”

Arī šajā nometnē notiek visīstākie brīnumi – mākslas, improvizācijas un citās terapijas nodarbībās gan bērnus, gan vecākus māca dziļāk izprast cilvēka dabu, iegūt jaunas zināšanas, paplašināt savas uztveres robežas.

Ģimenes terapija

Vēl viena svarīga problēma, par kuru reti tiek runāts, ir īpašo bērnu veselie brāļi un māsas. Visa vecāku uzmanība un līdzekļi tiek veltīti slimajam bērnam, bet veselais jūtas aizvainots un apdalīts. Vecākiem bieži nepietiek ne laika, ne naudas savam veselajam bērnam. Atsevišķa tēma ir vecāku attiecības šādās ģimenēs. Vīrieši bieži neiztur un pamet ģimeni. Daudziem pāriem, lai saglabātu attiecības, ir nācies iziet cauri neskaitāmiem pārbaudījumiem un grūtībām.

“Pērn pēc nometnes viens slimā bērniņa tētis burtiski ar asarām acīs atnāca pie mums un teica: “Es redzēju savu sievu laimīgu. Šīs dienas deva viņai spēkus,” saka Ilze.

Nometnē šādām ģimenēm tiek rīkotas drāmas terapijas nodarbības, ļaujot izdzīvot pagātnes notikumus, paraudzīties uz situāciju no savas mātes vai dzīvesbiedra pozīcijas, ja ar tiem, piemēram, ir bijis konflikts. Improvizējot un iejūtoties cita cilvēka lomā, cilvēks sāk uztvert situāciju pavisam citādāk, paraugoties uz dzīvi plašāk un vairs neizturoties pret to tik kritiski. Tas ļauj no citas puses paskatīties uz daudzām ierastām lietām, kas agrāk šķita maznozīmīgas, kaitinošas vai aizvainojošas.

фото

Kanisterapijas nodarbības.

Bērniem tiek piedāvātas dažādas terapijas nodarbības, kā piemēram, kanisterapija, mākslas terapija, mālošana, kā arī citas radošas un uz attīstību vērstas nodarbības. Uzlādēt baterijas

“Mūsu māmiņas šo četru dienu laikā saņem neiedomājamu emocionālo lādiņu. Šīs enerģijas un noskaņojuma viņām pietiek ilgam laikam. Taču baterijas laiku pa laikam ir jāuzlādē,” uzskata Ilze.

Ir tāds termins – “vecāku izdegšana”. Īpašo bērnu māmiņām tas ir salīdzināms ar lēnu saindēšanos ar dzīvsudraba tvaikiem. Šādos brīžos grūtākais nav finansiālā atbalsta trūkums (kad apmaksāt nepieciešamo terapiju, paņemt aukli vismaz uz pāris stundām vai aizbraukt ar taksometru līdz poliklīnikai ir nepieļaujama greznība) un pat ne fiziskā slodze (pamēģiniet uznest pa kāpnēm pieaugušu bērnu, kuram “nestrādā” kājas).

Iestājas brīdis, kad vienkārši nav spēka pat ievilkt elpu. Kad “sāp” psihe, paveras neaprakstāmi emocionālie bezdibeņi. Māmiņām šī nometne ir gluži kā svaiga gaisa malks vārda tiešākajā nozīmē.

Ikdienā īpašo bērnu vecāki nereti saskaras ar vienaldzību un īgnumu – gan valsts iestādēs, gan sadzīvē. Diemžēl ļoti bieži sirds dziļumos daudzi cilvēki un ierēdņi uzskata bērnus ar attīstības traucējumiem par nepilnvērtīgiem un nevajadzīgiem sabiedrībai, uztverot viņus kā dabas kļūdu vai vecāku sodību.

Šajā nometnē ģimenes ar īpašajiem bērniem nokļūst pavisam citā pasaulē – atsaucīgā un labestīgā. Viņi saņem draudzīgu atbalstu, jūtot, ka šī palīdzīgā roka tiek sniegta no visas sirds, bez skandāliem un savstarpējām pretenzijām. Šeit rūpju nomāktie vecāki satiek cilvēkus, kuriem var pilnībā uzticēties un kuri viņus saprot. Daudzām māmiņām šī nometne ir kā amortizējošs spilvens.

Vēl vecāki atzīst, ka viņiem katastrofāli trūkst zināšanu un kompetenču savu īpašo bērnu audzināšanā. Tāpēc ļoti liela nozīme ir nometnes ietvaros rīkotajiem semināriem ar psihologu, mediķu, sociālo darbinieku un citu savas jomas profesionāļu piedalīšanos.

Kam nepieciešama palīdzība

Neapšaubāmi, cilvēku attieksme pret bērniem ar īpašām vajadzībām liecina par visas sabiedrības morālo veselību. Un mēs lūdzam sabiedrības atbalstu, lai savāktu līdzekļus šīs nometnes organizēšanai.

Nometne norisināsies no 18. līdz 21. jūnijam. Telpas nometnei ir piešķīris viesu nams “Skultes muiža”. Pateicoties nometnes organizatoru pašaizliedzīgajam darbam, daudzi uzņēmumi ir piekrituši bez maksas vai par ļoti draudzīgām cenām piegādāt produktus, kā arī nodrošināt nometnes dalībniekiem dažādus pakalpojumus – no kanisterapijas un eksperimentu šova līdz pat saldumiem bērniem. Katrs cenšas palīdzēt, ar ko vien var.

Piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (1,42 eiro par zvanu), jūs varat palīdzēt, lai bērni no bērnu namiem un ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām varētu doties uz četru dienu specializēto nometni Skultē.

Bankas rekvizīti ziedojumiem:

Labdarības fonds BeOpen

Reģistrācijas nr. 50008218201

Bankas konts: LV59 CBBR 1123 2155 000 10

Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, atbalsts vasaras nometnei

Komisija par ziedojumiem netiek ieturēta. Tāpat jūs varat ziedot jebkurus summu, pārskaitot to ar karti ŠEIT

Komentāri