Aptauja: Rīdzinieki atbalsta māju siltināšanu, taču nav gatavi par to maksāt, Mixnews.lv

Aptauja: Rīdzinieki atbalsta māju siltināšanu, taču nav gatavi par to maksāt

фото

Sabiedrība | 2013. gada 21. martā plkst. 15:34

Puse jeb 50% respondentu, kuri dzīvo daudzdzīvokļu mājās, atbalsta dzīvojamo māju renovāciju, taču nav gatavi par to maksāt, liecina pēc Rīgas domes pasūtījuma veiktais tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS" pētījums par rīdzinieku attieksmi pret dzīvojamo māju siltināšanu.

Kritiska attieksme pausta retāk - aptuveni 40% gadījumu iedzīvotāji neatbalsta siltināšanu, bet gandrīz 8% aptaujāto nebija viedokļa šajā jautājumā. 2,5% respondentu norādījuši, ka dzīvo jau renovētā vai siltinātā, vai nesen celtā mājā, ziņo LETA.

Vienlaicīgi vairāk nekā trešdaļa jeb 37% respondentu atzina, ka nevar atļauties uzņemties nekādas papildu saistības. Aptuveni 17% būtu gatavi maksāt tikai līdz 5 latiem mēnesī, 19% - no sešiem līdz 10 latiem, un tikai 12% - no 11 līdz 20 latiem. To, ka būtu spējīgi uzņemties kredīta saistības mājas renovācijai mēnesī vairāk nekā 20 latu apmērā, norādīja vien 6% respondentu.

Kā norāda Rīgas dome, praksē, piemēram, ēkai Albatrosu ielā 24, kur nesen veikti pilna apjoma siltināšanas darbi, siltumenerģijas patēriņa samazinājums ir 48%. Aptuveni 150 000 latu lielais kredīts ņemts uz 15 gadiem, kas mājas iedzīvotājiem veido kredītmaksājumu 30 santīmu par kvadrātmetru mēnesī. Tādējādi, piemēram, 50 kvadrātmetrus lielam dzīvoklim mēnesī par siltināšanai ņemto kredītu jāatmaksā 15 lati, bet kopējais kredītmaksājums 15 gadu laikā veidos 2700 latu.

Vērtējot iemeslus, kas Rīgā traucē straujākos tempos nodrošināt dzīvojamo māju siltināšanu, absolūtais respondentu vairākums atzina, ka siltināšana nenotiek tāpēc, ka iedzīvotājiem nav līdzekļu, lai par to maksātu.

Otrs biežāk minētais iemesls bija iedzīvotāju nevēlēšanās uzņemties ilgtermiņa kredītsaistības, bet 37% aptaujāto norādīja, ka māju siltināšana Rīgā nenotiek straujākos tempos tāpēc, ka dzīvokļu īpašnieki nespēj savā starpā vienoties, lai noslēgtu līgumu par līdzfinansējumu un kredītu. Trešdaļa aptaujāto norādīja, ka iedzīvotājiem trūkst informācijas, un ir daudz neskaidrību par siltināšanu.

Tika minēti arī tādi iemesli kā "maz labu piemēru", "apsaimniekotāji nemudina, nemotivē veikt māju renovāciju/siltināšanu", "pieteikšanās mājas renovēšanai/siltināšanai ir sarežģīta un birokrātiska" un citi.

Aptauja veikta šā gada februārī.

Foto: acc.dp.ua, viss.lv

Komentāri