Aptauja: Obamam nav izdevies pārliecināt amerikāņus ar izlūkdienesta reformām, Mixnews.lv

Aptauja: Obamam nav izdevies pārliecināt amerikāņus ar izlūkdienesta reformām

фото

Sports | 2014. gada 21. janvārī plkst. 21:19

ASV prezidentam Barakam Obamam nav izdevies pārliecināt amerikāņus ar ASV Nacionālās drošības pārvaldes (NSA) reformām, un vairums amerikāņu uzskata, ka plānotās izmaiņas nespēs nodrošināt viņu privātās dzīves neaizskaramības aizsardzību, liecina otrdien publiskotas aptaujas rezultāti, raksta LETA-AFP.

73% amerikāņu, kas pagājušajā nedēļā sekoja līdzi prezidenta runai par reformām NSA, uzskata, ka viņa ierosinājumi nenesīs lielas izmaiņas attiecībā uz privātās dzīves neaizskaramības aizsardzību. Pretējās domās ir tikai 21% amerikāņu, liecina organizācijas "Pew Research Center" un laikraksta "USA Today" veiktā aptauja.

Aptauja tika veikta pagājušajā nedēļā laikā no trešdienas līdz svētdienai, un tajā piedalījās 1504 pieaugušie.

Rezultāti liecina, ka vairums amerikāņu nav sekojuši līdzi Obamas runai un skepse pret NSA elektroniskās izspiegošanas metodēm pieņemas spēkā. Puse no aptaujātajiem norādīja, ka vispār neko nav dzirdējuši par Obamas priekšlikumiem, un 41% atzina, ka dzirdējuši tikai mazliet.

Septiņi no desmit respondentiem pauda pārliecību, ka viņiem nav jāatsakās no privātās dzīves neaizskaramības, lai būtu drošībā no potenciālajiem teroristu uzbrukumiem.

53% norādīja, ka neatbalsta NSA piekopto interneta un telefona datu vākšanu un uzglabāšanu. Jūlijā 50% amerikāņu atbalstīja šādu NSA darbību, bet 44% bija noskaņoti pret to.

Sabiedrības viedoklis pakāpeniski mainījās pēc tam, kad atklātībā nāca bijušā ASV specdienestu darbinieka Edvarda Snoudena nopludinātie materiāli par ASV izlūkdienestu vērienīgajām izspiegošanas programmām.

Šīs publikācijas izraisījušas spriedzi Vašingtonas attiecībās ar daudziem sabiedrotajiem.

Snoudena materiāli liecina, ka slepenie dienesti nodarbojušies ar politisko un rūpniecisko spiegošanu iepriekš nepieredzētos apmēros un dienestu izmantotās metodes pārkāpj personas tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību.

Gandrīz puse amerikāņu - 48% - uzskata, ka nav pietiekamu ierobežojumu tam, kādus telefonu un interneta datus valdība var vākt. Savukārt 41% uzskata, ka valdības īstenotajām izspiegošanas programmām noteikti adekvāti parametri, liecina jaunās aptaujas rezultāti.

Tomēr jautājumā par to, vai Snoudena atklājumi ir kaitējuši valstij, sabiedrības viedoklis dalās gandrīz vienādās daļās. 45% uzskata, ka materiālu nopludināšana ir kalpojusi sabiedrības interesēm, bet 43% - ka tām kaitējusi.

ASV Snoudens ir apsūdzēts spiegošanā un valdības īpašuma zādzībā. Viņam piešķirts pagaidu patvērums Krievijā. Vašingtona atkārtoti aicinājusi Snoudenu atgriezties un stāties tiesas priekšā.

Aptaujas rezultāti liecina, ka 56% amerikāņu uzskata, ka valdībai ir jāierosina lieta pret Snoudenu, bet 32% neatbalsta kriminālapsūdzību izvirzīšanu.

Obama pagājušo piektdien, uzstājoties ar ilgi gaidīto uzrunu par izmaiņām Savienoto Valstu izlūkošanas programmās, paziņoja, ka tiks ierobežotas NSA pilnvaras.

Obama solīja, ka NSA pārtrauks uzglabāt telefonsarunu metadatus, kas satur informāciju par sarunu adresātiem un ilgumu, taču ne pašām sarunām. Prezidents arī atklāja, ka turpmāk NSA aģentiem būs nepieciešama īpaša tiesas atļauja, lai varētu piekļūt datiem par kādu konkrētu intereses objektu, piemēram, izmeklēšanā pret terorismu.

Komentāri