Lietuvā notiks gadskārtējās Sartu zirgu skriešanās sacīkstes (FOTO), Mixnews.lv

Lietuvā notiks gadskārtējās Sartu zirgu skriešanās sacīkstes (FOTO)

фото

Sports | 2014. gada 31. janvārī plkst. 21:05

Lietuvas Dusetu hipodromā sestdien notiks gadskārtējās Sartu zirgu skriešanās sacīkstes, kuru pirmsākumi meklējami jau XIX gadsimta sākumā, ziņo LETA.

Uz šo skatītāju iecienīto pasākumu atkal gaida ierodamies vairākus desmitus tūkstošus cilvēku. Par godalgām sacentīsies dalībnieki ne vien no visas Lietuvas, bet arī no Latvijas, Igaunijas un Krievijas. Pie starta līnijas stāsies 68 rikšotāji, kas audzēti Baltijas valstīs, Krievijā, Zviedrijā, Francijā un Norvēģijā.

Sacīkšu programmā būs deviņi braucieni, trīs no tiem būs starptautiski. Kopējais balvu fonds šogad pieaudzis līdz 72 000 litiem (gandrīz 21 000 eiro).

фото

Pirms četriem gadiem izveidotais preses centrs uzņems gandrīz simts žurnālistu no Lietuvas kaimiņvalstīm.

Vēl janvāra sākumā pastāvēja bažas, ka pārlieku siltā laika dēļ sacīkstes var nākties atlikt, bet, iestājoties stipram salam, hipodromā izdevies uzsaldēt kvalitatīvu, vismaz četrus centimetrus biezu ledu. Arī laiks ziemas sacīkstēm solās būt diezgan piemērots - Dusetās sinoptiķi sestdien prognozē 8-9 grādu salu un mērenu vēju.

фото

"Lietuvietis un zirgs - tie ir divi gandrīz nešķirami jēdzieni tiklab rakstītos avotos, kā tautas atmiņā," atzinis Lietuvas zemkopības ministrs Vigilijs Jukna. "Augstākā līmeņa zirgu sacīkstes Dusetās ir lieliski svētki, kas zirgkopības speciālistiem iezīmē zināmas vadlīnijas, kādā virzienā strādāt, lai izaudzētu straujus, izturīgus zirgus, kas viegli trenējami un nav kaprīzi."

Paredzot lielu skatītāju pieplūdumu, īpaša uzmanība tiks pievērsta satiksmes regulēšanai ne vien pie paša hipodroma, bet arī uz visiem lielākajiem ceļiem, kas ved uz Dusetām. Lai novērstu lieku drūzmēšanos, skatītāji aicināti ierasties laikus - jau sākot no pl.8:00 rītā. No pl.10:00 sāks darboties gadatirgus, muzicēs lauku kapelas un folkloras grupas. Pl.11:30 paredzēta svinīga sacīkšu atklāšana, pl.12:15 - pirmais brauciens un pl.15;00 - uzvarētāju apbalvošana.

Šīm sacensībām ir gara vēsture, ilgus gadus tās notikušas uz Sartu ezera ledus.

фото

Dusetu apkaime Aukštaitijā jau no senatnes izdaudzināta ar saviem rikšotājiem. Dažādos avotos atrodamas atšķirīgas ziņas par to pirmsākumiem, bet zināms, ka pirmās sacīkstes vietējie muižnieki tur rīkoja jau pirms pārsimt gadiem. Pēc dzimtbūšanas atcelšanas rikšotājus pamazām sāka audzēt arī zemnieki. Februāra sākumā, kad Dusetu baznīcā tika svinētas atlaidas un miestā sabrauca cilvēki no plašas apkaimes, vīri centās noskaidrot, kuram zirgs veiklāks. Sacentās uz ezera, kam ir garākā krasta līnija visā Lietuvā, bet, ja sniegs bija dziļš - brauca pa galveno miesta ielu. Kopš pagājušā gadsimta sākuma Sartu sacīkstes tiek rīkotas oficiāli.

Ziemām kļūstot siltākām un skatītāju skaitam kuplākam, sacensības no ezera ledus tika pārceltas uz krastmalā ierīkoto hipodromu.

Ar katru gadu sacīkstes piesaistīja aizvien vairāk dalībnieku un skatītāju arī no tālākas apkaimes - Roķišķiem, Utenas un Zarasiem, bet 1955.gadā tika pasludinātas par visas Lietuvas mēroga pasākumu. No 1968.gada to laikā tiek rīkots arī ziemas gadatirgus.

Komentāri