Eiropols: Simtiem futbola spēļu visā pasaulē tiek "sarunātas", aizdomas krīt arī uz Čempionu līgu, Mixnews.lv

Eiropols: Simtiem futbola spēļu visā pasaulē tiek "sarunātas", aizdomas krīt arī uz Čempionu līgu

фото

Sports | 2013. gada 4. februārī plkst. 16:51

Eiropols ir veicis plašu sarunāto futbola spēļu izmelēšanu gan Eiropā, gan citur pasaulē. Izmeklēšanā ir atklātas apmēram 380 sarunātas spēles Eiropā, ieskaitot divas Čempionu līgas spēles. Apmēram 300 aizdomīgu spēļu atklātas arī Āfrikā, Āzijā, Centrālajā un Dienvidamerikā, ziņo "bbc.co.uk"

"Tās ir Eiropas un pasaules čempionātu kvalifikācijas spēles, divas Čempionu līgas spēles, ieskaitot vienu, kas tika spēlēta Anglijā, kā arī dažas vairāku Eiropas valstu augstāko līgu spēles," preses konferencē Hāgā paziņoja Eiropola direktors Robs Veinraits.

"Šī ir skumja diena Eiropas futbolam," viņš piebilda.

Lielākā daļa iespējamās krāpniecības ietekmēto spēļu bija Turcijas, Vācijas un Šveices čempionātos, ziņo BNS-AP.

Pēc Veinraita teiktā, izmeklēšana atklāja 425 korumpētus ar futbolu saistītas amatpersonas, spēlētājus un noziedzniekus, kas organizēja šādas spēles piecpadsmit valstīs.

Eiropola izmeklēšana ilga pusotru gadu. Galvenais noziedznieku sindikāts, kas nodarbojās ar spēļu sarunāšanu, atrodas Singapūrā, Āzijā un sadarbojas ar Eiropā bāzētiem noziedzīgiem grupējumiem. Pēc policijas ziņām, noziedznieku tīrā peļņa bija 8 miljoni eiro, bet sarunāto spēļu organizēšana izmaksājusi divus miljonus eiro. Nosauktie astoņi miljoni eiro attiecas uz krāpšanos totalizatoros, ko izmeklētāji var pierādīt ar izsekotiem dokumentiem, telefona zvaniem un e-pasta sūtījumiem.

Lai uzpirktu krāpšanas dalībniekus, noziedznieki par katru spēli kukuļos spēlētājiem un amatpersonām maksāja līdz 100 000 eiro. Lielākā vienreizējā izmaksa bijusi 140 tūkstoši eiro.

"Noziedzniekiem ir izvirzītas apsūdzības noziegumus, kuri ir izdarīti vismaz no 2009.gada sākuma. Noziedzīgo darbību mērķis – dod kukuļus vadošo Eiropas futbola līgu sportistiem, treneriem, tiesnešiem un amatpersonām, lai tie ietekmētu spēļu rezultātus un noziedzīgais grupējums gūtu peļņu. Milzīgas summas pēc tam tika liktas uz šo spēļu rezultātiem totalizatoros gan Eiropā, gan Āzijā. Bukmeikeri neko nezināja un izmaksāja milzīgas summas noziedzīgo grupēju dalībniekiem," pastāstīja Vācijas prokurors Andreass Bahmans.

Saistībā ar šo lietu ir arestēti 50 cilvēki. Taču izmeklētāji pieļauj, ka tiem ir izdevies ieraudzīt tikai "aisberga virsotni".

Vācijas izmeklētājs Fridhelms Althanss teica, ka izmeklēšanas rezultāti parāda problēmas patiesi biedējošo būtību. Sekas ir skatītāju uzticības zudums klubiem un spēlētājiem, bet legālas derību kompānijas cieš zaudējumus, ziņo BNS-AP.

"Ir acīmredzami, ka tā ir lielākā izmeklēšana un tā atklāja lielu godīguma problēmu Eiropas futbolā,” teica Eiropola vadītājs. Izmeklētāji nenosauca konkrētas spēles un aizturēto personu vārdus, jo izmeklēšana vēl turpinās.

Izmeklēšanu sadarbībā ar Eiropolu tika veikta Vācijā, Ungārijā, Slovēnijā, Somijā un Austrijā. Tomēr nav skaidrs, vai nosaukto spēļu vidū bija arī tās, kuras par aizdomīgām jau iepriekš uzskatīja Vācijas un Spānijas izmeklētāji, kuri nodarbojās ar sarunāto spēļu meklēšanu šo valstu čempionātos, ziņo "bbc.co.uk".

Jau iepriekš Interpola vadītājs Ronalds Nobls paziņoja, ka futbolā naudas plūsmas ap krāpšanu un sarunātajām spēlēm sasniedz "simtiem miljardus eiro gadā". Pēc viņa teiktā, ienākumi no šādas spēlēšanas totalizatoros "pēc mērogiem ir salīdzināmi ar "Coca-cola" apgrozījumu."

2912.gadā FIFA cīņai ar šo problēmu piešķīra 28 miljardus ASV dolāru.

Foto: no vietnēm newswhip.com, goal.com

Komentāri