Tele2 sāk piedāvāt 4G internetu planšetēm un datoriem, Mixnews.lv

Tele2 sāk piedāvāt 4G internetu planšetēm un datoriem

фото

Tehnika | 2014. gada 14. janvārī plkst. 21:24

Sakaru operators "Tele2" no otrdienas sāk piedāvāt ceturtās paaudzes (4G) datu pārraides pakalpojumus personālajiem un planšetdatoriem, ziņo "Nozare.lv".

Otrdien notikušajā svinīgajā pasākumā "Tele2" pasludināja 4G tīkla atvēršanu klientiem, kas mobilo internetu lieto planšetdatoros vai izmantojot modemus.

Precīzu laiku, kad jaunais pārraides standarts būs pieejams mobilo telefonu lietotājiem, "Tele2" valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs neatklāja, bet piebilda, ka tas notikšot drīz. Pakalpojums tiks piedāvāts visiem klientiem, kas izmanto atbilstošu aparatūru, un papildu samaksa par 4G lietošanu prasīta netiks.

"Tele2" jaunais pakalpojums ieviests plašākas infrastruktūras modernizēšanas projektā, kas veikts sadarbībā ar vienu no lielākajiem telesakaru tehnikas ražotājiem "Nokia Solutions and Networks". "Tele2" šai projektā uzbūvējis 240 jaunas trešās paaudzes (3G) sakaru bāzes stacijas, nomainījis aparatūru pašreizējās bāzes stacijās, kā arī ieviesis jaunākās tehnoloģijas tīkla darbības nodrošināšanai, ziņo kompānijas sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Māliņa.

Kopumā ceturtās paaudzes sakari pagaidām tiks pārraidīti no 24 bāzes stacijām visā Latvijā, kas pārklājumu nodrošinās aptuveni piecu kilometru rādiusā, teikts "Tele2" mājaslapā. Salīdzinājumam, "Latvijas Mobilā telefona" (LMT) tīklā darbojas vairāk nekā 300 4G bāzes staciju, ziņo kompānijas prezidents Juris Binde.

Patlaban "Tele2" nodrošina 4G datu pārraidi 1800 megahercu (MHz) frekvencē, kas ir viens no iespējamiem standartiem, ko pielietos Latvijas teritorijā. Otrs 4G pārraides standarts, kam "Tele2", kā arī pārējie mobilo sakaru operatori pērn iegādājās pārraides licenci, izmantos 800 MHz frekvenci, kas teorētiski ir mazāk caurlaidīga, bet spēj nodrošināt labāku pārklājumu.

Mobilo internetu 1800 Mhz frekvencē pirmais Latvijā 2010.gada vidū demonstrēja LMT, kura klientiem tas datoros jau bija pieejams 2011.gada maijā, bet mobilajos telefonos - pagājušā gada novembrī. Lauku teritorijām piemērotāko 800 Mhz pārraidi operatori varēs piedāvāt tikai no 2015.gada, norādīts licencē.

No otrdienas 4G sakarus "Tele2" piedāvā tikai planšetēm un datoriem, kas aprīkoti ar attiecīgu modemu. Tas saistīts ar faktu, ka balss pakalpojumu piedāvāšanai 4G tīklā var izmantot divas atšķirīgas tehnoloģijas - "Voice over LTE" (VoLTE) un "Circuit-Switch Fallback" (CSFB).

"Ja mobilo sakaru operators izmanto VoLTE, tad balss pārraide tiek veikta 4G tīklā, savukārt CSFB gadījumā telefons zvanu "aizvirza" no 4G tīkla uz 3G vai 2G tīklu. Pabeidzot zvanu, lietotāja telefons atgriežas 4G tīklā. VoLTE priekšrocības ir ātrs zvanu savienošanas laiks un izteikti augsta balss pārraides kvalitāte," skaidro "Tele2" tehniskā direktore Līga Krūmiņa.

"Tele2" Zviedrijā esot bijis pirmais operators, kas izmanto VoLTE tehnoloģiju, bet par to, kas tiks izmantots Latvijā, esot pāragri komentēt, ziņo Krūmiņa.

Veicot tīkla ātrdarbības testu, "Nozare.lv" noskaidroja, ka "Tele2" piedāvātais internets nodrošina vairāk nekā 45 megabitu sekundē (Mb/s) lejupielādes ātrumu un vairāk nekā 35 Mb/s augšupielādi, kas ir aptuveni tikpat, cik iespējams ikdienā sasniegt LMT tīklā. Mērījumos parādījās arī ļoti zemi tīkla aiztures laiki, ko dažādi eksperti uzskata par vienu no būtiskākajām 4G priekšrocībām. Lai arī 4G pārraides standarts nodrošina lejupielādes ātrumu līdz pat 150 Mb/s, tomēr jāņem vērā tādi apkārtējie faktori kā bāzes stacijas noslodze un tīkla pārklājums.

Latvijā 4G mobilā datu pārraide tiks organizēta trijos diapazonos - 800 MHz, 1800 MHz un 2600 Mhz, no kuriem katram ir savas priekšrocības un trūkumi, ko diktē radiopārraides fizikas likumi. 800 Mhz standarts salīdzinājumā ar augstākām frekvencēm piedāvā zemāku datu caurlaidību, bet lielāka viļņa garuma dēļ ar to ir vieglāk aptvert lielas teritorijas.

Reālo apraides attālumu nosaka mobilā torņa jauda un citi dabas faktori, tomēr katrs standarts operatoram sniegs attiecīgas priekšrocības.

No visiem tirgū esošajiem telefoniem aptuveni 70 modeļi ir spējīgi darboties frekvencē, ko LMT un "Tele2" pašlaik izmanto 4G mobilajam internetam. 800 un 850 MHz pārraides frekvences spēj izmantot nedaudz vairāk par 20 telefonu modeļiem, tomēr pastāv iespēja, ka līdz 2015.gadam, kad tās tiks izmantotas, parādīsies arī jauni modeļi.

2013.gada 21.oktobrī rīkotajā izsolē par ceturtās paaudzes mobilā interneta pārraides spektra joslām SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) iegādājās pārraides tiesības par 1 120 000 latu, SIA "Bite Latvija" ieguva radiofrekvenču spektra joslu par 1 120 000 latu, savukārt SIA "Tele2" ieguva radiofrekvenču spektra joslu par 1 056 000 latu.

Mobilo sakaru operatora "Tele2" peļņa pēc nodokļiem 2012.gadā bija 10,7 miljoni latu (gandrīz 15 miljoni eiro), kas ir par 46% mazāk nekā 2011.gada pēcnodokļu peļņa - 19,9 miljoni latu (27,86 miljoni eiro), liecina "Firmas.lv" informācija. "Tele2" apgrozījums 2012.gadā bija 83,1 miljons latu (116,3 miljoni eiro), kas ir par 3,8% mazāk nekā 2011.gadā, kad apgrozījums bija 86,3 miljoni latu (120,8 miljoni eiro).

"Tele2" ir zviedru "Tele2 AB" grupas uzņēmums, kas ir viena no Eiropas lielākajām telekomunikāciju kompānijām un nodrošina 37,6 miljoniem klientu 11 valstīs fiksētos un mobilos sakarus, kā arī datu pārraides un interneta pakalpojumus.

"Tele2" Latvijā formāli pieder "Tele2 Holdings", kas savukārt pieder zviedru koncernam. "Tele2 Holdings" arī pieder citas "Tele2" struktūrvienības Latvijā, tostarp "Tele2 Shared Services Center", kas veic rēķinvedības un uzskaites sistēmu uzturēšanu "Tele2" grupai visā Eiropā no Latvijas.

Komentāri