Internetā ironizē par DEAC; skolēna izveidoto Skaisto klasi turpina uzturēt jauns uzņēmums, Mixnews.lv

Internetā ironizē par DEAC; skolēna izveidoto Skaisto klasi turpina uzturēt jauns uzņēmums

фото

Tehnika | 2014. gada 22. janvārī plkst. 19:28

Spītējot informācijas tehnoloģiju (IT) kompānijai SIA "Digitālās ekonomikas attīstības centrs" (DEAC), vairāki interneta lietotāji savās mājaslapās izvietojuši Alekseja Popova izveidoto spraudni "Skaistā klase", savukārt pērn izveidotā IT kompānija "Marolind" pavēstījusi, ka no trešdienas kļuvusi par spraudņa izstrādātājiem, ziņo "Nozare.lv".

Izrādot savu sašutumu par DEAC, dažādas ironiskas piezīmes par uzņēmumu izteikuši sociālo tīklu lietotāji. Vairāki, izmantojot līdzīgu principu kā Popovs, "Skaistā klase" spraudnī pārveidojuši to, kā viņu tīmekļa pārlūkos parādās DEAC mājaslapas vizuālais noformējums. Vienā no Latvijas populārākajiem blogiem "Cehs.lv" publicēta pamācība, kā DEAC mājaslapā ievietotos attēlus aizstāt ar reiz populārās sabiedrības dāmas Anetes Sončikas fotogrāfijām un suņu attēliem. Kāds lietotājs turpat ieteicis izmēģināt uzņēmuma mājaslapu pārveidot, izmantojot vietni "http://hsmaker.com/", kas liek jebkuras vietnes vizuālajiem elementiem kustēties mūzikas ritmā.

Tā kā spraudnis "Skaistā klase" izstrādāts atvērtā koda licences ietvaros, tad juridiski tam īpašnieku nav. Pats Popovs bilda, ka viņam nekādu iebildumu neesot pret to, ka "Marolind" kļuvis par šī spraudņa izstrādātāju.

Kā liecina "Firmas.lv" sniegtā informācija, "Marolind" pieder Matīsam Treinim, uzņēmums reģistrēts Ogrē. Kā noskaidroja "Nozare.lv", Treinis vairākos Latvijas tehnoloģiju forumos darbojies ar dažādiem pseidonīmiem, tai skaitā arī "F3llony", ko kiberdrošības portāls "Defense.lv" saista ar kādu kiberuzbrukuma mēģinājumu 2010.gadā, kas plašāku publicitāti guva, jo parādījās televīzijas raidījumā "Tautas balss".

DEAC trešdien nāca klajā ar ziņojumu, kur uzsver, ka Popova izstrādātais spraudnis esot kaitīgs, jo aizvācot arī dažādas noderīgas lapas funkcijas, piemēram, paroles nomaiņas iespēju. Tāpat arī tajā tiek brīdināts par to, ka, izmantojot pārlūka "Google Chrome" iespēju lietotājam nemanāmi atjaunināt uzstādītos spraudņus, "Skaistās klases" izstrādātāji varētu nemanot tajā ieviest dažādas kaitīgas funkcijas, piemēram, lietotāju datu ievākšanu. Jāpiezīmē, ka teorētiski šāds risks pastāv, izmantojot jebkuru "Chrome" spraudni.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka elektroniskās skolēnu dienasgrāmatas "E-klase" izstrādātāji DEAC, vērsušies pret kādu skolēnu, kura radītais programmas paplašinājums "Skaista klase" ļauj apiet portāla reklāmas un rakstus, atverot baltu lapu ar reģistrācijas logu. Lai panāktu "Skaistas klases" darbības pārtraukšanu, uzņēmuma pārstāvji pat ieradušies skolēna dzīvesvietā.

Atsaucoties uz faktu, ka DEAC pārstāvji iegriezušies pat Popova mājās un zinājuši viņa personas kodu, ASV studējošs latviešu datorzinātnieks Madars Virza pieļauj, ka varētu būt pieļauts pārkāpums personas datu aizsardzībā. "Vai varētu būt taisnība, ka šī priviliģētā informācija ir iegūta, izmantojot datus, ko DEAC varētu būt uzticējusi Alekseja skola, domājams, pavisam citu mērķu realizēšanai? Ja tā, vai DEAC ir uzticama vieta, kur glabāt savus datus?" jautā Virza.

Savukārt Datu valsts inspekcija nolēmusi sākt pārbaudi par gadījumu, kad DEAC, izmantojot savas datubāzes informāciju, nosūtīja pie kāda 10.klases skolēna uz mājām savu advokātu, portālu mixnews.lv informēja Tieslietu ministrijas pārstāve Līva Rancāne.

Rancāne uzsvēra, ka lēmums sākt pārbaudi vēl nenozīmē, ka noteikti ir noticis pārkāpums, - tas tiks noskaidrots, kad būs zināmi pārbaudes rezultāti. Parasti šāda veida pārbaudes ilgstot no diviem līdz četriem mēnešiem.

Popovs ir Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 10.klases skolnieks. Vēl mācīdamies 9.klasē, viņš jau bija paspējis apliecināt sevi starptautiskā mērogā - iegūt divas bronzas medaļas starptautiskajā informātikas olimpiādē, atzinības rakstu starptautiskajā lingvistikas olimpiādē un uzvarēt vairākās Latvijas mācību priekšmetu olimpiādēs.

"DEAC pieder visas autortiesības uz mājaslapas "www.e-klase.lv" dizainu un datorprogrammas kodu. Atbilstoši Autortiesību likumam DEAC kā mantisko tiesību īpašniekam ir izņēmuma tiesības uz dizaina un datorprogrammas pārveidošanu. Tas nozīmē, ka potenciālajiem darba izmantotājiem attiecībā uz katru no darba izmantošanas veidiem un katru darba izmantošanas reizi ir jāsaņem autortiesību subjekta, šajā gadījumā - DEAC, atļauja. Saskaņā ar Autortiesību likumu ir vispārīgi aizliegts izmantot darbus, ja šāda atļauja nav saņemta," teikts vēstulē, kuru skolēnam nosūtījuši DEAC advokāti.

"Ja līdz 2014.gada 24.janvārim Jūs savas nelikumīgās rīcības sekas nenovērsīsiet labprātīgi, mēs nekavējoties un bez papildu brīdinājuma vērsīsimies pret Jums visos iespējamos ar likumu atļautajos veidos, lai panāktu savu tiesību aizsardzību un Jūsu sodīšanu likumā paredzētajā kārtībā, tai skaitā griežoties ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu Valsts policijā," piedraudējuši advokāti.

Sakarā ar to, ka situācija skar nepilngadīgu personu, DEAC pieaicinātais advokāts no komentāriem atteicies.

Skolēns paudis nožēlu, ka mēģinājumi padarīt savu un citu cilvēku dzīvi ērtāku beidzas šādi. "Visiem, kuri ir sekojuši šiem notikumiem, varu tikai atgādināt, ka jūsu tiesības un intereses ir pasargātas tikai tad, kad izmantojat atvērtā pirmkoda programmatūru, kā arī novēlēt, lai jums nekad nebūtu jāsaskaras ar cilvēkiem, kas jums teiks, ko jūs varat darīt ar datiem savā datorā, bet ko nē."

Komentāri