CERT.LV pērn pēdējos trīs mēnešos apstrādājis 1213 augstas prioritātes incidentus, Mixnews.lv

CERT.LV pērn pēdējos trīs mēnešos apstrādājis 1213 augstas prioritātes incidentus (1)

фото

Tehnika | 2014. gada 11. februārī plkst. 14:28

Datoru drošības incidentu reaģēšanas vienība (CERT.LV) pagājušā gada pēdējos trīs mēnešos apstrādājusi 1213 augstas prioritātes informācijas tehnoloģiju drošības incidentus, kas ir par 2% vairāk nekā pirms gada tajā pašā laikā, liecina Aizsardzības ministrijas paspārnē esošās vienības pārskats.

Pagājušajā gadā no oktobra līdz decembrim CERT.LV apstrādājis 1213 augstas prioritātes incidentus, kas ir par 2% vairāk nekā pirms gada tajā pašā laikā. Savukārt zemas prioritātes incidentu grupā 2013.gada ceturtajā ceturksnī reģistrēts 80 321 incidents, kas ir par 24% vairāk nekā pirms gada un par 74,5% vairāk nekā 2013.gada 3.ceturksnī, ziņo LETA.

Pērn no oktobra līdz decembrim CERT.LV reģistrēja 80 321 zemas prioritātes incidentu. Iepriekšējā periodā tika reģistrēti 46 040 zemas prioritātes incidenti, bet 2012.gada ceturtajā ceturksnī 64 944 zemas prioritātes incidenti.

Pagājušā gada pēdējos trīs mēnešos Latvijā tika izvērstas vairākas kiberuzbrukumu kampaņas, kas tika mērķētas tieši uz Latvijas interneta lietotājiem, kā arī Latvijai nepaslīdēja garām starptautiskas kibernoziedznieku aktivitātes, kuru mērķis bija gūt labumu no pieejamajiem resursiem, neatkarīgi no to atrašanās vietas.

Kā piemēru starptautiskām aktivitātēm CERT.LV min "ZeroAccess" robotu tīkla izplešanos virtuālās naudas "bitcoin" ģenerēšanas nolūkos, jo gada pēdējā ceturksnī "bitcoin" piedzīvoja strauju vērtības kāpumu.

Pērn no oktobra līdz decembrim, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni un ar šo pašu periodu pirms gada, palielinājies arī to inficēto IP adrešu daudzums, kas reģistrētas valsts un pašvaldību iestādēs. Arī šis pieaugums skaidrojams ar vairumu Latvijas kibertelpā izvērsto noziedzīgo kampaņu, kuru mērķis bija inficēt datorus un izgūt lietotāju datus.

Kā viens no nozīmīgākajiem incidentiem pārskata periodā minamas kiberuzbrukumu kampaņas, kas tika mērķētas uz Latvijas internetbanku lietotājiem ar mērķi izgūt internetbanku piekļuves datus un pārtvert un pārvirzīt internetbankās veicamos maksājumus uz kiberuzbrucēju izvēlētiem kontiem.

Oktobrī Latvijas datorlietotāju vidū radīja satraukumu arī tā dēvētā "policijas vīrusa" tīmekļa versija, kuras darbību vairs neierobežoja noteiktas operētājsistēmas lietošana. Kā vēl viens būtisks incidents pārskata periodā minama ielaušanās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) tīmekļa vietnē un 3000 lietotāju datu iegūšana. Šis incidents ieguva arī starptautisku rezonansi.

Bijušais aizsardzības ministrs un pašreizējais Saeimas deputāts Artis Pabriks (V) uzskata, ka Latvijā ir radikāli jāmaina domāšana, jo kibernoziegumi ir kļuvuši par lielāko 21.gadsimta apdraudējumu un kiberuzbrukumi ir virtuāls karš, kas var radīt reālas sekas, aģentūru LETA informēja deputāta palīdze Inga Saleniece.

"Kiberuzbrukumi ir problēma visos līmeņos - gan privāti, gan arī valsts mērogā. Aizvadītais gads pierādīja, ka pat tādām organizācijām kā NATO vēstījumi tiek nodoti ar kiberuzbrukumu starpniecību, līdz ar to neviena valsts, arī Latvija, nav tik bagāta, lai varētu atļauties kibernoziegumus ignorēt. Mums ir jāturpina pilnveidot savas spējas un izglītot speciālistus. Tāpat Latvijā jāizvērš plašas informatīvās kampaņas, kas sasniegtu vienkāršos interneta lietotājus un aptvertu droša interneta lietošanas pamatprincipus," uzsver Pabriks.

Galvenie CERT.LV uzdevumi ir uzturēt un aktualizēt informāciju par informācijas tehnoloģiju drošības apdraudējumiem un sniegt atbalstu incidentu novēršanā. CERT.LV darbojas Aizsardzības ministrijas pakļautībā.

Komentāri 1
cCVJ14aApirms 5 gadiem
I really like the 5th image down, with the guy kieelnng down and touching his face. Great shot and composition! Nice natural lighting as well! Keep up the great work Q!vegaskevin