Ciešāk sadarbosies nelicencētu datorprogrammu apkarošanā, Mixnews.lv

Ciešāk sadarbosies nelicencētu datorprogrammu apkarošanā

фото

Tehnika | 2014. gada 25. februārī plkst. 21:14

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), "BSA The Software Alliance" (BSA) un "Datorprogrammu autortiesību apvienība" (turpmāk - DAA) parakstījušas sadarbības memorandu, kas paredz ciešāku sadarbību nelicencētu datorprogrammu apkarošanā, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja mediju attiecību konsultante Maija Dulle-Sūniņa.

Ar mērķi attīstīt valsts un privātā sektora sadarbību intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumos memorands parakstīts janvāra beigās. Rezultātā iecerēts samazināt intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu negatīvo ietekmi uz Latvijas ekonomiku, kultūru un starptautisko tēlu, veicinot izpratni par intelektuālā īpašuma vērtību un nepieciešamību respektēt intelektuālā īpašuma tiesības, tostarp sekmējot datorprogrammu legālu izmantošanu valsts un pašvaldību iestādēs.

"Šajā jautājumā būtiski ir popularizēt labo praksi publiskajā sektorā, lai valsts un pašvaldību iestādēs tiktu izmantotas tikai tiesiski iegūtas datorprogrammas un tās tiktu izmantotas tikai atbilstoši licencēm. Tāpēc VARAM sadarbībā ar BSA un DDA sagatavos un izplatīs materiālus par licencētu datorprogrammu lietošanu publiskajā sektorā," atzīmē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis.

Pamatojoties uz memorandu, ministrija sadarbībā ar BSA un DAA izstrādās informatīvos materiālus par licencētu datorprogrammu lietošanu publiskajā sektorā. Materiāli tiks izplatīti valsts iestādēs un pašvaldībās. Tāpat plānots organizēt apmācības pašvaldību pārstāvjiem, īpaši uzrunājot informācijas tehnoloģiju speciālistus un grāmatvežu.

"2011. gadā Latvijā pirātiski tika izplatītas datorprogrammas aptuveni 32 miljonu ASV dolāru jeb 23,4 miljonu eiro vērtībā. Tie ir ne tikai zaudēti nodokļu ieņēmumi un negodīga konkurences vide uzņēmējdarbībā, par ko mēs diemžēl ikdienā nemēdzam aizdomāties. Tie ir arī ļoti konkrēti riski organizācijai, kas izmanto pirātiskas datorprogrammas - no juridiskiem riskiem līdz datu drošības apdraudējumam, tehniskā atbalsta un programmatūras atjauninājumu trūkumam. Tāpēc es ļoti augsti novērtēju VARAM jau līdz šim paveikto, skaidrojot pašvaldībām un valsts iestādēm licencētu datorprogrammu lietošanas priekšrocības, kā arī apņēmību turpināt šo darbu arī nākotnē," norāda DAA valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs.

Biedrības "Datorprogrammu autortiesību apvienība" mērķis ir datorprogrammu autortiesību aizsardzība un inovatīvas vides veicināšana Latvijā. DAA ir vairāk nekā 20 biedru, kuri ir lielākie Latvijas IKT jomas uzņēmumi. DAA ir nevalstiskā organizācija, kas pārstāv intelektuālā īpašuma tiesību jomas jautājumus, sadarbojoties ar valsts un starptautiskajām institūcijām un pārstāvot sabiedrības un privāta sektora intereses. DAA līdz 2007. gadam bija BSA Latvijas komiteja un tagad ir BSA partnere.

Komentāri