Radīts dators, kas raksta ziņas žurnālistu vietā!, Mixnews.lv

Radīts dators, kas raksta ziņas žurnālistu vietā!

фото

Tehnika | 2014. gada 30. aprīlī plkst. 16:34

Kad Kaliforniju naktī satricina kārtējā zemestrīce, laikraksta "Los Angeles Times" žurnālistiem nav jāsteidzas par to rakstīt ziņu, jo datorprogramma "Quakebot" uzraksta pirmo ziņas versiju ar nozīmīgākajiem datiem, piemēram, zemestrīces stiprumu, ziņo ārvalstu mediji.

Šajā gadījumā informācija ņemta no ASV Ģeoloģijas dienesta (USGS) mājaslapas, tikko tā tur parādījusies. Datoram nepieciešamas tikai dažas sekundes, lai ievietotu datus iepriekš izstrādātā šablonā un to publicētu.

Tikai nesen mediji sāka publicēt pirmās šādā veidā tapušās ziņas, un lielākā daļa lasītāju nemaz nepamana atšķirību.

"Tas ir noderīgi ikvienā tekstā, kas izmanto vienu un to pašu formu, bet mainās tikai dati," norāda Berlīnē dzīvojošais sociālo mediju eksperts Frederiks Fišers.

ASV kompānijas "Narrative Science" pakalpojumu - dokumentu izveidi no datiem - finanšu pārskatu izveidē izmanto žurnāls "Forbes". Arī Vācijā bāzētā firma "Aexea" sola ar savas "ziņu mašīnas" palīdzību izveidot augstas kvalitātes materiālus.

фото

Piemēram, basketbola spēles laikā tā ne tikai fiksēs rezultātu, bet arī spēlētāju veikumu iepriekšējās spēlēs. Ar programmas palīdzību iespējams izveidot rakstus konkrētas komandas vai spēlētāja faniem.

Lai gan Karlštates universitātes pētījumā noskaidrots, ka ar datorprogrammas palīdzību tapušās ziņas lasītājiem šķiet garlaicīgākas, viņi tomēr nenojauš, ka tās nav rakstījis cilvēks.

Tas nozīmē, ka līdzīgas datorprogrammas nākotnē varētu uzņemties daļu no žurnālistu pienākumiem. "Ja izdevēji redzēs, ka var ietaupīt, viņi to izmantos," ir pārliecināts Fišers.

Protams, datorprogrammām ir savi ierobežojumi. Tās nevar uzņemt fotogrāfiju no notikuma vietas, intervēt ekspertus vai uzrunāt aculieciniekus.

"Tās ir muļķības, ka nākotnē robots varēs izveidot visu laikraksta numuru," uzsver Fišers.

Viņam piekrīt datorlingvistikas speciālists Manfrēds Štēde no Potsdamas universitātes. "Žurnālistikas pievienotā vērtība ir tāda, ka žurnālists izvērtē faktus, nevis tos vienkārši atreferē," viņš norāda.

Komentāri