Plāno audzēt atvērtā koda biznesa vadības programmatūras tirgus daļu Latvijā, Mixnews.lv

Plāno audzēt atvērtā koda biznesa vadības programmatūras tirgus daļu Latvijā

фото

Tehnika | 2013. gada 7. martā plkst. 12:32

Kopumā Latvijā biznesā patlaban ļoti maz tiek izmantota atvērtā koda programmatūra, taču pēdējo gadu laikā tā ir attīstījusies, biznesa portālam "Nozare.lv" teica SIA "ITS-1" īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Arnis Putniņš, kurš sagaida atvērtā koda biznesa vadības programmatūras tirgus daļas pieaugumu.

Pēc viņa teiktā, Latvijā biznesa vadības jeb uzņēmumu resursu vadības (ERP) programmatūra ir jauns virziens. Atvērtā pirmkoda risinājumi tiek izmantoti arī citos tirgus segmentos - atvērtā pirmkoda serveru operētājsistēmas dominē serveru programmatūras tirgū, tās var izmantot mazos birojos un korporāciju infrastruktūrā, datu centros, virtualizācijas un mākoņskaitļošanas risinājumos.

Putniņš norādīja, ka līdz šim uzņēmumi labprātāk izmantojuši pirātisku "Microsoft" programmatūru nekā legālu atvērtā koda programmatūru, un tam bija savi iemesli.

"Tās programmas, kas bija pirms pieciem gadiem, un tās, kas ir tagad, nav salīdzināmas. Tagad ir labs piedāvājums," uz programmatūras attīstību norādīja uzņēmuma pārstāvis.

Viņš teica, ka cilvēkiem, kuriem atvērtā koda programmatūra nav sirdslieta, tā var likties nesaprotama un biedējoša, viņi negrib riskēt, tomēr tagad atvērtā koda ERP un līdzīgas programmas ir labi un ērti lietojamas. Dažu pēdējo gadu laikā tās ir ļoti attīstījušās, radītas arī jaunas iespējas, kuru agrāk nebija, sprieda uzņēmuma pārstāvis.

Pēc viņa skaidrotā, patlaban tiek nodrošināts arī latviešu valodas atbalsts, ir pieejamas Latvijas likumdošanai piemērotas atvērtā pirmkoda biznesa vadības sistēmas, kuras var izmantot uzņēmumu finanšu un vadības grāmatvedībā, noliktavu uzskaitē, ražošanā, personāla vadībā un citās jomās.

Viņa pārstāvētais uzņēmums "ITS-1" pārstāv programmu "OpenERP". Kā citu iespējamo atvērtā koda biznesa vadības risinājumu viņš minēja "Open Bravo". Putniņš teica, ka "OpenERP" var uzlikt lokāli uz saviem serveriem vai glabāt attālināti datu centrā. Par maksu izvietošanu piedāvā gan pats "OpenERP", gan "ITS-1". Latvijas uzņēmums programmējot arī papildu "OpenERP" specializētos risinājumus, kas paredzēti kādai šaurai nozarei. Atvērtā koda biznesa vadības risinājumus, pēc Putniņa teiktā, izvēlas uzņēmumi, kuru politika ir izmantot atvērtā koda sistēmas. Viņaprāt, tie labi der arī uzņēmumiem, kuri vēlas starptautiski atzītu programmu, bet nevar to atļauties vai citu iemeslu dēļ nevēlas lietot lielo kompāniju programmatūru.

Vaicāts par izmaksām, ar kurām uzņēmumiem jārēķinās, Putniņš teica, ka programmas iegūšana un lietošana neierobežotā apjomā nemaksā neko, tā strādā neierobežotu laiku un bez maksas iespējams lejupielādēt arī jaunas versijas. Maksa līdzīgi kā ar citu programmatūru veidojas par dažāda veida pakalpojumiem - uzstādīšanu, pielāgošanu, darbu ar datiem, lietotāju apmācībām. Latvijā tirgus cena atkarībā no sarežģītības ir 20-40 lati par stundu, informēja uzņēmējs, bet piebilda, ka ir uzņēmumi, kas piedāvā pakalpojumus dārgāk vai lētāk.

Savukārt komentējot bažas par drošību, Putniņš pauda viedokli, ka šādus jautājumus uzdot ir dīvaini. Viņš norādīja, ka, piemēram, izmantojot "Microsoft Excel", dati tiek saglabāti failā, par kuru drošību "Microsoft" nav jārūpējas. Uzņēmums, kas sagatavojis datus, pats par to rūpējas vai par maksu izvieto datu centros, kas savukārt uzņemas atbildību. Uzņēmējs arī vērtēja, ka atvērtā pirmkoda sistēmās kļūdas tiek labotas ātrāk.

Viņš piebilda, ka ārzemēs atvērtā koda programmatūru daudz izmanto valsts un pašvaldības un procents ir augošs.

Putniņš pauda pārliecību, ka laika gaitā atvērtā koda programmatūra kļūs populārāka un tirgus daļa būs lielāka. Viņa rīcībā gan nebija precīzu skaitļu par pašreizējo sadalījumu. Kā piemēru atvērtā koda popularitātei viņš minēja pasaulē plaši izmantoto interneta pārlūkprogrammu "Mozilla Firefox" un operētājsistēmu "Android".

Foto: no vietnes mondo.rs

Komentāri