"Skype" noliedz noklausīšanos, IT speciālisti ir skeptiski, Mixnews.lv

"Skype" noliedz noklausīšanos, IT speciālisti ir skeptiski

фото

Tehnika | 2013. gada 15. martā plkst. 14:54

Kompānija "Skype" noliedz informāciju par to, ka tajā veiktos zvanus noklausās Krievijas specdienesti, ziņo ārvalstu mediji.

Kā informē ITAR-TASS, atsaucoties uz "Microsoft" apkalpojošo kominikāciju aģentūru, kompānijai patiešām ir vienošanās ar specdienestiem par sākumkoda nodošanu. Bez tā atklāšanas nav iespējama programmas izmantošana Krievijas valsts iestādēs.

Taču kodu nodošana nenozīmē, ka valsts organizācijas var lasīt ziņojumus vai saņemt pieeju privāto lietotāju datiem, uzsvēris "Micrsosoft" pārstāvniecības Krievijā vadītājs Nikolajs Prjaņišņikovs. Ar informāciju par šifrēšanas algoritmu nepietiek, lai pārtvertu ziņojumus. Prjaņišņikovs uzsvēra, ka atslēga veidojas lietotāja pusē – tā ir kriptēšanas ābece.

Tiesa, no kompānijas komentāra nav saprotams, vai pēdējā laikā nav mainījusies aizsargatslēgu ģenerēšanas procedūras, kurām teorētiski būtu jāgarantē gan teksta, gan balss ziņojumu konfidencialitāte "Skype". Agrāk šādas atslēgas ģenerējās tikai lietotāju datoros, kurus bija grūti kontrolēt, raksta "bbc.co.uk".

Speciālisti pievērš uzmanību tam, ka pēdējos gados "Skype" sāk mainīties datu pārsūtīšanas metodes. "Pēc tam, kad "Microsoft" nopirka "Skype", sāka mainīties šī produkta arhitektūra. Agrāk tika izmantota dalītā metode, kad plūsma virzījās no lietotāja tieši pie lietotāja, atsevišķos gadījumos tika iesaistīti starpmezgli. Tagad lielāka nozīme ir serveriem, tādēļ arī plūsmu noklausīties būtu vieglāk," skairo kompānijas "Check Point Software Technologies" drošības konsultantu grupas vadītājs Antons Razumovs.

To apstiprina arī kompānijas "Spirit DSP" valdes priekšētājs Andrejs Sviridenko: "Agrāk tika izmantoti "supernodi" – lietotāju datori, kurus sistēma automātiski pieņēma par miniserveriem, balstoties uz to, ka šiem datoriem ir, piemēram, labs interneta kanāls vai jaudīgs procesors. Tas notika automātiski, tīklam nebija centrālā elementa un to bija grūti kontrolēt."

Pēc Sviridenko teiktā, tagad "Microsoft" izmanto atsevišķus datu apstrādes centrus, kuri pārsūta "Skype" datus. Ja informācija glabājas serveros, to ir vieglāk kontrolēt, jo ir vieta, kur viegli "paņemt" datus.

"Ir zināms, ka ar ASV specdienestiem "Skype" jau sen ir vienojies, nodevis tiem visas šifra atslēgas. Vienkārši viņiem nebija stimulu vienoties ar Krievijas specdienestiem, tādēļ tie bija uztraukti un neapmierināti. Sanāca, ka mūsu ierēdņi runā skaipā, CIP viņus var noklausīties, bet FDD – nē. Tā bija nenormāla situācija," piebilst Sviridenko.

Tiesa, abi "bbc.co.uk" aptaujātie speciālisti atzīst, ka viņiem nav tiešu ziņu par šādu "noklausīšanos" Krievijā.

Portāls "Mixnews.lv" jau rakstīja, ka par to, ka Krievijas specdienesti var noklausīties sarunas "Skype" un lasīt tajā publicētos ziņojumus, 14.martā ziņoja avīze "Vedomosti", atsaucoties uz diviem informācijas drošības ekspertiem.

Viens no ekspertiem, kompānijas "Peak Systems" izpilddirektors Maksims Emms apgalvoja, ka "Skype" ir "speciāls režīms". Pieslēdzot tam abonentu, ir iespējams noklausīties tā sarunas, jo šifrēšanas atslēgas sāk ģenerēties nevis lietotāja pusē, bet gan serverī.

Pat nododot specdienestiem šifrēšanas atslēgas, sarunu noklausīšanās Skype vienalga būtu apgrūtināta, jo ziņojumiem šajā sistēma ir specifiska struktūra, aģentūrai paziņojis Krievijas elektronisko komunikāciju aģentūras vadošais analītiķis Karens Kazarjans. "Taču tas ir iespējams, ja jūs precīzi ziniet, kuru lietotāju savstarpējā saziņa jums ir vajadzīga. Turklāt ir zināmi "Skype" ziņojumu pārtveršanas gadījumi, kad ir izmantoti viltoti "nodi" – tīkla mezglelementi," viņš paskaidroja.

Turklāt, kā "Vedomosti" skaidroja speciālisti, pieeju sarunām un sarakstei "Skype" Krievijas drošības iestāžu darbinieki bieži saņem vienkārši "pēc pieprasījuma", nevis tiesas lēmuma. Avots IeM avīzei apstiprinājis, ka iestādei ir iespēja noklausīties "Skype".

Pēc Krievijas Federācijas likumiem, sakaru operatoriem, tostarp arī mobilajiem operatoriem, ir jāsniedz ziņas par lietotājiem pēc tiesībsargājošo iestāžu pieprasījuma. "Skype" Krievijā nav reģistrēts kā sakaru operators.

Foto: no vietnes www.technodad.co.uk

Komentāri