PwC: IT loma uzņēmumos mainījusies no darba atbalsta līdzekļa uz stratēģisku instrumentu, Mixnews.lv

PwC: IT loma uzņēmumos mainījusies no darba atbalsta līdzekļa uz stratēģisku instrumentu

фото

Tehnika | 2013. gada 24. martā plkst. 18:33

Informācijas tehnoloģiju (IT) loma uzņēmumos ir mainījusies no līdzekļa darba atbalstam uz stratēģisku instrumentu jaunu pakalpojumu izveidei, biznesa portālam "Nozare.lv" komentēja konsultāciju un auditorkompānijas "PricewaterhouseCoopers" (PwC) Konsultāciju nodaļas vadītāja Baiba Apine.

Tādējādi mainās arī IT vadītāja loma uzņēmumā un izpratne par aizliegumiem darbiniekiem izmantot dažādas ierīces un interneta vietnes darba laikā.

"IT ielaužas katrā nozarē, katrā uzņēmumā, neatkarīgi no tā, vai uzņēmēji to vēlas vai ne. Lielākā daļa darbinieku iegādājas un ikdienā izmanto ierīces un iespējas, lai piekļūtu ar darbu nesaistītiem interneta resursiem," norādīja Apine.

Viņa atsaucās uz IT kompānijas "Unisys" veikto aptauju, saskaņā ar kuru gandrīz puse jeb 40% uzņēmumu IT vadītāju ļauj darbiniekiem izmantot jebkādus interneta resursus un 70% aptaujāto atzīst, ka šādus resursus ikdienā izmanto.

Apine vērtēja, ka Latvijā lielākoties piekļuve ar darbu nesaistītiem interneta resursiem darba laikā, piemēram, sociālajiem tīkliem, ir liegta, lai darbinieki efektīvāk izmantotu darba laiku. Tomēr aizliegums, viņasprāt, būtu jāpārskata jau tuvākajā nākotnē.

Viņa minēja, ka, piemēram, Anglijā 10% iekšzemes kopprodukta nāk no uzņēmējdarbības internetā.

"Tādējādi uzņēmuma darbinieks, kurš aktīvi izmanto sociālos tīklus, viedtālruni un citus plaša patēriņa IT produktus, visticamāk, būs tas cilvēks, kas izdomās jaunu uzņēmuma pakalpojumu. IT vadītājiem nebūtu prātīgi ierobežot šādu cilvēku darbību, aizsargājoties ar informācijas drošības nodrošināšanas, efektīva darba laika izmantošanas argumentiem," uzskata Apine.

Viņa piebilst, ka arī uzņēmumu IT vadītāju uzdevums mainās. Patreizējā IT vadītāju paaudze ir uzaugusi ar apziņu, ka tehnoloģiju lietotājiem jāizskaidro to iespējas un jāiemāca definēt prasības tehnoloģiju risinājumiem un tad prasības jārealizē. Pēc Apines domām, šāds modelis vairs nestrādā, jo tehnoloģiju praktisko pielietojumu vairāk izprot lietotāji nekā IT speciālisti.

"Piemēram, ja uzņēmuma IT vadītājam nav sava "Facebook" profila, viņa nav "LinkedIn", kā viņš var saprast sociālā tīkla izmantošanas būtību jaunu klientu piesaistei?" vaicā PwC pārstāve.

Apine vērtēja, ka ikvienam IT vadītājam ir vismaz divas iespējas - cīnīties ar lietotājiem, izgudrojot arvien jaunus un sarežģītākus ierobežojumus un pamazām uzņemoties "pusaudža vecāku" lomu, vai pārskatīt savu lomu uzņēmuma attīstībā.

"Ja pirmā alternatīva agri vai vēlu novedīs pie darba zaudēšanas, otrā ir ievērības cienīga, bet diemžēl grūti realizējama. Parasti IT vadītāji uzņēmumos ļoti labi pārzina izmantotās resursu plānošanas sistēmas, datu centrus u.c. tehnoloģiju infrastruktūru. Tas ir ļoti svarīgi, taču ar to nepietiek. IT vadītājam jāzina, jāatrod un jāmotivē uzņēmumā esošie tehnoloģiju pionieri izmantot savas zināšanas un interesi uzņēmuma labā," uzskata konsultante.

Tādējādi IT vadītājs no tehnoloģiju ieviesēja un uzturētāja kļūst par tehnoloģiju izmantošanas un attīstības līderi uzņēmumā. "Bet varbūt uzņēmumu organizācijas struktūrās iesakņosies uzņēmējdarbības tehnoloģiju speciālisti, kas apvienos uzņēmējdarbības attīstības un IT funkcijas?" retoriski vaicāja Apine.

Viņas vērtējumā nākotnes IT speciālista piesaistes sludinājums izskatītos apmēram šādi: "Prasme izmantot sociālos tīklus, vadīt ārpakalpojumu sniedzējus, sapratne par neklātienes kanālu izmantošanu klientu apkalpošanai, prasme veidot finanšu pārskatus un datu modeļus. Zināšanas par uzņēmuma informācijas sistēmās izmantotajām tehnoloģijām tiks uzskatītas par priekšrocību."

Viņa gan atzīst, ka nav un arī nevar būt viegli atrast speciālistus, īpaši Latvijā, kur IT vakanču skaits pastāvīgi ir liels.

Pēc viņas domām, vēl vairāk izaicinājumu ir uzņēmuma vadītājam, kuram jāspēj orientēties plaša patēriņa IT klāstā, izvērtējot, kas ir un kas nav piemērots konkrētajam uzņēmumam.

Apine sprieda, ka rekomendācijas ir dažādas: pašam apmeklēt pasākumus, kur pulcējas tehnoloģiju "guru", pastāvīgi komunicēt ar jaunajiem darbiniekiem, kuri plaši izmanto jaunāko tehnoloģiju iespējas, uzticēt šo funkciju IT vadītājam, ja viņš ir gatavs šādu lomu uzņemties.

Foto: no vietnēm 7bloggers.ru, saitvoprosov.ru

Komentāri