Sieviete un karš - atklāti par latviešu amazonēm , Mixnews.lv

Sieviete un karš - atklāti par latviešu amazonēm

фото

Woman | 2014. gada 13. janvārī plkst. 10:00

Kādēļ pēc Otrā Pasaules kara latviešu sievietes devās mežā un cīnījās plecu pie pleca ar vīriešiem? Vai vairākus gadus pavadot partizānu gaitās, iespējams saglabāt sievišķīgumu un neatsvešināties no ģimenes? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes tiks meklētas lekciju un diskusiju ciklā "Sieviete un karš".

фото

Trešdien, 15.janvārī plkst. 18.00 Latvijas Okupācijas muzejā Raiņa bulvārī 7 notiks tematisks vakars "Sievietes nacionālo partizānu karā". Tas būs pirmais pasākums lekciju un diskusiju ciklā "Sieviete un karš".

Ir daudz neatbildētu jautājumu par sieviešu partizānu skarbajām un bieži traģiskajām dzīvēm. Kādēļ sievietēm jāstājas plecu pie pleca ar vīriešiem un jāņem rokā ierocis? Un vai tā vairs joprojām ir sieviete – dzīva, jūtoša, mīloša, vai naidpilna, iznīcinoša mašīna? Muzeja Audiovizuālā krājuma glabātāja Lelde Neimane no vairāk nekā 2000 lielā muzeja videoliecību krājuma atlasījusi uzrunājošākās un aktlātākās sieviešu - pretošanās kustības dalībnieču videoliecības par partizānu kara laikā piedzīvoto.

Nacistiskajai Vācijai 1945. gada 8.maijā kapitulējot, karadarbība Latvijā nebeidzās. Tauta pretojās komunistiskajam režīmam. Latvijas nacionālo partizānu karš ilga no 1944. līdz 1956. gadam. Ap 12 000 aktīvu, organizācijās un grupās apvienotu nacionālo partizānu cīnījās pret komunistiskā režīma karaspēku, represīvajām iestādēm, komunistu partijas un padomju aktīvistiem. Sievietes nacionālajiem partizāniem pievienojās, visbiežāk bēgot no represijām. Atrašanās nacionālo partizānu grupās komunistiskā režīma ieskatā bija noziegums. Partizāni, arī sievietes, bez tiesas sprieduma tika nošauti, arestēti, spīdzināti un notiesāti - arī ar nāvessodiem.

Pasākumu cikla turpinājumā 24.janvārī Okupācijas muzejā notiks lekcija "Sieviete izsūtījumā. 1941. un 1949. gada deportācijas" ar Sandras Kalnietes piedalīšanos un 29.janvārī lekcija "Sieviete Otrajā pasaules karā" ar Vitas Zelčes priekšlasījumu. Pasākumos aicināti piedalīties visi interesenti. Dalība ir bez maksas.

Komentāri