Pētījums: Teju trešdaļa sieviešu cieš no partnera vardarbības, Mixnews.lv

Pētījums: Teju trešdaļa sieviešu cieš no partnera vardarbības

фото

Woman | 2014. gada 28. martā plkst. 17:47

Latvijā dzīves laikā no partnera vardarbības cietušas 32% sieviešu jeb aptuveni 270 000 sieviešu vecumā no 15 līdz 75 gadiem, liecina Eiropas Savienības (ES) Pamattiesību aģentūras pētījuma "Vardarbība pret sievietēm: ES mēroga apsekojums" rezultāti.

Vardarbības līmenis pret sievietēm ģimenēs ir augstāks nekā vidēji Eiropā - fizisku vai seksuālu vardarbību no esošā vai bijušā partnera dzīves laikā piedzīvojušas 22% sieviešu.

Tikmēr Latvijā katru dienu no partnera vardarbības cieš vidēji 115 sievietes, pat pieņemot, ka gada laikā pret katru bija vērsts tikai viens vardarbības akts, norāda Labklājības ministrijas (LM) pārstāve Viktorija Baraka.

Latvijā ir Eiropā augtākais psiholoģiskās vardarbības rādītājs pret sievietēm ģimenēs. No esošā vai bijušā partnera psiholoģiskas vardarbības savas dzīves laikā Latvijā cietušas 60% sieviešu, kas atbilst apmēram 505 000 Latvijas sieviešu. Savukārt vidēji Eiropā no partnera psiholoģiskas vardarbības cietušas 32% sieviešu, tai skaitā 5% cieta no ekonomiskās vardarbības.

Turklāt lielākā daļa sieviešu, kuras norādīja, ka cietušas no vairākām psiholoģiskās vardarbības formām, piemēram, partneris viņām neļauj tikties ar draugiem vai radiem, aizliedz strādāt algotu darbu, aizvaino citu cilvēku klātbūtnē, draud fiziski ievainot vai nodarīt pāri bērniem, cietušas arī no partnera fiziskas vai seksuālas vardarbības.

Tādas vardarbības formas kā vajāšana, nevēlami telefona zvani, e-pasti, izsekošana, bojāts īpašums, kā arī seksuāla uzmākšanās - gan nevēlami pieskārieni, gan verbāla aizskaršana - Latvijā ir apspriestas mazāk, tādēļ, iespējams, mazāk sieviešu nekā vidēji ES norādīja, ka cietušas no tām.

Kopumā Latvijā no vajāšanas cietušas 14% jeb 118 000 sieviešu, tai skaitā 4% jeb 34 000 sieviešu to piedzīvojušas pēdējo 12 mēnešu laikā. Visbiežāk sievietes vajā viņu bijušie partneri.

Aptaujājot sievietes par vardarbības pieredzi bērnībā, līdz 15 gadu vecumam, noskaidrojās, ka ES vidēji 33% jeb 61 miljons sieviešu pieredzējušas fizisku vai seksuālu vardarbību, tai skaitā 12% norādīja, ka piedzīvojušas seksuālu vardarbību no pieauguša cilvēka. Fiziskā vardarbība ģimenē meitenēm ir biežākā vardarbības forma bērnībā, 55% sieviešu kā vardarbības veicēju norādīja tēvu, 46% - māti.

Latvijā no pieaugušo vardarbības cietušas 48 000 jeb 34% meiteņu vecumā līdz 15 gadu vecumam, tostarp 30% jeb 43 000 meiteņu cietušas no fiziskas vardarbības un 7% jeb aptuveni 10 000 meiteņu cietušas no seksuālas vardarbības.

Apsekojuma par vardarbību pret sievietēm rezultātus ES Pamattiesību aģentūra publicēja 2014.gada 5.martā. Pētījums veikts, klātienē aptaujājot 42 000 sievietes 28 Eiropas valstīs, veicot vidēji 1500 interviju katrā dalībvalstī, tai skaitā Latvijā.

Šis ir pirmais un lielākais ES mēroga pētījums, kurš analizē vardarbības pret sievietēm apmērus un veidus. Līdz šim Latvijā pētījumi par vardarbības izplatību pret sievietēm nav veikti.

LM atgādina, lai mazinātu vardarbību un palīdzētu cietušajām personām, 2014.gada 31.martā stāsies spēkā Civilprocesa likuma grozījumi. Tie paredz ieviest aizsardzības pret vardarbību līdzekļus, tostarp varmākas izlikšanu no mājokļa, kurā pastāvīgi dzīvo cietusī persona, un aizliegumu atgriezties un uzturēties tajā, neatkarīgi no tā, vai atbildētājs ir šā mājokļa īpašnieks, kā arī aizliegumu tuvoties cietušajai personai.

Komentāri