Mediķi brīdina: Zāles neaizvieto ārsta apmeklējumu!, Mixnews.lv

Mediķi brīdina: Zāles neaizvieto ārsta apmeklējumu!

фото

Woman | 2014. gada 9. aprīlī plkst. 07:54

Tikai aptuveni 56% no Latvijas iedzīvotājiem savu veselības stāvokli vērtē kā labu vai diezgan labu, liecina Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

Pārējie ikdienā saskaras ar veselības problēmām.

Aptuveni 39,8% no Latvijas iedzīvotājiem ne reizi gada laikā nav bijuši pie sava ģimenes ārsta, liecina AS "Veselības centru apvienība" (VCA) 2012. gada veiktais pētījums par Latvijas sabiedrības veselības radītājiem.

Ārsti norāda, ka nereti šī parādība vēlāk noved pie visai smagām sekām.

"Mūsu novērojumi liecina, ka cilvēki nāk pie ārsta uz pārbaudēm tikai tad, kad sāpes nevar remdēt aptiekā nopērkams pretsāpju līdzeklis. Rezultātā ārstēšana ir novēlota un slimības sekas ir daudz smagākas veselībai, nekā tas varētu būt, ja cilvēks regulāri izietu veselības pārbaudi," skaidro VCA Medicīnas centra "Jugla" ārste Anna Aleksandrova.

Ārstu novērojumi liecina, ka cilvēki vēl arvien ir maz informēti par to, ka reizi gadā slimību profilakses nolūkos var iziet dažādus izmeklējumus ar ģimenes ārsta nosūtījumu bez maksas.

"Sabiedrības informētības līmenis par veselības jomā veicamajiem pasākumiem vēl joprojām ir zems. Daudz cilvēku brīnās, kad ārsts saka, ka reizi gadā bez maksas var veikt pilnu asins ainas un urīna analīzi. Savukārt sievietes, saņemot aicinājumu doties pie ginekologa uz apskati un nodot analīzes dzemdes kakla vēža diagnostikai, netic, ka tās ir bezmaksas," informē Anna Aleksandrova.

SPKC dati liecina, ka ik gadu visbiežāk diagnosticēto vai ārstēto slimību tops paliek nemainīgs: mugurkaula slimības, hipertensija vai citas ar asinsriti saistītas slimības, dažādi audzēji, gastrīts, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla un hroniskas gremošanas sistēmas slimības.

"Visas šīs slimības var diagnosticēt un ārstēt agrīnā stadijā, ja cilvēks regulāri nāk pie ārsta un izmeklējas. Pretējā gadījumā tās nereti iegūst hronisku raksturu un ir grūti ārstējamas. VCA centros mēs esam izveidojuši virkni speciālu "Check–UP programmu" (kompleksas veselības pārbaudes), kuras ļauj operatīvi noskaidrot slimības cēloņus un nozīmēt pareizu ārstēšanas/rehabilitācijas kursu," skaidro Anna Aleksandrova.

VCA speciālisti skaidro, ka regulāras komplekss veselības pārbaudes var palīdzēt ne tikai savlaicīgi novērst slimības izpausmes, bet arī noteikt, piemēram, maksimālo pieļaujamu slodzi sporta nodarbībām.

Sākoties pavasarim, cilvēki parasti aktivizējas un, vēloties izskatīties veselīgi un sportiski, nepārdomāti palielina slodzi organismam. Nereti tas notiek paralēli notievēšanai.

Savas pieļaujamās maksimālās sporta slodzes nezināšana var būt bīstama, jo tā var novest pie infarkta vai hipertoniskās krīzes. It īpaši tas ir raksturīgi vīriešiem. Sievietēm no pārslodzes biežāk cieš locītavas un muskuļi, reibst galva.

Šogad VCA ārsti izveidojuši speciālu kompleksu veselības pārbaudes programmu "Sporto droši!", kura palīdz noskaidrot maksimāli pieļaujamo sirds pulsu sporta nodarbībām, kā arī izveidot speciālu uztura programmu, lai ātrāk iekļautos sporta formā.

Komentāri