Primabalerīna Inese Dumpe svin 55 gadu jubileju, Mixnews.lv

Primabalerīna Inese Dumpe svin 55 gadu jubileju

фото

Woman | 2014. gada 22. aprīlī plkst. 17:52

Otrdien, 22.aprīlī ilggadējā Latvijas Nacionālā baleta soliste, pedagoģe un repetitore Inese Dumpe svin savu 55 gadu jubileju.

Inese Dumpe ir izcila latviešu baletdejotāja, kura Latvijas Nacionālajā baletā strādā jau no 1977.gada, pierādot sevi ne tikai uz skatuves, bet arī mācot jaunos baleta dejotājus. 20.gadsimta beigās Inese Dumpe bija viena no vadošajām primabalerīnām, kura ar savu darba sparu, sievietes šarmu un dejas grāciju savaldzināja daudzus baleta skatītājus.

Inesei Dumpei ir dabas dots dejotājas talants. Viņa ir mācījusies Rīgas horeogrāfijas vidusskolā un jau studiju laikā, 1976.gadā kļuva par starptautiskā baleta konkursa laureāti Varnā, Bulgārijā. Kopā ar Latvijas Nacionālās operas trupu dejojusi daudzās pasaules valstīs – Francijā, Dānijā, Norvēģijā, Meksikā, Singapūrā, Austrijā, Venecuēlā un citās.

фото

фото

Inese Dumpe ir "Aldara balvas" (1998) un Latvijas teātru biedrības balvas (1993,1995,1999), kā arī Helēnas Tangijevas-Birznieces balvas (2006) laureāte.

Ineses Dumpes dejotājas pūrā ir gandrīz pussimts lielās lomas. Visdziļāk Inese dejā izjūt tieši komponista Sergeja Prokofjeva mūziku, sevi pierādot titullomās baletos "Pelnrušķīte", kā arī "Romeo un Džuljeta". Odetas-Odīlijas lomu "Gulbju ezerā" viņa ir dejojusi vairāk nekā simts reižu. Gan viņas personība, gan arī skatuves tēls spēj būt ļoti dažāds, ko pierāda arī viņas panākumi, spilgti izdejojot atšķirīgus raksturus.

фото

Baletā "Veltīgā uzmanība" (1978), kuru iestudēja horeogrāfs Oļegs Vinogradovs, Inese tik pārliecinoši dejoja nebēdnīgo Ļizu, ka šī uzstāšanas pavēra durvis turpmākajai sadarbībai ar citiem izciliem baletmeistariem. Inese ir dejojusi pie Aleksandra Lemberga titullomu "Lolitas brīnumputnā" (1979), Solveigas lomu "Pērā Gintā" (1980), kā arī Šeherezādi baletā "Šeherezāde" (1985).

Inese dejoja arī pie Natālijas Kasatkinas un Viktora Vasiļova – Ievas lomu "Pasaules radīšanā" (1983), pie Vladimira Vasiļjeva – titullomu "Aņutā" (1986), pie Janinas Pankrates – Marijas lomu "Kam skanēs zvans"(1987), pie Jevgeņija Čangas titullomu "Raimondā" (1993), pie Litas Beiris "Bēthovena Septītajā" (1993), kā arī vairākos Aivara Leimaņa iestudējumos "Frančeska da Rimini", "Dzīve", "Kopēlija", "Atlantīda", u.c.

Inese Dumpe šobrīd ir aktīva Latvijas Nacionālā baleta repetitore. Vislielāko uzmanību velta tieši sieviešu kordebaletam, kā arī palīdz jaunajiem baletdejotājiem attīstīt savus talantus.

фото

Kā norādīja baleta kritiķis Eriks Tivums, Inese ir 20.gadsimta pēdējā lielā latviešu primabalerīna, kura paveic neiedomājamo – ar lepni paceltu galvu un staltu stāju iedejo nākamajā gadsimtā, atkal atrodot jaunu jēgu baletā.

"Viņa ir vienīgā, kas drosmīgi maina ampluā, no princesēm un mīlētājām, pārejot uz mātēm un pat vecenēm. Viņas ir daiļas savās greizsirdībās, vientulībās un burvestībās, kuru mērķis – ja ne uzveikt, tad apstādināt laiku. Man liekas, ka Aivars Leimanis ir pirmais, kas tā īsti akcentēja, tik izdevīgi prata parādīt poētiski kaislas krāsas un noskaņas mākslinieciskajā ego. Atliek vien paskumt, ka šāds baletmeistars un šāda primadonna nesatikās kopīgā darbā agrāk," piebilda Tivums.

фото

Tikmēr kā uzsvēra Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, Inese ar ārkārtīgi atbildīga.

"Tik pat rūpīgi kā Inese strādāja pie savām lomām, ar tik pat lielu atbildību un darbu viņa strādā ar mūsu sieviešu kordebaletu. Smalkās nianses un grācija ir viņas darba rezultāts. Inesei jubilejā vēlu – uz priekšu tikpat jaunai, tikpat skaistai!”

Latvijas Nacionālā baleta repetitore – pedagoģe Aiša Sila:

Savukārt Latvijas Nacionālā baleta repetitore – pedagoģe Aiša Sila Inesei novēl, lai viņa vienmēr izjustu gandarījumu par to, ko dara.

"Ar Inesi esam pazīstamas un strādājam jau no 1998.gada. Inese kā jebkura sieviete ir ļoti dažāda, bet viņas personība ir kaut kas mazliet vairāk kā sieviete. Lai arī mūsu ne tik vieglais darbs paņem daudz spēkus, gribu Inesei vēlēt , lai vienmēr ir panākumi un gandarījums no tā, ko mēs darām," sacīja Sila.

Bet Latvijas Nacionālā baleta jaunā soliste Ieva Rācene novēl, lai Inesei vienmēr pietiek spēka un enerģijas tam, kas iecerēts.

"Lai apkārt Jums un Jūsu tuvajiem valda harmonija un mīlestība. Lai Jums arvien laimīgāks, piedzīvojumiem bagātāks un radošāks katrs nākamais gads! Daudz laimes!".

Latvijas Nacionālās operas un baleta kolektīvs sirsnīgi sveic dejotāju, vēlot daudz neaizmirstamu mirkļu un iedvesmu visiem radošajiem darbiem!

Komentāri