Speciāliste: Būt farmaceitam ir aicinājums!, Mixnews.lv

Speciāliste: Būt farmaceitam ir aicinājums!

фото

Woman | 2014. gada 2. maijā plkst. 09:34

Aptieka jau simtiem gadu ir vieta, uz kuru cilvēki dodas pēc padoma un brīdī, kad viņiem ir veselības problēmas. Tomēr joprojām Latvijā lielākā daļa cilvēku par veselību sāk domāt tikai tad, kad jau saskaras ar slimību. Turklāt dažādu iemeslu dēļ, cilvēki visai bieži izvēlas konsultāciju lūgt nevis savam ārstam, bet tieši farmaceitam aptiekā.

Farmaceits – aptiekārs, padomdevējs, klientu konsultants, zāļu pārdevējs, psihologs, veselības aprūpes speciālists, kāda tad ir mūsdienu farmaceita loma sabiedrības acīs un ko tad patiesībā nozīmē farmaceita profesija šodien?

фото

Kā norāda SIA "A aptiekas" personāla daļas vadītāja Bella Trifsika, farmaceits būtībā ir viens no sabiedrībai visplašāk pieejamajiem veselības aprūpes speciālistiem, taču šodien farmaceita profesija nenozīmē tikai zināšanas par medikamentiem un slimību simptomiem- nepieciešamo kompetenču lauks ietver sevī arī ievērojamas psihologa dotības, spēju nemitīgi attīstīties un apgūt nozares novitātes, izcilu un uz klientu orientētu apkalpošanas kultūras manieri, kā arī spēju individuāli izzināt aptiekas apmeklētāja vajadzības un piemeklēt labāko risinājumu.

"Aptieka ir vieta, uz kuru reti cilvēki nāk pacilātā vai labā noskaņojumā, biežāk gan rūpju un savu vai tuvinieku ikdienas veselības problēmu nomākti. Jāuzsver, ka šādā vidē farmaceitam ikdienā neiztikt bez emocionālās un stresa noturības, pacietības, spējas psiholoģiski izprast cilvēku uzvedības kopsakarības," akcentē speciāliste.

фото

Trifsika atzīst, ka ne visi speciālisti pēc diploma saņemšanas var teikt - esmu farmaceits pēc piederības, sajūtām un būtības. Jūtami trūkst profesionālas un praktiskas sadarbības starp farmācijas jomas izglītības iestādēm un aptieku nozares uzņēmumiem.

"Savstarpējā sadarbība jauno speciālistu attīstībā, iespējams, ne tikai pavērtu iespēju jaunajiem speciālistiem jau laicīgi iepazīties ar savas profesijas ikdienu tās reālajā vidē, bet arī palīdzētu attīstīt tās personības kompetences, kuru attīstību diemžēl izglītības sistēma nenodrošina," uzsver "A aptiekas" personāla daļas vadītāja.

фото

Latvijā šobrīd ir salīdzinoši liels kvalificētu farmaceitu deficīts – kopumā valstī ir tikai aptuveni 3000 kvalificētu farmācijas speciālistu. Vienlaikus pozitīvais ir tas, ka aptieku jomā personāla mainība ir maza un pārsvarā tā ir saistīta ar cilvēku aiziešanu pensijā - lielākā daļa aptiekās strādājošo farmaceitu ir vecumā virs 40 gadiem, pie mums piemēram, vairāk kā 40% farmaceitu ir vecumā virs 50 gadiem, norāda speciāliste.

Trifsika arī atklāj, ka vēl būtiska problēma ar kvalificētiem speciālistiem ir tieši reģionos.

"Nav nekāds jaunums, ka daudzās reģionu pašvaldībās lielākā iedzīvotāju daļa ir gados vecāki cilvēki, bet jaunieši jau skolas laikā skatās lielpilsētu virzienā, jo, loģiski, lielajos centros ir lielākas darba iespējas un augstāka dzīves kvalitāte. Reģionos līdz ar to sāk pietrūkt kvalificētu darbinieku," stāsta speciāliste.

фото

Komentāri