Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju cieš no kādas hroniskas slimības, Mixnews.lv

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju cieš no kādas hroniskas slimības

фото

Woman | 2015. gada 23. martā plkst. 17:12

Aptuveni 40% Latvijas iedzīvotāju cieš no kādas hroniskas slimības, ilgstošas kaites vai arī viņiem ir fiziski trūkumi, atklāja biedrības "Dzīvības koks" vadītāja Gunita Berķe.

Pagājušajā gadā aptuveni 35% vīriešu vecumā no 16 gadiem un vairāk cieta no kādas hroniskas slimības, citām ar to saistītām problēmām vai arī viņiem ir fiziski trūkumi. Savukārt sievietēm šis rādītājs bijis vēl augstāks - teju 45% sieviešu vecumā no 16 gadiem un vairāk cieš no kādas hroniskas slimības.

Kā norādīja Berķe, saslimstība ar hroniskām slimībām pēdējo gadu laikā pieaug. Tāpat tas, ka sievietes ar hroniskajām slimībām sirgst biežāk nekā vīrieši varētu būt saistīts ar to, ka sieviešu vienkārši ir vairāk, uzskata biedrības vadītāja.

Kā stāstīja Berķe, hronisko slimību pacienti mēdz saskarties ar darba dēvēju stereotipiem, ka cilvēks pēc ārstēšanas vairs nespēs kvalitatīvi pildīt savus darba pienākumus. Viņa minēja piemēru, ka kāda sieviete pēc krūts vēža ārstēšanas vēlējusies atgriezties savā darba vietā, tomēr lūgusi darba devējam iekārtot viņu citā amatā. Kad sieviete norādījusi, kuru amatu vēlētos, no darba devēja viņa saņēmusi atbildi - "Nē, vēžinieks to darīt nevar", stāstīja Berķe.

"Dzīvības koks" vēlas pieņemt rezolūciju, kura būtu vērsta uz hronisko slimību pacientu rehabilitāciju pēc ārstēšanas, lai palīdzētu viņiem atkal kļūt par ekonomiski aktīviem iedzīvotājiem.

Kā norādīja biedrības "Dzīvības koks" vadītāja Gunita Berķe, biedrība sagaida, ka hronisko slimību pacientu rehabilitācija tiks iekļauta veselības aprūpē kopumā, jo šobrīd Latvijā attīstīta ir pacientu ārstēšana, tomēr netiek domāts par to, kas notiek, kad "slimnīcas durvis aizveras". Rezolūcijas mērķis ir veselības profilaksei, skrīninga programmām un ārstēšanai pievienot ceturto fāzi - rehabilitāciju pēc aktīvas ārstēšanas, lai ļautu cilvēkiem atgriezties atpakaļ sabiedrībā.

Rezolūciju plānots iesniegt Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam, Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidentūrai un ES dalībvalstu valdībām. Berķe teica, ka Eiropai nav izvēles un rezolūcija būs jāpieņem, jo sabiedrība noveco un hronisko slimnieku skaits kļūst lielāks.

Komentāri