Pētījums: Latvijas bērniem ir problēmas ar muguru, Mixnews.lv

Pētījums: Latvijas bērniem ir problēmas ar muguru

фото

Woman | 2015. gada 27. martā plkst. 17:45

Katrs septītais Latvijas iedzīvotājs atzīst, ka viņa bērnam pēdējā gada laikā ir konstatētas problēmas ar muguru, turklāt vairāk nekā puse respondentu apzinās, ka viņu atvasēm ļoti kaitē mazkustīgs dzīvesveids, noskaidrots biedrības "Esi brīvs!" veiktajā aptaujā.

13% vecāku atzīst, ka viņu atvasēm ir muguras problēmas, bet 12% norāda uz redzes problēmām. Vecāki norāda, ka to konstatējuši pēdējā gada laikā. Vecāki apzinās, ka viens no galvenajiem iemesliem šādām problēmām ir ilgais pie datora un televizora ekrāna pavadītais laiks. Tomēr viņi šajās aktivitātēs nesaskata atkarības risku. Aptaujas veicēji skaidro, ka tas saistīts ar informācijas trūkumu par modernajām atkarībām.

Kopumā 67% vecāku atzīst, ka viņu bērni pēc skolas savu brīvo laiku pavada pie datora, un tikai 4% norāda, ka bērni sporto un nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm.

Biedrības "Esi brīvs!" vadītāja un psihoterapeite Dace Caica norāda, ka bērni un jaunieši ikdienu visbiežāk pavada skolā, kur viņi lielāko dienas daļu sēž. Aizejot mājās, brīvais laiks arī tiek pavadīts, sēžot pie datora vai televizora. "Vecāki ļoti labi apzinās, ka viņu bērni varētu vairāk nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, bet nav informēti par to, ka pavadītais laiks pie datora jau ir iekļaujams moderno atkarību sarakstā, jo visbiežāk tas pārsniedz normas robežas. Muguras un redzes veselības problēmas jau ir sekas, kas, iespējams, radušās no modernajām atkarībām," uzsver Caica.

Biedrības vadītāja norāda, ka par atkarību no interneta var sākt runāt jau tad, kad tiek novēroti kādi no sekojošiem simptomiem - bērnu pārņem eiforijas sajūta, atrodoties pie datora, nespēja apstāties, laiks, kas tiek pavadīts pie datora, pakāpeniski palielinās, parādās nevērība pret ģimeni un draugiem, tukšuma izjūta, aizkaitināmība, kas rodas no jebkuras ar datora lietošanu nesaistītas darbības, kā arī problēmas mācībās.

Ja dienā pavadītais laiks, sēžot skolas solā vai skatoties televizoru, ir sabalansēts ar fiziskām aktivitātēm, tad problēmām nevajadzētu rasties. Svarīgi ir laicīgi pamanīt moderno atkarību ietekmi uz bērna veselību, lai tās nebeigtos ar fiziskām problēmām, uzsver Caica.

Komentāri