Ar HIV vai AIDS slimo māšu pienam nodrošinās aizstājējproduktus, Mixnews.lv

Ar HIV vai AIDS slimo māšu pienam nodrošinās aizstājējproduktus

фото

Woman | 2015. gada 1. aprīlī plkst. 18:45

Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem, biedrība "Agihas" no šodienas uzsāk projektu "Mazulītis nav vainīgs", kura laikā aptuveni 32 jaundzimušajiem bērniem, kuru mātes ir HIV pozitīvas vai AIDS slimnieces, tiks nodrošināti mātes piena aizstājējprodukti, informēja biedrība.

Biedrības pārstāvji norāda, ka saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām, šīs sievietes, barojot ar krūti, pakļauj savus jaundzimušos bērnus infekcijas riskam. Lai tas nenotiktu, jaundzimušie bērni ir jābaro ar mātes piena aizstājējproduktiem. Latvijā, piemēram, atšķirībā no Igaunijas, HIV pozitīvo māšu un AIDS slimnieču dzimušos bērnus nenodrošina ar mātes piena aizstājējproduktiem, kas ir viens no būtiskiem priekšnosacījumiem, lai mazinātu viņu inficēšanās risku.

Projekta laikā piena aizstājējprodukti tiks nodrošināti līdz novembrim. Biedrība vērš uzmanību, ka Rīgā ik mēnesi vidēji četrām HIV pozitīvām mātēm piedzimst bērni. Diemžēl ar katru gadu HIV pozitīvām mātēm dzimušo bērnu skaits Latvijā pieaug, kas izskaidrojams ar kopējo HIV infekcijas izplatības pieaugumu un tā tendencēm. Proti, ik gadu Latvijā HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši jaunu reproduktīvā vecuma sieviešu grupā, jo infekcija tiek pārnesta heteroseksuālu attiecību ceļā. Pretēji izplatītajiem mītiem un pieņēmumiem, šīs sievietes daudzos gadījumos nebūt nav intravenozo narkotiku lietotājas vai seksuālo pakalpojumu sniedzējas.

Projekta laikā katrai "pārtikas pakai" tiks pievienota piena aizstājēja sagatavošanas instrukcija, mediķu rekomendācijas un cita informācija, tostarp biedrības "Agihas" vizītkarte ar īsu programmas "Līdzīgs - līdzīgam" aprakstu un koordinātēm. Šīs programmas laikā brīvprātīgie bez maksas sniedz konsultācijas pacientiem, kuri par savu diagnozi uzzinājuši nesen un kuri jūtas apmulsuši un ir neziņā, kā sadzīvot ar infekciju. Šādiem pacientiem pirmajā šoka mirklī ir vieglāk uzticēties neitrālam konsultantam nekā profesionāliem mediķiem, norāda biedrība.

Komentāri