Aptauja: Latvijas iedzīvotāji zina par ģenēriskajiem medikamentiem, Mixnews.lv

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji zina par ģenēriskajiem medikamentiem (1)

фото

Woman | 2015. gada 8. maijā plkst. 19:48

Lielākā daļa jeb 72% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem ir terapeitiski līdzvērtīgas, taču lētākas alternatīvas - ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti, liecina biedrības "Veselības projekti Latvijai" martā veiktās interneta aptaujas dati.

Vien 4,7% no tiem, kas ģenēriskos medikamentus ir lietojuši, savu lietošanas pieredzi vērtē kā negatīvu vai drīzāk negatīvu, bet 46% lietotāju savu ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi raksturo kā pozitīvu vai drīzāk pozitīvu.

Ja būtu jāizvēlas starp oriģinālo un ģenērisko medikamentu, 34,4% respondentu izvēlētos tikpat labi vienu, kā otru, 21% - noteikti vai drīzāk ģenērisko medikamentu, bet 28,6% - noteikti vai drīzāk oriģinālo medikamentu.

Svarīgākie faktori, kas ietekmē iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem, ir pašu respondentu lietošanas pieredze, ārsta, farmaceita padoms un medikamenta cena. Kā salīdzinoši vismazāk svarīgu iedzīvotāji vērtē informāciju plašsaziņas līdzekļos - televīzijā, radio un presē, kā arī internetā.

Salīdzinoši pozitīvāka rakstura informāciju par ģenēriskajiem medikamentiem Latvijas iedzīvotāji ir saņēmuši no farmaceita, ģimenes locekļiem un ģimenes ārsta - pozitīvu/vairāk pozitīvu informāciju farmaceiti sniedza 47,2% gadījumu, ģimenes locekļi - 36,2% gadījumu un ģimenes ārsti - 34,1% gadījumu.

Salīdzinoši mazāk pozitīva informācija tika saņemta no ārstiem-speciālistiem un plašsaziņas līdzekļiem - pozitīvu/vairāk pozitīvu informāciju ārsti speciālisti sniedza 28% gadījumu, interneta avoti - 26,4% gadījumu, bet televīzija, radio un prese - 18,6% gadījumu.

Kā stāsta "Veselības projektu Latvijai" pārstāve Ieva Salmane-Kuļikovska, lai gan salīdzinoši bieži nācies dzirdēt viedokli par ģenērisko medikamentu zemāku kvalitāti salīdzinājumā ar oriģinālajiem medikamentiem, kā arī to, ka iedzīvotājiem trūkst informācijas par ģenēriskajiem medikamentiem, biedrības "Veselības projekti Latvijai" aptaujā iegūtie dati liecina par atšķirīgu ainu - iedzīvotāji ir informēti par izvēles iespējām un liela daļa ģenērisko medikamentu lietošanas pieredzi raksturo kā pozitīvu.

"Jāņem gan vērā, ka respondentu vidū bija salīdzinoši vairāk iedzīvotāju ar augstāko izglītību nekā Latvijā kopumā, kas varētu nedaudz ietekmēt aptaujas rezultātus par informētības līmeni. Aptaujas dati rāda, ka iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem drīzāk var ietekmēt veselības aprūpes profesionāļi - ārsti un farmaceiti, bet salīdzinoši mazāka ietekme ir plašsaziņas līdzekļiem," atzīmē Salmane-Kuļikovska.

Komentāri 1
Precizējumspirms 3 gadiem
Pareizak tos būtu saukt ne par ģenēriskajiajiem (venēriskajiem) medikamentiem, bet gan "patentu neapgrūtinātajiem", pretēji Pfizera, Bayera un citiem patentu apgrūtinātajiem medikamentiem (ar nesamērīgu peļņas daļu).