Par 2013. gada augu kļūst stāvā vilkakūla, Mixnews.lv

Par 2013. gada augu kļūst stāvā vilkakūla

фото

Zinātne | 2013. gada 2. janvārī plkst. 17:32

Latvijas Botāniķu biedrība par 2013.gada augu izraudzījusi stāvo vilkakūlu (Nardus stricta), kas ir Latvijā samērā bieži sastopama, tomēr necilā izskata dēļ nav izpelnījusies lielu ievērību un reti kurš to pazīst.

Stāvā vilkakūla ir neliels graudzāļu dzimtas augs ar blīvu ceru, sarveidīgām, raupjām lapām, kas atgādina vilka kažoka asos akotmatus. Ja vilkakūla paliek nenopļauta vai nenoganīta, tā veido biezu kūlu. Noziedējušai vilkakūlas ziedkopai ir raksturīgs ķemmei līdzīgs izskats.

фото

Vilkakūla spēj augt īpaši nabadzīgās augsnēs, tā ir apbrīnojami izturīga un spītīga. Vilkakūlas zālājus mēdz saukt par tukšainēm - zelmenis veidojas zems, ar nelielu barības vērtību. Tādi zālāji ir nozīmīga dabas un kultūrvēsturiska bagātība - cilvēka un dabas ilgstošas kopā pastāvēšanas rezultāts. Līdzās vilkakūlai tajos aug daudzas citas tikai dabiskiem zālājiem raksturīgas augu sugas, kuru sastopamība mūsdienās samazinās.

Vilkakūlas zālāju platības sarūk, tāpēc visā Eiropas Savienībā tie ir iekļauti aizsargājamo biotopu sarakstā.

Stāvā vilkakūla ir viena no 57 dabisko zālāju indikatorsugām. Ja tā aug saimnieka pļavā vai ganībā, tad jāatrod vēl vismaz divas indikatorsugas, lai varētu teikt, ka tas ir dabisks zālājs. Par tās apsaimniekošanu var saņemt Lauku attīstības programmas "Agrovides" pasākuma "Bioloģiskās daudzveidības uzturēšana zālājos" atbalstu.

фото

фото

Atgādinām, ka par 2012.gada augu tika izraudzīta meža vizbulis, par 2011.gada - ķekarpaparde, 2010.gada augs bija ziemeļu linneja, bet 2009.gada augs - jūrmalas dedestiņa.

Komentāri