Par 2013.gada putnu izvēlēts kākaulis, Mixnews.lv

Par 2013.gada putnu izvēlēts kākaulis

фото

Zinātne | 2013. gada 4. janvārī plkst. 10:43

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2013.gada putnu izvēlējusies kākauli (Clangula hyemalis), informēja biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Kākaulis ir pīle, kas ligzdo tundrā, bet laikā no novembra līdz maijam uzturas Baltijas jūrā. Ja jūra nav aizsalusi, Latvijas teritoriālajos ūdeņos uzturas ap 7% visas Baltijas jūras ziemotāju. Ceļošanas laikā arī liela daļa Vācijas, Polijas, Zviedrijas un Lietuvas ūdeņos ziemojušo kākauļu apstājas Irbes šaurumā.

  1. gadā Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (IUCN) atzinusi kākauli par globāli apdraudētu sugu. Tam par pamatu ir kākauļu skaita sarukums par 65% pēdējo 16 gadu laikā Baltijas jūrā. Kākauļu skaita sarukums novērojams arī Latvijas teritoriālajos ūdeņos. Ligzdošanas vietās kākauļus apdraud biotopa pārmaiņas un zudums gan dabisku iemeslu, gan cilvēka darbības (naftas un gāzes ieguve) dēļ, bet ziemošanas vietās - piesārņojums, barības konkurenti un zvejnieku tīkli.

"Mēs pārāk bieži dzīvojam pēc principa "no acīm prom, no sirds ārā", bet ir svarīgi atcerēties, ka arī jūra un tās iemītnieki ir viena no Latvijas bagātībām, kas pelnījusi mūsu rūpes un uzmanību," norāda LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus. "Kākaulis ir tik cieši saistīts ar jūras vidi, ka tā populācijas stāvokli var uzskatīt par vienu no rādītājiem Baltijas jūras kopējam stāvoklim, un šobrīd šis rādītājs neliecina neko labu."

Gada putna akcija notiek, lai pēc iespējas vairāk iedzīvotāju atpazīst pagaidām vēl mūsu piekrastē bieži sastopamo sugu. Pirmais gada putnam veltītais pasākums - fotokonkurss, noslēdzas 15.janvārī.

Gada putna akciju LOB rīko jau astoņpadsmito reizi. 2012.gadā par gada putnu tika izvēlēts jūras ērglis.

Komentāri