Kosmoss 2013: misijas un notikumi (Foto) , Mixnews.lv

Kosmoss 2013: misijas un notikumi (Foto)

фото

Zinātne | 2013. gada 7. janvārī plkst. 19:35

Cilvēce vienmēr ir vēlējusies iekarot debesis, un 2013.gads nebūs izņēmums, raksta „wired.com” šā gada svarīgāko notikumu apskatā.

Jaunais gads izskatās aizraujošs, jo kosmosā plāno lūkoties gan attīstības valstis, gan privātie uzņēmēji. Arī no NASA mēs varam sagaidīt dažas jaunas misijas un vienmēr var gaidīt negaidītus atklājumus un paziņojumus, norāda „wired.com” .

Roboti pētīs saules sistēmu фото

Kādā brīdī šogad ļoti jaukais un populārais NASA robots „Curiosity” var sasniegt Šarpa kalnu. Šis trīs jūdzes augstais kalns Gāles krāterī ir robota gala mērķis un zinātnieki patiešām tur nokļūt. Pa ceļam tas veiks urbumus un savāks virsmas paraugus, tādēļ mēs varam gaidīt interesantas ziņas par Marsu. Taču kāpnies Šarpa kalnā ļaus astronomiem iepazīt dažādus virsmas slāņus, kas varētu atklāt, kāpēc uz Marsa ir pazudis ūdens.

Arī citā Saules sistēmas malā NASA zondes turpinās savas paraugmisijas. Misija „Juno”, kas ir ceļā uz Jupiteru, 2013.gadā aplidos zemi, lai iegūtu nepieciešamo paātrinājumu. Taču tā kā NASA ir samazināts planētu izpētes budžets, tad nav pārliecības, ka pietiks līdzekļu, lai turpinātu „Messenger” misiju pie Merkūra, kura, starp citu, nesen atklāja ledus pēdas planētas polos. Tāpat tiek runāts, ka apdraudēta ir arī ilgā „Cassini” misija. Skaidrs, ka NASA fokusēsies uz Marsu un, iespējams, meklēs iespējas sagatavot „Curiosity” dubultnieku.

NASA jaunās zondes фото

2013.gadā NASA ir ieplānojusi vismaz trīs jaunas misijas, ar kuru palīdzību plāno pētīt mūsu kaimiņus: Sauli, Mēnesi un Marsu. Aprīlī plānotā IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) misija pētīs Saules vainagu un heliosfēru, lai labāk izprastu, kā veidojas saules uzliesmojumi un aktivitāte.

Nākamā misija LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) ir plānota augustā, tā pētīs retināto Mēness atmosfēru un to, kā tā var iespaidot astronautu dzīvi bāzē uz Mēness. Novembrī ir plānota ir MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) misija, kas sāks pētīt Marsa atmosfēru 2014.gadā, lai noskaidrotu, kā Sarkanā planēta zaudēja ūdeni un vai uz tās ir kādas metāna paliekas, kas varētu norādīt par iespējamo dzīvību uz Marsa.

Zemes izpēte фото Kā jums patīk attēli, kuros Zeme redzama no kosmosa? Lielākā daļa no tiem nebūtu pieejama bez NASA, NOAA, un USGS’s Landsat izpētes programmām. „Landsat”, kuru plānots sākt februāri, ir jaunākā programma, kas paredzēta ilgtermiņa Zemes novērošanai no satelīta.

LDCM (The Landsat Data Continuity Mission) apgādās zinātniekus ar plašiem datiem par lauksaimniecību, laika apstākļiem un cilvēka iedarbību uz Zemes. Tā mūs visus apgādās arī ar burvīgiem attēliem. LCDM šogad tiks apvienoti ar Eiropas kosmosa aģentūras vēja novērošanas satelītu „Aeolus”, tādējādi nostiprinot Zemes novērošanas programmas.

NASA eksistenciālā krīze фото

Ja patiešām gribat smīkņāt, tad, jā, NASA ir Aukstā kara palieka. Aģentūra tika izveidota, lai ātrāk par Padomju Savienību nogādātu cilvēku orbītā un uz Mēnesi. Pirmajā punktā NASA zaudēja, bet otrais kļuva par vienu no lielākajiem veiksmes stāstiem.

Kad pirms divdesmit gadiem Aukstais karš beidzās, NASA sāka maldīties un meklēt mērķi, un izskatās, ka šis gads nebūs nekāds izņēmums. Nesen ASV Nacionālā pētījumu padome sniedza savu vērtējumu, sakot, ka NASA nav kopējās stratēģijas vai kopēja viedokļa par to, kas būtu jādara.

Aģentūra cenšas paspēt visu: dodas uz asteroīdu, jo tā teica prezidents, būvē iespējamo dzīves telpu pie Mēness vai gatavojas sūtīt cilvēkus uz Marsu. Katram plānam ir savi plusi un mīnusi, un neviens no tiem nav atzīstams par vislabāko. Piebildīsim, ka ASV Kongress nav sajūsmā par NASA pieprasīto papildus naudu, tādēļ izskatās, ka aģentūra turpinās peldēt pa straumi.

Privāto kosmisko ceļojumu pieaugums фото

NASA var klāties dažādi, bet ASV komerciālo kosmosa ceļojumu nozarei klājas labi. Vissvarīgākie ir „SpaceX” panākumi, kas 2012.gadā divas reizes nosūtīja raķeti „Falcon 9” uz Starptautisko kosmisko staciju. Šogad „SpaceX” strādā pie nopietnākiem plāniem, proti, ir 2013.gada nogalē ir plānoti pirmie gigantiskās raķetes „Falcon Heavy” izmēģinājumi. „Falcon Heavy” ir divas reizes lielāka un „SpaceX” apgalvo, ka ceļošana kosmosā būs daudz lētāka nekā patlaban.

Citi komerciālā tūrisma notikumi 2013.gadā ir iespējamais „Orbital Sciences Cygnus” starts. Arī „Virgin Galactic” cer veikt tik nepieciešamos izmēģinājumus savam „SpaceShipTwo”, ar kuru jau dažos tuvākajos gados plānots nogādāt tūristus kosmosā.

Indija un Ķīna kosmosā фото

Valstīm, kas pamazām sāk dominēt globālajā ekonomikā, šogad būs lieli panākumi arī kosmosā. Ķīna plāno veikt pirmo mīksto nosēšanos uz Mēness, pēc tam, kad 2013.gada nogalē nostiprināsies tiks palaists satelīts „Chang’e 3”. Tā arī turpinās pilotējamo kosmosa kuģu programmu, kuras ietvaros tā plāno sūtīt kosmosā cilvēku un savu nākamo kosmisko staciju „Tiangong-2”, kas būtu nākamais solis kosmiskās laboratorijas izveidē līdz 2020.gadam.

Indija savu skatienu pievērš Marsam, 2013.gadā plāno sūtīt satelītu uz Marsu, lai pētītu šīs planētas klimatu un vēsturi. Tā arī šogad plāno palaist pirmo astronomijas pētījumu satelītu „Astrosat”, kas pētīs rentgena staru diapazonā pētīs zvaigžņu un kosmiskos fenomenus.

Foto: NASA/JPL-Caltech, NASA/GSFC, NASA/USGS, NASA/AMA, Inc, SpaceX

Komentāri