Nevadā uzieta milzu plēsēja - ihtiozaura fosilija, Mixnews.lv

Nevadā uzieta milzu plēsēja - ihtiozaura fosilija

фото

Zinātne | 2013. gada 9. janvārī plkst. 18:55

Zinātnieki ASV štata Nevadas teritorijā uzgājuši milzīga jūras monstra atliekas no triasa perioda (251 milj. - 199,6 milj. gadi p.m.ē.). Aptuveni 30 pēdu garais jūras nezvērs, iespējams, pārticis no izmērā sev līdzīgiem reptiļiem, raksta "wired.com".

Jaunatklātais jūras briesmonis nosaukts par "Thalattoarchon saurophagis". Aizvēsturiskais četr-spurainais ihtiozaurs savā dzīves laikā ieņēmis augstāko pakāpienu jūras radījumu dzīvības ķēdē, līdzīgi kjā mūsdienās - baltā haizivs un zobenvalis, secināts 7.janvārī publicētajā Nacionālās zinātņu akadēmijas paleontologu grupas ziņojumā.

"Tas bija pirmais gaisu elpojošais jūras plēsējs, kura zobi bija abpusēji griezīgi," saka Ruosuke Motani, Kalifornijas Universitātes paleobiologs.

фото

T. saurophagis mute bijusi pilna ar piecas collas gariem zobiem, tas dzīvojis tikai 8 miljonus gadu pēc Permas perioda (pirms 252 miljoniem gadu), kad uz mūsu planētas notika masveidīga izmiršana. Tas, ka liela izmēra plēsējs radās salīdzinoši drīz pēc "mirušā perdioda", varētu liecināt, ka jūras ekosistēmas atguvās ātrāk, nekā sauszemes ekosistēmas.

фото

244 miljonus gadu vecā fosilija tika atrasta attālā Favreta grēdas kalnājā, centrālajā Nevadā, un pašlaik ir novietota Lauka muzejā, Čikāgā. Mega-reptīļa fosilija tika atrakta pirms trim gadiem, taču pirmo reizi tā tika pamanīta jau 1997.gadā.

Komentāri