Pirmo lietuviešu pavadoņu lidojums kosmosā varētu notikt janvārī, Mixnews.lv

Pirmo lietuviešu pavadoņu lidojums kosmosā varētu notikt janvārī (1)

фото

Zinātne | 2014. gada 3. janvārī plkst. 19:08

Pirmo lietuviešu nanopavadoņu "LituanicaSAT-1" un "LitSat-1" lidojums kosmosā, kas no decembra vidus tika pārcelts uz janvāra vidu saistībā ar tehniskām problēmām Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), varētu notikt jau 7.janvārī, vēsta radiostacija "Žiniu radijas".

Kā paziņojusi ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA), šobrīd problēmas novērstas un raķete "Antares", kurai jānogādā kosmosā uzņēmuma "Orbital Sciences Corp" bezpilota kapsula "Cygnus" ar kosmiskajām ierīcēm mazas kastītes lielumā, varētu startēt nākamajā otrdienā, ja vien laika apstākļi atļaus.

Jau ziņots, ka sākotnēji starts bija paredzēts 8.decembrī, tad tas tika pārcelts uz 15.decembri, bet pēc tam atlikts līdz janvārim.

Pavadonis "LitSat-1" konstruēts Kauņas Tehnoloģijas universitātē ar Lietuvas Kosmosa asociācijas un Kosmosa zinātņu un tehnoloģiju institūta atbalstu. Iecerēts, ka tas pārbaudīs jaunus principus mazo pavadoņu orientācijai telpā, izmēģinot pjezoelektrisko orientācijas sistēmu, kas tālāk varētu tikt pārbaudīta nākamajā lidojumā 2015.gadā. Tas nākotnē varētu pavērt daudz plašākas iespējas nanopavadoņu izmantošanai un to sistēmu veidošanai.

Otrs pavadonis "LituanicaSAT-1" tapis sadarbībā starp Viļņas Universitāti un nekomerciālo organizāciju "Inovatyvūs inžineriniai projektai". To veidojusi vairāk nekā 30 cilvēku komanda, kurā darbojušies augsti kvalificēti jaunie lietuviešu zinātnieki, inženieri, fiziķi un programmētāji, strādājot gan Lietuvā, gan ārvalstīs. Līdztekus abiem minētajiem lietuviešu satelītiem kosmosa kapsulai "Cygnus" jānogādā kosmosā vēl 29 mazie pavadoņi.

Komentāri 1
sQdFdXroJq6pirms 4 gadiem
1) Nez kāpēc par kosmiskajiem teeiksoplem sauc tos, kas atrodas kosmosā, nevis tos, kas no Zemes pēta kosmosu. Turklāt jūs taču nepētīsiet kosmosu kamera pavērsta uz leju, sensori mērīs atmosfēras temperatūru. Kur kosmosa vai galaktikas pētījumi? Saukt jau var dažādi, bet tas ir vienkārši maldinoši.2) Mediji ir vidutāji, tie izplata to informāciju, ko tiem sniedz, tāpēc ar pretenzijām vēršos pie ziņas avota, lai pēc pasākuma nākamajā preses relīzē nebūtu ziņas, ka zonde ir atgriezusies no kosmosa , jo tā ne mirkli tur nebūs bijusi, un tā būs tikai sabiedrības maldināšana uzmanības piesaistīšanas nolūkā.3) LTV sižets vai pats to noskatījāties? 0:40 skaidri dzirdu, ka cer tuvākajās dienās ar savu komandu apciemot kosmosu , 1:31 Lietuvā kosmosā tika nosūtīta arī pirmā pica , 2:25 kamera, lai mēs dabūtu bildes atpakaļ no kosmosa .Ir labi, ka jums tāds projekts, bet pārbaudiet un sniedziet pareizus faktus, kad par to informējat sabiedrību. Jūsu mērķis ir izglītot sabiedrību, un tā kā jūs esat pirmie un jau tik skaļi atzīmējušies, tad dariet to pareizi, kļūdas pēc tam vairs nevarēs labot, pēc tam būs tie jautājumi, ko jau minēju.