Šovakar plānots pirmo Lietuvas nanopavadoņu starts, Mixnews.lv

Šovakar plānots pirmo Lietuvas nanopavadoņu starts

фото

Zinātne | 2014. gada 8. janvārī plkst. 10:33

Trešdienas vakarā ceļu kosmosā beidzot varētu sākt pirmie lietuviešu nanopavadoņi "LituanicaSAT-1" un "LitSat-1" - ja visi apstākļi būs labvēlīgi, no Volopa salas ASV austrumu piekrastē iecerēts palaist raķeti "Antares", kurai jānogādā kosmosā bezpilota kapsula "Cygnus" ar šiem diviem un vēl 29 mazajiem pavadoņiem, ziņo LETA.

Šim vēsturiskajam notikumam no pl.19.30 pēc Lietuvas, arī pēc Latvijas laika tiešraidē varēs sekot Lietuvas Televīzijā, Lietuvas Radio un portālā "Lrt.lt". Nesējraķetes starts paredzēts pl.20.32 pēc Lietuvas laika.

Vēlāk no raķetes atdalīsies uzņēmuma "Orbital Sciences Corp" bezpilota kuģis "Cygnus", kas līdz svētdienai nogādās pavadoņus Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), no kurienes tos aptuveni pēc mēneša paredzēts palaist orbītā, kur tie sāks paredzētos pētījumus.

Sākotnēji starts bija paredzēts 8.decembrī, tad tas tika pārcelts uz 15.decembri, bet pēc tam atlikts līdz janvārim saistībā ar tehniskām problēmām Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) un visbeidzot noteikts 7.janvārī, bet tad vēlreiz pārcelts par diennakti slikto laika apstākļu dēļ.

Iecerēts, ka februārī pavadonis "LituanicaSAT-1" veiks pirmo lietuviešu uzņēmumu no kosmosa, bet "LitSat-1" pirmo reizi no orbītas translēs trīs sabiedrības balsojumā izvēlētus vārdus lietuviešu valodā.

Pavadonis "LitSat-1" konstruēts Kauņas Tehnoloģijas universitātē ar Lietuvas Kosmosa asociācijas un Kosmosa zinātņu un tehnoloģiju institūta atbalstu. Iecerēts, ka tas pārbaudīs jaunus principus mazo pavadoņu orientācijai telpā, izmēģinot pjezoelektrisko orientācijas sistēmu, kas tālāk varētu tikt pārbaudīta nākamajā lidojumā 2015.gadā. Tas nākotnē varētu pavērt daudz plašākas iespējas nanopavadoņu izmantošanai un to sistēmu veidošanai.

Otrs pavadonis "LituanicaSAT-1" tapis sadarbībā starp Viļņas Universitāti un nekomerciālo organizāciju "Inovatyvūs inžineriniai projektai". To veidojusi vairāk nekā 30 cilvēku komanda, kurā darbojušies augsti kvalificēti jaunie lietuviešu zinātnieki, inženieri, fiziķi un programmētāji, strādājot gan Lietuvā, gan ārvalstīs. Iecerēts, ka orbītā pavadonis atradīsies vairāk nekā pusgadu, analizēs Saules aktivitāti un Zemes magnētisko lauku, izmēģinās lietuviešu radītās tehnoloģijas un pārbaudīs alternatīvus enerģijas avotus ekstremālos apstākļos.

Komentāri