Pētījums: Bišu trūkums apdraud Eiropas kultūraugu sējumus, Mixnews.lv

Pētījums: Bišu trūkums apdraud Eiropas kultūraugu sējumus (2)

фото

Zinātne | 2014. gada 9. janvārī plkst. 21:03

Vairāk nekā pusē Eiropas valstu nav pietiekami lielas bišu populācijas kultūraugu sējumu apputeksnēšanai, liecina britu zinātnieku veikta pētījuma rezultāti, ziņo LETA-BBC.

Vissliktākā situācija ir Moldovā, Lielbritānijā, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Somijā, kur medus bites saimes pietiek tikai aptuveni ceturtdaļas sējumu apputeksnēšanai.

Medus bišu daudzums vairumā Eiropas valstu aizvadītajos gados samazinājies pesticīdu un slimību dēļ, vienlaikus reģionā aizvien pieaug biodegvielas kultūraugu sējumu platības.

Laika posmā starp 2005.-2010.gadam medus bišu saimju skaits Eiropas 41 valstī kopumā pieaudzis par 7%, taču tajā pašā laikā biodegvielas kultūraugu, kā rapšu, saulespuķu un sojas, sējumu apjoms pieaudzis par gandrīz trešdaļu.

Zinātnieki aprēķinājuši, ka Eiropā pašlaik 13,4 miljonu bišu saimju jeb aptuveni septiņu miljardu medus bišu iztrūkums, kuru vietā sējumos strādā savvaļas apputeksnētāji.

Redingas universitātes zinātnieki, kas veica pētījumu, brīdina, ka tuvākajos gados Eiropā šajā jomā "gaidāma katastrofa, ja vien mēs tūlīt nerīkosimies".

Kaut arī Eiropas Savienība (ES) ir spērusi vairākus soļus medus bišu aizsardzībai, kā atsevišķu pesticīdu lietošanas ierobežošana, virkne citu ES direktīvu pastiprina apputeksnēšanas problēmu.

Saskaņā ar ES atjaunojamās degvielas direktīvu līdz 2020.gadam 10% no transporta degvielas jāiegūst no atjaunojamiem energoresursiem, līdz ar to eļļas augu sējumi Eiropā pieaugs.

"Eiropā pieaug pretrunas starp lauksaimniecības un vides aizsardzības politiku. Zemnieki tiek mudināti vairāk audzēt eļļas augus, taču netiek domāts par to, kā palīdzēt kukaiņiem, kas tos apputeksnēs," norāda zinātnieki.

Komentāri 2
Munispirms 5 gadiem
Štrunts par bitēm, ka tik medus...
kromspirms 5 gadiem
Nevajag vaimanāt - vajag visu valstu ieinteresētu lauksaimniecības politiku! Ja tādas vietā tikai pelnītkāre - būs bads.