Par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem atzīst pretvēža uztura bagātinātāja izstrādi, Mixnews.lv

Par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem atzīst pretvēža uztura bagātinātāja izstrādi

фото

Zinātne | 2014. gada 16. janvārī plkst. 15:06

Latvijas Zinātņu akadēmijas eksperti par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem 2013.gadā atzinuši Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieku izstrādāto pretvēža uztura bagātinātāju, aģentūru LETA informēja RSU pārstāvis Edijs Šauers.

Preparāts satur dabiskos glikopeptīdus un ir izmantojams ātrākai pacientu rehabilitācijai un imunitātes stiprināšanai pēc onkoloģiskām un vīrusu slimībām, stāsta Šauers. To izstrādājuši RSU A.Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētnieki Jevgēņijs Jermolajevs, Lilija Peškova, Guntis Vītols un Simona Doniņa.

"Onkoloģisko slimību ārstēšanas laikā pacientu dzīves kvalitāte būtiski krītas. Ir jādomā, kā viņiem palīdzēt. Lieliski, ka ir tapis preparāts no Latvijā pieejamām dabiskām vielām," norāda pētniece Doniņa.

Uztura bagātinātājā no pienskābajām baktērijām izdalītie dabiskie glikopeptīdi ir kombinēti ar glikāniem, kas iegūti no gailenēm, maizes rauga, šitakē - pasaulē tās pazīstamas kā pretvēža dabiskās iedarbības vielas, stāsta speciālisti. Preparāta sastāvā ietilpst arī topinambūra pulveris, kurā esošais inulīns ļauj uztura bagātinātāju lietot diabēta slimniekiem.

Lai varētu precizēt, kādos gadījumos ieteicams lietot izstrādāto preparātu, ir veikti klīniskie novērojumi. RSU pētniece un onkoloģe imunoloģe Simona Doniņa veica novērojumus Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā "Latvijas Onkoloģijas centrs", savukārt imunoloģe Inta Jaunalksne - Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcas Klīniskās Imunoloģijas centrā. Pētījumi pierādījuši, ka tiem slimniekiem, kuri lietoja uztura bagātinātāju, biežāk un straujāk palielinājās imūnkompetento šūnu skaits un funkcionālā aktivitāte.

Pētnieks Jermolajevs sola kopā ar kolēģiem turpināt zinātniskos pētījumus, lai izstrādātais uztura bagātinātājs būtu vēl iedarbīgāks, papildinot tā sastāvu ar citām dabas vielām, kas, iespējams, aizsargātu aknu šūnas un cīnītos pret vēža šūnām.

Komentāri