NASA attēlos atklāj milzīgo gaisa piesārņojumu Ķīnā, Mixnews.lv

NASA attēlos atklāj milzīgo gaisa piesārņojumu Ķīnā

фото

Zinātne | 2013. gada 17. janvārī plkst. 16:28

Janvāra vidū daudziem Pekinas un citu Ķīnas pilsētu iedzīvotājiem tika lūgts palikt telpās, jo valsti bija pārklājis jaunāko laiku vēsturē biezākais smoga mākonis. Ķīnas valdība lika rūpnīcām samazināt izmešu daudzumu, jo slimnīcās par 20 – 30% palielinājās pacientu skaits, kuriem tika konstatētas elpošanas problēmas, atsaucoties uz jaunākajiem pētījumiem, ziņo NASA pētnieki.

фото

NASA satelīta "Terra" spektroradiometrs MODIS 2013.gada 13. un 14.janvārī uzņēma Ķīnas ziemeļaustrumu attēlus dabīgās krāsās, kurās ir redzams plašs zemo mākoņu un miglas mākonis virs reģiona.

Attēlā redzamās spilgtākie apgabali ar pelēkām un dzeltenām nokrāsām ir vietas ar augstu gaisa piesārņojumu. Cito apgabalos, kurus neklāj mākoņi, lielākoties virs pilsētām, ir redzams brūns un pelēks smogs. Savukārt vietās, kur zemi neaizsedz mākoņi, ir redzams pirms dažām nedēļām vētru sanestais sniegs.

Laikā, kad 14.janvārī satelīts uzņēma attēlus, uz Zemes esošie sensori, kuri atrodas ASV vēstniecībā Pekinā, fiksēja gaisā esošu cieto daļinu līmeni 291 mikrograms uz vienu kubikmetru. Cieto daļiņu diametrs ir mazāks nekā 2,5 mikroni (apmēram trīsdesmitā daļa no cilvēka mata diametra), taču tās tiek uzskatītas par bīstamām, jo ir pietiekami mazas, lai iekļūtu cilvēku plaušās. Lielākoties šāda izmēra daļiņas gaisā nokļūst sadegot fosilajam kurināmajam un biomasai, piemēram, meža ugunsgrēku laikā. Pasaules Veselības Organizācija uzskata, ka cilvēku veselībai drošs cieto daļiņu līmenis ir tad, ja to daudzums nepārsniedz 25 mikrogramu uz kubikmetru.

Taču laikā, kad tika uzņemts attēls, gaisa kvalitātes indekss Pekinā bija 341. Ja indekss pārsniedz 300, tad tas ir bīstams ikvienam, ne tikai plaušu vai sirds slimniekiem. Ja indekss ir mazāks nekā 50, tad gaisu var uzskatīt par tīru. 12.janvārī, kad piesārņojums sasniedza maksimālo līmeni, gaisa kvalitātes indekss ASV vēstniecībā bija 775, savukārt cieto daļiņu koncentrācija sasniedza 886 mikrogramus uz kubikmetru.

Komentāri