Eksperti: Veiksmīgai universitāšu un uzņēmumu sadarbībai ir vairāki priekšnoteikumi, Mixnews.lv

Eksperti: Veiksmīgai universitāšu un uzņēmumu sadarbībai ir vairāki priekšnoteikumi

фото

Zinātne | 2014. gada 27. janvārī plkst. 15:18

Veiksmīga universitāšu un uzņēmumu sadarbība nav nekāda raķešu zinātne, taču sadarbībai ir vairāki priekšnoteikumi - universitātes augstākā līmeņa vadībai jāatbalsta vēlme sadarboties ar biznesu, jāveicina studentu un pētnieku izpratne par pētniecības rezultātu izmantošanas iespējām uzņēmējdarbībā, sadarbības sākumā uzņēmējiem detalizēti jāformulē sasniedzamais mērķis un projektam jāparedz pietiekami daudz laika.

Šādus priekšnosacījumus veiksmīgai sadarbībai intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" minēja Turku universitātes Biznesa un inovāciju attīstības centra attīstības vadītājs Peteri Sinervo un projektu direktors Kāpo M.Sepala. Abi Rīgā bija ieradušies, jo iesaistījušies uzņēmēju un augstskolu iniciatīvā, kurā tiek meklēti reģiona veiksmes stāsti un radīti priekšnoteikumi zinātnes un uzņēmēju sadarbībai.

Turku universitātes pārstāvji arī atzina, ka jau universitātes un uzņēmuma sadarbības sākumā nepieciešams vienoties par iegūtā rezultāta izmantošanas tiesībām.

Sinervo vērtēja, ka Eiropa nedarbojas pietiekami efektīvi, izpētē un attīstībā ieguldītās investīcijas pārvēršot produktos. "Tas ir Eiropas paradokss - Eiropa iegulda izpētē un attīstībā ļoti daudz salīdzinājumā ar ASV un Japānu, taču rezultātā ar radītajiem produktiem un pakalpojumiem Eiropa tomēr paliek iepakaļ," teica Turku universitātes Biznesa un inovāciju attīstības centra attīstības vadītājs.

Viņaprāt, pusēm jāizprot ieguvumi no šādas sadarbības. Piemēram, uzņēmēji var iegūt pieeju daļai no universitātes intelektuālā īpašuma, tie var saņemt apmācības saviem darbiniekiem specifiskās jomās. Savukārt universitātei kopīgi pētniecības projekti ļauj iegūt finansējumu. Universitātes ieguvums ir arī pētniecības rezultāti, sadarbība ar uzņēmējiem palīdz nodrošināt publikācijas un ļauj iegūt kādu daļu no intelektuālā īpašuma.

Sepala, runājot par uzņēmēju ieguvumiem, minēja arī tādu būtisku faktoru kā uzņēmumu iespējas izmantot universitātes aprīkojumu - laboratorijas, konferenču zāles un līdzīgas iekārtas. Universitātes un uzņēmēji var izmantot sadarbību zināšanu apmaiņai. Uzņēmēju vajadzību izzināšana var palīdzēt pētniekiem saprast, ka tiem ir potenciāls, vērtēja Sepala. Viņš atzīmēja, ka universitātē ir jābūt kontaktpunktam, kurā uzņēmējs var vērsties, ja tam, piemēram, ir nepieciešama laboratorija vai ir kāds cits sadarbības piedāvājums. "ASV valsts sekretārs Henrijs Kisindžers savulaik kritizēja Eiropu, ka nav vienota telefona numura, kur ASV prezidents var piezvanīt Eiropas Savienībai. Līdzīgi šāds telefona numurs ir vajadzīgs arī universitātē, kur biznesa pārstāvji var uzzināt par universitātes piedāvāto sadarbībai," salīdzināja Sepala.

Komentāri