Darbs nakts maiņās ir kaitīgāks nekā līdz šim uzskatīts, Mixnews.lv

Darbs nakts maiņās ir kaitīgāks nekā līdz šim uzskatīts

фото

Zinātne | 2014. gada 27. janvārī plkst. 21:07

Izrādās, darbs nakts maiņās kaitē organismam vairāk nekā uzskatīts līdz šim. Britu zinātnieki, kas Sarijas universitātes pētnieciskajā centrā nodarbojas ar miega problēmu izpēti, secinājuši, ka darbs naktīs var radīt negatīvu iespaidu ilgtermiņā, palielinot sirds – asinsvadu slimību, diabēta un ļaundabīgu audzēju rašanās riskus, ziņo bbc.co.uk.

Zinātnieku secinājumi balstīti uz dabisko ritmu traucējumiem molekulārā līmenī, proti, uz t.s. cirkādu ritmiem, kuri cilvēku organismā ir izveidojušies miljoniem gadu ilgās evolūcijas gaitā un kuri nosaka diennakts režīmu.

Ja ir traucēti šie bioritmi, tad traucējumi rodas arī daudzām organisma funkcijām un procesiem, tostarp tiek traucēta hormonu darbība, ķermeņa temperatūras, muskuļu tonusa, garastāvokļa un prāta aktivitātes regulēšana.

Pētāmo cilvēku asins analīzes rāda, ka parastos apstākļos 6% gēnu ir "iebūvēts" bioloģiskais pulkstenis, kas nosaka to aktivitāti dažādos diennakts brīžos. Darbs naktī šo mehānismu aptur ģenētiskā līmenī.

"Vairāk nekā 97% šādu gēnu, kas nosaka aktivitāti, līdz ar miega režīma traucējumiem zaudē savu sinhronizāciju, tādēļ mēs arī tik slikti jūtamies, ceļojot no vienas laika joslas uz otru vai strādājot naktīs," skaidro viens no Sarijas universitātes pētniekiem, doktors Saimons Ārčers.

Profesors Dērks Jans Dijks norāda, ka katram orgānam ir īpašs aktivitātes ritms, tādēļ, strādājot naktīs, zūd sinhronizācija sirds, smadzeņu un nieru darbībā.

Zinātnieki secinājuši, ka sekas var izpausties dažus gadus pēc strādāšanas naktīs. Viņi bija pārsteigti par to, cik plaši cirkādu ritmu traucējumi ietekmē organismu.

Iespējamā saikne starp nakts maiņām un paaugstinātu diabēta un liekā svara rašanās riskiem ir zināma jau sen. Pagaidām zinātnieki nespēj pateikt, cik stabilas ir šīs izmaiņas cilvēka organismā, taču viņi ir pārliecināti, ka tas rada plašas novirzes cilvēka iekšējo orgānu un nervu sistēmas darbībā.

Pētījuma rezultāti, kas tapuši, analizējot 22 cilvēkus, kas strādājuši naktīs, ir publicēti žurnālā "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Komentāri