Senie eiropieši bija tumšādaini un zilacaini, Mixnews.lv

Senie eiropieši bija tumšādaini un zilacaini (4)

фото

Zinātne | 2014. gada 30. janvārī plkst. 19:50

Zinātnieki noskaidrojuši, kā izskatījās mūsu senči, kas dzīvojuši mūsdienu Eiropas teritorijā, raksta bbc.co.uk. Saskaņā ģenētisko analīžu rezultātiem senajiem cilvēkiem, kuri dzīvoja pirms septiņiem tūkstošiem gadu un nodarbojās ar medniecību un vākšanu, bija tumša āda un zilas acis.

Šis atklājums pārsteidzis zinātniekus, kuri uzskatīja, ka tā laika "eiropieši" bija ar gaišu ādu.

Barselonas Bioloģijas evolūcijas institūta pārstāvis Karless Laluesa - Fokss mēģināja izskaidrot negaidītos rezultātus, pieļaujot, ka gaišā āda evolūcijas rezultātā radās vēlāk, nekā līdz šim ir uzskatīts.

фото

Divu seno cilvēku skeleti Spānijas ziemeļrietumos kalnu alās tika atrasti 2006.gadā. Pateicoties tumsai un aukstumam skeleti bija labi saglabājušies un zinātniekiem izdevās iegūt DNS no senā cilvēka zoba.

Izrādījās, ka senie eiropieši ģenētiski ir vislīdzīgākie mūsdienu Zviedrijas un Somijas iedzīvotājiem.

Taču DNS analīžu rezultāti liecina, ka, neskatoties uz zilo acu krāsu, to laiku cilvēkiem bija melni vai brūni mati un tumša āda.

Rezultāti pārsteidza pētniekus. Līdz šim zinātnieki uzskatīja, ka Eiropas pirmo iedzīvotāju āda kļuva gaiša uzreiz pēc migrācijas no Āfrikas, proti, apmēram pirms 45 000 gadu.

фото

"Tika uzskatīts, ka āda kļuva gaišāka pēc pārcelšanās no Āfrikas uz ziemeļu platuma grādiem, kur ultravioletie stari ir vājāki, proti, tā rezultātā cilvēka ādā sintezējas D vitamīns. Šī iemesla dēļ āda ātri kļūst gaiša," stāsta Laluesa - Fokss.

"Acīmredzot tas tā nav, jo šie cilvēki Eiropā dzīvoja 40 000 gadu, taču viņu āda joprojām bija tumša," viņš piebilda.

Pētnieki arī noskaidroja, kā notika cilvēku nodarbošanās maiņa no vākšanas uz zemkopību. Toreizējie eiropieši uzturā galvenokārt lietoja barību, kas bija bagāta ar olbaltumvielām. DNS analīze atklāja, ka tolaik dzīvojošo cilvēku organisms nepārstrādāja pienu un cieti. Šīs īpatnības attīstījās pēc zemkopības attīstības, kas mainīja uzturu.

Ilustrācijas: PELOPANTON / CSIC

Komentāri 4
Z53J8KHcpirms 5 gadiem
Mareks Bite 8. februāris, 2013 Pēc Tavām domām laikam tad sanāk apcreos ar ko gribu, daru (intīmā sfērā) ar so personu, ko un kad gribu, lieku dzīvot līdzi SAVAM dzīves ritmam, nerēķinoties ar to, ka pretējais dzimums arī ir cilvēks un tikko kā rodas nesaskaņas, tad čau nebāz nagus pie manas (vai tomēr savā ziņā MŪSU) naudas??? Interesanta loģika! Godavārds :)
secinājumspirms 5 gadiem
Viens no diviem - vai nu alojās mūsu cienījamie biologi, vai arī Čārlza Darvina nejaušo mutāciju evolūcijas teorijas zinātniskums ir stipri pārspīlēts un taisnība tomēr ir Lamarkam un Brūsam Liptonam, kuri apgalvo, ka dzīvo organismu evolūcija notiek ārējās vides ietekmē. Nejaušu mutāciju realizācijai daži gadu tūkstoši ir līdz smieklīgumam niecīgs laika periods.
Rodrigesspirms 5 gadiem
Es neteiktu, ka spani ir baigi gaisadaini un vel zilacaini.
Un kur gan te lidziba ar Somijas iedzivotajiem?
Plurkstesana vien.